.

Bylinky na deprese a neurózy

 
Deprese je často nazývána nemocí 21. století, protože je jednou z nejčastěji se vyskytujících poruch. Co je deprese? Lze ji léčit bylinkami?
 
V tomto článku najdete:
 • Co je deprese?
 • Jak bylinky mohou pomoci zmírnit účinky deprese?
 • Meduňka lékařská (Melissa officinalis L.)
 • Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum L.) 
 • Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) 
 • Chmel obecný (Humulus lupulus) 
 • Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) 
 • Srdcovka obecná (Leonurus cardiaca L.) 
 • Mučenka (Passiflora L.) 
 • Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

Co je deprese?

Deprese je dlouhodobá porucha nálady, která ztěžuje normální fungování. Depresivní stavy trvající mnoho měsíců vyčerpávají organismus smutkem a nechutí účastnit se společenského života. Nemocní vyžadují vždy individuální přístup v léčbě.
 
Nejčastějšími příznaky deprese jsou:
 • snížená nálada většinu dne,
 • pocit neustálé únavy,
 • větší vyčerpanost,
 • snížené sebevědomí,
 • potíže s koncentrací,
 • poruchy spánku,
 • poruchy chuti k jídlu,
 • pokles sexuálního pudu.

Jak bylinky mohou pomoci zmírnit účinky deprese?

Bylinky obsahují látky, které zmírňují somatické příznaky depresivních potíží, jako jsou křeče trávicího systému, zrychlený srdeční rytmus, návaly horka. Bylinky mohou také podpořit farmakologickou a psychoterapeutickou terapii.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis L.)

Je používána po staletí pro své uklidňující účinky. Obsahuje fenolové kyseliny, flavonoidy, taniny a triterpenové sloučeniny. Díky tomu má antidepresivní účinky. Má také protiúzkostné účinky a usnadňuje usínání. Může být použita v léčbě příznaků deprese, včetně nespavosti.

Nedoporučuje se užívání meduňky u dětí mladších než 12 let. Po použití přípravků s meduňkou by se nemělo řídit motorovými vozidly.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum L.) 

Je jednou z nejpopulárnějších rostlin využívaných v léčbě deprese. Obsahuje aktivní rostlinné látky: flavonoidy, katechinové taniny, fenolové kyseliny, xantony, naftodiantrony, deriváty floglucinu a éterické oleje. Naftodiantrony obsahují hypericin, který má účinky podobné farmakologickým antidepresivům. Zvyšuje rychlost neurotransmiterů odpovědných za pocit pohody. Třezalka obsahuje flavonoidy, které zvyšují rozpustnost hypericinu ve vodě, a tím i jeho vstřebávání tělem.

Studie prokázala, že třezalka tečkovaná je stejně účinná v léčbě deprese jako syntetické farmakologické léky. Další studie ukázala, že toto bylinné léčivo nelze kombinovat s antidepresivy, protože může ovlivnit jejich účinnost.

Používání třezalky by nemělo přesáhnout období 4-6 týdnů, protože může způsobit nežádoucí reakce v těle.

Použití třezalky je zakázáno pro těhotné a kojící ženy. Nedoporučuje se používat osobám, které měly dříve hluboké deprese.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Kozlík lékařský obsahuje aktivní látky jako jsou: valepotriáty, flavonoidy, fenolové sloučeniny, alkaloidy, lignany, fenolové kyseliny a aminokyseliny (včetně GABA, které mají funkci neurotransmiterů v nervovém systému). Díky tomu má toto bylinné léčivo sedativní a uklidňující vlastnosti, což z něj činí skvělou alternativu k syntetickým sedativům, protože stimuluje činnost přirozených neurotransmiterů GABA.

Preparáty z kozlíku lékařského by se neměly užívat déle než 4 týdny, protože mohou způsobit nevolnost a bolest břicha. Není vhodný ani pro těhotné ženy a kojící matky.

Chmel obecný (Humulus lupulus)

Obsahuje hořké kyseliny, flavonoidy, kondenzované taniny, lupulin, aminokyseliny a éterické oleje. Díky tomu mají chmelové šištice uklidňující a spánkové účinky. Studie prokázala, že denní suplementace chmelem pomáhá zmírnit účinky deprese po uplynutí 4 týdnů pravidelného užívání.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Obsahuje hořké kyseliny, flavonoidy. Levandule je odpradávna používána jako bylina s uklidňujícím účinkem. Studie prokázala, že levandule zmírňuje symptomy spojené s depresí, jako jsou úzkost, poruchy spánku a další somatické potíže. Čaj z levandulových květů má účinek podobný syntetickým lékům. Výzkumy ukázaly, že užívání 80 až 160 mg levandule denně snižuje pocit úzkosti a stavy úzkosti.

Srdcovka obecná (Leonurus cardiaca L.)

Je po staletí používána k léčbě úzkostných poruch a deprese. Má relaxační, uklidňující a spánkové účinky. Obsahuje mimo jiné flavonoidy a alkaloidy, díky čemuž má podobné účinky jako kozlík lékařský. Srdcovka má příznivý vliv na centrální nervový systém. Studie prokázala, že pravidelné používání srdcovky obecné snižuje příznaky deprese.

Mučenka (Passiflora L.)

Původní obyvatelé Jižní Ameriky používali tuto rostlinu jako přírodní lék na snížení úzkostných stavů a zlepšení kvality spánku. Mučenka má uklidňující, protiúzkostné a relaxační účinky, díky tomu usnadňuje usínání, zlepšuje kvalitu spánku a snižuje reakci organismu na stres.

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

Pravidelně užívaná má účinek snižující příznaky deprese, zlepšuje také reakci organismu na stres. Studie prokázala, že rozchodnice má příznivý vliv na náladu, protože pozitivně ovlivňuje neurotransmitery odpovědné za dobrý pocit.

Deprese je běžné onemocnění. Pokud si u sebe nebo u blízké osoby všimnete prvních příznaků, je dobré před použitím syntetických farmaceutických přípravků využít blahodárné síly bylin.