.

Jak správně uchovávat čaj?

Čaj je aromatický, plný chuti a vůně. Aby vydržel déle, je velmi důležité ho správně skladovat. V obchodech se často prodává jednoduše v plastových sáčcích. Je to ten nejlepší způsob, jak ho doma ve skříni uchovávat? Zde je několik tipů, jak čaj správně skladovat, abyste si ho mohli vychutnávat co nejdéle.
 
V tomto článku najdete:
  • V čem skladovat čaj?
  • Jaké faktory ovlivňují skladování čaje? 
  • Teplota 
  • Vlhkost vzduchu 
  • Sluneční světlo
  • Jak vybrat vhodné místo pro skladování čaje?
  • Jak dlouho lze skladovat čaj? 
  • Listový čaj
  • Čaje v sáčcích 

V čem skladovat čaj?

Ve skutečnosti jen velmi málo milovníků čaje věnuje pozornost tomu, jak svůj čaj skladují. Nechybí ani ti, kteří krabičky nebo čajové sáčky jednoduše uloží do kuchyňské skříňky a dál se touto otázkou nezabývají. To je však velká chyba, která na jedné straně ovlivňuje chuť čaje a na straně druhé jeho zdravotní účinky.

Čaj je produkt, který velmi snadno absorbuje vnější pachy. Proto by nádoby s čajem neměly být umístěny v blízkosti jiných věcí, které uvolňují silné pachy, například koření. Je také nutné vyhnout se místnostem, které mají svůj specifický zápach, například pokud je spíž špatně větraná místnost, ve které se mísí mnoho vůní.

Neméně důležité je, v čem čaj skladujete. Nevhodné jsou například obaly ze dřeva se specifickým zápachem. Zrající čaje pu-erh však potřebují mírný přísun vzduchu, takže dřevěné obaly jsou pro ně velmi vhodné. Pokud se používají krabice, měly by být vyrobeny ze dřeva bez zápachu a nesmí být potaženy dalšími látkami. Z takového odstupňovaného obalu se nepochybně snáze odebírá správné množství sušeného ovoce.

Čaj je vhodné uchovávat ve vzduchotěsných keramických, skleněných nebo kovových nádobách. U skla je však třeba dbát zvýšené opatrnosti. Průhledné sklo propouští příliš mnoho světla, což nepříznivě ovlivňuje vzhled celého čaje. Vystavení na poličce nepříznivě ovlivňuje vlastnosti čajových lístků, proto by sklo mělo být světlotěsné.

Výrobci své výrobky často vakuově balí. Tohoto efektu lze v domácích podmínkách dosáhnout jen obtížně, ale ztrátě chuti a vůně lze zabránit zabalením menších porcí čaje do menších zipových sáčků a odstraněním přebytečného vzduchu z nich.
Papírové sáčky nebo krabičky nejsou vhodné pro delší uchovávání sušeného čaje v nich. Lepší jsou sáčky s vrstvou fólie uvnitř, ale ani ty nejsou vhodné pro dlouhodobější skladování čaje.
Vystaveny působení vzduchu lístky časem zkvasí. Z tohoto důvodu platí, že čím těsnější nádoba, tím lépe. Na trhu existují speciální nádoby, které mají dodatečné těsnění, aby se aromata nemíchala. To však neznamená, že i v té nejtěsnější nádobě lze čaj uchovávat donekonečna.

Zajímavé je, že menší množství čaje zvětrá rychleji než velké množství. Například zbytek sušeného čaje na dně nádoby bude nepoužitelný za kratší dobu než velké množství ve stejné nádobě.

Jaké faktory ovlivňují skladování čaje?

Teplota

Vysoké teploty urychlují negativní jev oxidace čaje. Pro jeho vlastnosti je rozhodně lepší uchovávat ho v lednici nebo dokonce v mrazáku, pokud ho neplánujete v nejbližší době vypít. To platí zejména pro zelené a žluté čaje. Když vyndáte malé balení čaje z mrazničky (poté, co jste sáček zbavili vzduchu), jemně jej zahřejte, dokud nedosáhne pokojové teploty. Tím zabráníte rozmočení lístků.

Vlhkost

Jednou z vlastností čaje je jeho hygroskopičnost, což znamená schopnost absorbovat vlhkost i ze vzduchu. Proto musí být místo, kde je uchováván, naprosto suché. Vlhký čaj ztrácí své specifické aroma.

Sluneční světlo

Vliv slunečního světla na sušený čaj není příliš dobře prozkoumán, ale zároveň je znám jev fotodegradace. Kromě ztráty cenných antioxidačních vlastností může sluneční světlo vést k nepříjemné kovové pachuti čaje. Z tohoto důvodu by měl být čaj rozhodně uchováván na stinném místě.

Jak vybrat vhodné místo pro skladování čaje?

Jak již bylo zmíněno, čaj pohlcuje pachy a podle toho byste měli vybírat místo, kde ho budete skladovat.
Méně oxidované čaje, jako jsou zelené, žluté a bílé, ztrácejí své vlastnosti rychleji než ty, které prošly silnou oxidací, jako jsou oolongy a černé čaje. I to je třeba brát v úvahu při výběru správného místa skladování.

Jak dlouho lze skladovat čaj?

Čaj nepatří k produktům, u kterých by člověk předpokládal, že se rychle kazí, proto mnoho lidí nevěnuje zvláštní pozornost tomu, jak dlouho jej skladují. Výrobci čaje jsou povinni na svých výrobcích uvádět datum minimální trvanlivosti. To však neznamená, že nálev z něj připravený bude stále stejně chutný. Překročení tohoto data zároveň neznamená, že čaj nebude pitný. Určitě však bude méně chutný, protože zvětral.

Listový čaj

Kvalitní listové čaje, které se skládají z celých listů, nejlépe snášejí delší skladování. Zelené čaje jsou vhodné ke konzumaci do jednoho roku od zakoupení a fermentované čaje do dvou let.

Čaje v sáčcích

Čaj prodávaný v sáčcích je více zpracovaný produkt, ve kterém jsou lístky mnohem více rozdrcené. Z tohoto důvodu je také kratší doba jeho skladování. Menší úlomky listů se rychleji kazí, protože jejich větší povrch reaguje s okolním prostředím.

Vyplatí se dát si práci se správným skladováním čaje, protože tím jednoduše ušetříte peníze. To je důležité zejména pro lidi, kteří si opravdu cení kvalitního nálevu. Možná by koupě takové pořádné nádoby byla skvělým nápadem na dárek ?