.

7 čajů na stres a nervy

Stres je neodmyslitelnou součástí života moderního člověka. Spěch, přebytek povinností a nedostatek času na všechno - to jsou jen některé příčiny stresu a každodenního nervozity. Jsou bylinné čaje účinné proti stresu a nervům?

V tomto článku najdete:

 1. Je stres potřebný?
 2. Čím uklidnit nervy? Co působí uklidňující?
 3. Jaké čaje pomáhají uklidnit nervy?  
 4. Heřmánkový čaj 
 5. Mátový čaj 
 6. Levandulový čaj 
 7. Růžový čaj
 8. Čaj z dřišťálu
 9. Meduňkový čaj
 10. Kozlík lékařský 

Je stres potřebný?

Hlavním „úkolem“ stresu je zvýšení výkonnosti a podpora těla k činnosti. Dlouhodobý stres může mít řadu negativních důsledků pro zdraví.

Nejčastějšími somatickými následky stresu jsou:

 • zhoršení nálady,
 • problémy s trávicím systémem, jako jsou zácpy, nadýmání, nevolnost,
 • bolesti hlavy,
 • nadměrné pocení,
 • snížení koncentrace,
 • podrážděnost.

Dlouhodobý stres má negativní vliv na organismus. Zvyšuje riziko výskytu vážných nemocí, jako jsou vředy žaludku, infarkt myokardu a koronární srdeční nemoc.

Čím uklidnit nervy? Co působí uklidňující?

Bylinky jsou přirozeným způsobem, jak uklidnit nervy a zmírnit účinky stresu - uvolňují napětí a působí uklidňující na tělo. Usnadňují usínání, a tak pomáhají relaxovat po náročném dni. Bylinky nevyvolávají závislost, což znamená, že je lze bezpečně používat i po dlouhou dobu.

Jaké čaje pomáhají uklidnit nervy?

Bylinné čaje jsou jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak zmírnit účinky stresu. Bylinky působí jemně, ale zároveň účinně (pokud se používají pravidelně). Kuraci bylinkovým čajem je vhodné provádět čtyři až šest týdnů a poté udělat dvoutýdenní pauzu.

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj se vyznačuje jemnou sladkou chutí. Má uvolňující a uklidňující účinky. Vyrábí se ze dvou druhů heřmánku: německého a římského. Studie[1] prokázaly, že obsažené flavonoidy a terpenoidy v heřmánku mají mnoho léčivých vlastností. Pozitivně ovlivňují GABA receptory v mozku a pomáhají vyvolat pocit uvolnění. Přirozeně zvyšují hladinu serotoninu a melatoninu v těle, což způsobuje pocit relaxace bez pocitu nadměrné ospalosti. Pomáhá zmírňovat večerní svalové napětí a bolesti hlavy. Tyto příznaky jsou nejčastěji způsobeny reakcí těla na stres a úzkost. Heřmánkový čaj působí stejně jako bylinné léky na uklidnění.

Mátový čaj

Mátový čajosvěžující chuť, díky tomu skvěle chutná jak teplý, tak studený. Pomáhá relaxovat mysl a tělo, protože působí jako přírodní antispasmodikum a uvolňuje svaly. Mátový čaj skvěle zmírňuje negativní účinky stresu v ukладе pokarmowym. Pomáhá rozluźnić mięśnie, łagodzi ból głowy związany ze stresem i niepokojem.

Studie[2] ukázaly, že mátový čaj stimuluje aktivitu centrálního a periferního nervového systému. Tento účinek je způsoben fenolovými složkami a metalem.

Levandulový čaj

Levandule je malý keř s intenzivně vonícími listy a květy. Přirozeně se vyskytuje v oblasti Středozemního moře. Čaj se vyrábí ze sušených poupatek levandule. Čaj z levandule snižuje krevní tlak, uklidňuje a posiluje nervový systém. Má také protizánětlivé vlastnosti. Díky tomu působí proti negativním účinkům stresu. Můžete také přidávat do čaje levandulový sirup.

Studie[3] provedená na skupině 31 osob ukázala, že vůně levandule má příznivý vliv na spánek. Zvyšuje také úroveň energie po probuzení. Vůně levandule zvyšuje spánek s pomalými vlnami a fázi REM. Čaj z levandule také stimuluje produkci dopaminu (neurotransmiter posílení) při současném snižování kortizolu (hormon stresu).

Růžový čaj

Růžový čaj je bohatý na fytochemikálie a antioxidanty. Má protizánětlivé účinky - funguje jako přírodní protibolestový prostředek. Je skvělým zdrojem vitamínu C, který posiluje imunitu oslabenou stresem. Studie[4] prokázala, že růžový čaj má neurofarmakologické účinky. Vědci z Íránu objevili, že čaj z damašských růží má hypnotické a protibolestové účinky. Zkracuje čas potřebný k usnutí a zvyšuje fázi hlubokého spánku. Studie také ukázala, že růžový čaj působí stejným způsobem na benzodiazepinové receptory, jako některé léky na předpis.

Matcha čaj

Matcha je známá svými prozdravotními vlastnostmi. Obsahuje antioxidanty a polyfenoly, které pomáhají zlepšit celkový zdravotní stav. Studie[5] ukázala, že obsažená L-teanin v Matche zmírňuje účinky stresu a podporuje relaxaci. L-teanin v kombinaci s kofeinem zajišťuje klidný a zdravý spánek.

Čaj z berberysu

V tradiční íránské medicíně byl čaj z berberysu používán jako uspávací prostředek. V menších dávkách uklidňuje a utěšuje rozbouřené nervy. Čaj z berberysu je doporučován pro osoby vystavené stresu a mající problémy s koncentrací.

Melisový čaj

Melisa, také známá jako meduňka, je medonosná rostlina s jemnou chutí. Obsahuje látky, které mají příznivý vliv na nervový systém. Její užívání se doporučuje při nervovém napětí, problémech se spaním, bolestech a problémech s trávicím systémem způsobených stresem. Studie[6] ukázaly, že melisa má vlastnosti zmírňující stres bez vedlejších účinků. Čaj z melisy snižuje úzkost a pocit únavy bez snižování kognitivních schopností.

Kozlík lékařský 

Čaj z passiflory se vyrábí z květů Passiflora. Má jemnou chuť s cítitelnými sladkými tóny. Čaj z Passiflora se používá po staletí v Evropě jako prostředek zmírňující úzkostné stavy. Studie[7] také prokázaly, že má příznivý vliv na GABA receptory. Čaj z kozlíku obsahuje také flavonoid chryzin, který snižuje pocit úzkosti.

 1. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright futur, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/ [dostęp 24.03.2022r]
 2. A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16767798 [dostęp 24.03.2022r]
 3. An Olfactory Stimulus Modifies Nighttime Sleep in Young Men and Women, https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07420520500263276 [dostęp 24.03.2022r]
 4. Pharmacological Effects of Rosa Damascenahttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586833/ [dostęp 24.03.2022r]
 5. L-theanine, a natural constituent in tea, and its effect on mental state, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18296328/ [dostęp 24.03.2022r]
 6. Anti-Stress Effects of Lemon Balm-Containing Foods, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4245564/ [dostęp 24.03.2022r]
 7. Research Review of Passionflower, https://www.gaiaherbs.com/uploads/A_Research_Review_of_Passionflower-1371567390.pdf [dostęp 24.03.2022r]