.

Bílý čaj: léčivé vlastnosti a příprava

V obchodech se čím dál častěji setkáváme také s bílým čajem. Je to druh čaje, který je z hlediska chuti zcela nejjemnější ze všech. Jaké má zdravotní přínosy a jak ho nejlépe připravovat?
 
V tomto článku najdete: 
 
 • Původ bílého čaje
 • Jak se vyrábí bílý čaj?
 • Jak chutná bílý čaj?
 • Vlastnosti bílého čaje
 • Bílý čaj na kožní problémy
 • Pozitivně ovlivňuje vlasy
 • Bílý čaj působí protinádorově
 • Bílý čaj pomáhá při hubnutí
 • Pomáhá k relaxaci
 • Dobrý pro hygienu ústní dutiny
 • Reguluje hladinu cukru v krvi
 • Působí protizánětlivě
 • Bílý čaj v těhotenství
 • Jak připravit bílý čaj?
 • Důsledky pití nadměrného množství bílého čaje

Původ bílého čaje

Bílý čaj se vyrábí z listů rostliny Camellia sinensis, stejně jako černý, zelený a oolong čaj. Patří mezi pět druhů čajů, které se nazývají pravé čaje. Než se listy čaje otevřou, jsou jejich poupata sbírána a používána pro výrobu bílého čaje. Tato poupata jsou obvykle pokryta drobnými bílými chloupky, které dávají čaji jeho název. Bílý čaj se sklízí převážně v provincii Fujian v Číně, ale také na Srí Lance, v Indii, Nepálu a Thajsku.

Jak vzniká bílý čaj?

Všechny čaje pocházejí z listů stejné rostliny, takže rozdíl mezi nimi spočívá ve dvou věcech: regionu, kde se rostlina pěstuje, a procesu výroby. Jedním ze základních rozdílů je doba, po kterou mohou listy oxidovat. Bílý čaj je nejméně zpracovaným ze všech čajů. Proto nepodléhá dlouhému procesu oxidace. Jednoduše se suší na slunci a prodává.

Jak chutná bílý čaj?

Bílý čaj má velmi jemnou chuť s měkkým závěrem, je subtilně sladký. Má světle žlutou barvu. Existuje několik různých odrůd, které mají různé aromatické tóny: ovocné, bylinné, kořeněné a květinové.

Vlastnosti bílého čaje

Bílý čaj na kožní problémy

Kožní problémy jsou noční můrou mnoha lidí, zejména žen. V boji proti akné, vyrážkám a pigmentovým skvrnám může pomoci bílý čaj. Díky svým antiseptickým a antioxidačním vlastnostem pomáhá bílý čaj bojovat proti volným radikálům, které mohou vést ke vzniku známek předčasného stárnutí pleti, včetně pigmentových skvrn a vrásek. Protizánětlivé vlastnosti antioxidantů z bílého čaje mohou také pomoci snížit zarudnutí a záněty spojené s kožními onemocněními, jako jsou ekzémy nebo lupénka. Bílý čaj lze také použít jako čisticí oplach přímo na pokožku.

Pozitivně ovlivňuje vlasy

Bílý čaj se stará nejen o dobrý stav pokožky, ale také o vlasy. Obsažený antioxidant nazývaný epigallokatechin gallát pomáhá urychlovat růst vlasů a předcházet jejich předčasnému vypadávání. Jedná se o přírodní způsob, jak chránit vlasy před intenzivním slunečním zářením.

Bílý čaj působí protinádorově

Výzkumy prokázaly silný vztah mezi pitím čaje a potenciálem prevence nebo podpory léčby rakoviny. Ačkoli výzkumy nebyly úplně dokončeny, byly zaznamenány zdravotní přínosy spojené s pitím bílého čaje. Tyto přínosy jsou do značné míry spojeny s antioxidanty a polyfenoly obsaženými v čaji. Mohou také pomoci v budování RNA a předcházet mutaci genetických buněk, která vede k rakovině.

Bílý čaj pomáhá při hubnutí

Bílý čaj urychluje metabolismus, a proto může být použit jako podpůrný prostředek v boji proti nadbytečným kilogramům. Především pomáhá efektivněji vstřebávat živiny a bránit tvorbě nových tukových buněk. Děje se tak díky obsahu katechinů.

Pomáhá k relaxaci

Bílý čaj má nejvyšší koncentraci L-theaninu ze všech čajů. Má uklidňující účinek a zlepšuje mozkové funkce. Proto šálek bílého čaje je nejlepším způsobem, jak se uvolnit. Zároveň L-theanin stimuluje produkci neurotransmiteru GABA, který oslabuje účinky stresu. Bílý čaj může být tedy používán podpůrně v léčbě úzkostných stavů.

Dobrý pro hygienu ústní dutiny

Flavonoidy, taniny a fluoridy jsou přirozenými spojenci zdravých zubů. Kromě toho má bílý čaj také široké antivirové a antibakteriální vlastnosti, což je prospěšné pro zdraví ústní dutiny.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Podobně jako ostatní typy čajů má i bílý čaj jistý vliv na regulaci hladiny cukru v krvi, čímž předchází vzniku cukrovky typu 2. Děje se tak díky již zmíněným katechinům. Ty účinně brání aktivitě enzymu amylázy, který signalizuje vstřebávání glukózy ve střevě.

Působí protizánětlivě

Katechiny a polyfenoly jsou také složkami s protizánětlivým účinkem, proto účinně pomáhají v léčbě drobných bolestí. Další výhodou pití bílého čaje je jeho schopnost zlepšit procesy krevního oběhu a lepší okysličování mozku a dalších orgánů.

Bílý čaj v těhotenství

Není přímý zákaz pití bílého čaje v těhotenství, ale je dobré v tomto ohledu zachovat rozvahu. Největším problémem s ním jsou obsažené taniny. Mohou podráždit sliznici trávicího traktu a tím omezit vstřebávání živin nezbytných pro plod a budoucí matku.

Jak připravit bílý čaj?

Obvykle se používá mezi 2 a 5 gramy sušeného čajového listu, který se zalévá přibližně 250 mililitry vody o teplotě 70-80 stupňů Celsia. Nálev se nechává louhovat 2-3 minuty. Jednu porci čaje lze připravit dvakrát.

Důsledky pití nadměrného množství bílého čaje

Bílý čaj lze konzumovat ve velkém množství. V zásadě ho může každý pít až do 5 šálků denně. Avšak pravidelné nadměrné pití bílého čaje může vést také k několika vedlejším účinkům. Především má povzbuzující účinky, takže může ztěžovat usínání. Pití v příliš velkých množstvích může vést také k narušení vstřebávání železa kvůli vysokému obsahu polyfenolů. Příliš silný nálev bílého čaje může také způsobit podráždění sliznice trávicího traktu. Nicméně jako takový nemá bílý čaj výrazné kontraindikace pro konzumaci.