.

Co si dát místo kávy?

Mnoho lidí sáhne po ranním probuzení rovnou po kávě, ale ne vždy je to dobrá volba. Ačkoli povzbuzuje a dodává energii, při nadměrné konzumaci může způsobit více škody než užitku. Když máte pocit, že už byste kávu pít neměli, zde je 10 alternativních nápojů, které mají stejné povzbuzující vlastnosti, ale jsou mnohem zdravější.

V tomto článku najdete: 

 • Proč není káva vždy vhodným nápojem
 • 10 alternativních nápojů, které mají podobný účinek jako káva
 • Čekanková káva
 • Čaj Matcha
 • Čaj Chai
 • Čaj Rooibos
 • Bylinný čaj z ibišku
 • Zlaté mléko
 • Citronová voda
 • Yerba Maté
 • Jablečný ocet
 • Kombucha
 • Smoothie

Proč není káva vždy vhodným nápojem

Přestože pro mnoho lidí je ranní káva ihned po probuzení nezbytným nápojem, ne vždy je to dobrá volba. Kofein vypitý v nadměrném množství vyvolává pocit úzkosti nebo nervozity, posiluje také pocity úzkosti. U žen nadměrné pití kávy narušuje tvorbu hormonů (estrogenu) a u těhotných žen může vést k potratu nebo trvalému poškození plodu.

Pro udržení rovnováhy je nezbytné omezit konzumaci kofeinu na dva šálky denně. Pokud se chcete tohoto nápoje zcela vzdát, zde jsou zdravé a chutné alternativy kávy.

10 alternativních nápojů, které mají podobný účinek jako káva

Čekanková káva

Vyrábí se z praženého kořene čekanky. Chuťově je velmi podobná kávě, ale neobsahuje kofein. Je skvělým zdrojem inulinu (rozpustné vlákniny), který podporuje funkci střev. Stimuluje tvorbu žluči, což je prospěšné pro játra. Při častém pití čekankové kávy mějte na paměti, že může způsobovat gastrointestinální potíže, jako je nadýmání a plynatost. Těhotné a kojící ženy by kávu z kořene čekanky pít neměly, protože neexistují důkazy, že je nápoj bezpečný.

Čaj Matcha

Je druh zeleného čaje z listů Camellia sinensis. Může se pít jak horký s mlékem, tak studený jako ledový čaj. Obsahuje antioxidanty, především epigalokatechin galát (EGCG). Některé studie[1] prokázaly, že zelený čaj snižuje krevní tlak a tělesnou hmotnost. Podle jiných zdrojů[2] má matcha více kofeinu než káva.

Čaj Chai

Čaj chai je dokonalou kombinací černého čaje, bylinek a koření, které se vzájemně doplňují a vytvářejí lahodnou a nezapomenutelnou chuť. Navíc obsahuje překvapivě málo kofeinu, takže je ideální volbou pro lidi, kteří se snaží udržovat zdravý životní styl. Zajímavé je, že studie naznačují, že čaj chai může také zlepšovat koncentraci [3] a vykazuje silné antioxidační účinky [4]. Největší předností čaje chai je jeho jedinečná chuť, která připomíná latté. Co víc si přát?

Čaj Rooibos

Červený čaj s bylinnou a květinovou sladce kouřovou chutí. Pochází z Jižní Afriky. Neobsahuje kofein a kyselinu šťavelovou, ale obsahuje třísloviny. Studie navíc naznačují, že pití rooibosu může chránit srdce a snižovat riziko vzniku rakoviny [5][6].

Ibiškový bylinný čaj

Tento nápoj je ideální volbou, pokud se chcete po ránu osvěžit, aniž byste se cítili těžce. Jeho osvěžující chuť ibišku je ideální pro přípravu studeného čaje, který bude v horkých dnech skvělou náhradou ledové kávy.

Zlaté mléko

Kurkumin obsažený v tomto nápoji jej zbarví do zlatova, odtud název "zlaté mléko". Nápoj se podává horký a obsahuje: skořici, zázvor, kurkumu a černý pepř. Povzbuzuje stejně dobře jako káva a má také protizánětlivé účinky (kurkumin obsažený v kurkumě). Díky přidání černého pepře se kurkumin v těle lépe vstřebává. K přípravě tohoto nápoje můžete použít buď kravské mléko, nebo rostlinný nápoj. Ke slazení zlatavého mléka doporučujeme použít javorový sirup.

Citronová voda

Horkou vodu s citronem doporučujeme zejména po ránu, protože má mnoho zdraví prospěšných účinků, včetně zlepšení stavu pokožky a povzbuzení činnosti ledvin. Neobsahuje kofein ani kalorie a dodává tělu velkou dávku vitaminu C. Jedná se o antioxidant, který posiluje imunitní systém. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu a zlepšuje také strukturu šlach a vazů.

Čaj Yerba Mate

Yerba Mate je nápoj ze sušených listů jihoamerické rostliny cesmíny. Je základem argentinské stravy. Pokud hledáte zdravou náhradu kávy, pak je yerba mate ideální. V jednom šálku je 78 mg kofeinu, což je téměř tolik jako v průměrném šálku kávy. Přestože obsahuje kofein, obsahuje také adaptogeny, které působí proti negativním zdravotním důsledkům způsobeným konzumací kofeinu. Je také bohatá na antioxidanty. Obsahuje také několik vitamínů a minerálů včetně riboflavinu, thiaminu, fosforu, vápníku a železa a také vitamín C a E[6]. Yerba Mate lze zakoupit ve většině obchodů se zdravou výživou v sáčkové i sušené formě. Navzdory mnoha zdravotním přínosům by se yerba maté měla pít s mírou - maximálně dvakrát denně.

Jablečný ocet

Jablečný ocet podle některých studií[7] může zlepšit citlivost na inzulín a hladinu cukru v krvi. Podle některých studií může jablečný ocet zvýšit pocit sytosti po jídle a také pomáhá při hubnutí. Před použitím by se měl vždy naředit. Nejlepší je nalít 2 polévkové lžíce jablečného octa do sklenice vody.

Kombucha

Kombucha se vyrábí z fermentovaných zelených nebo černých čajových lístků. Při tomto procesu vznikají prospěšné bakterie, prebiotika, kyselina octová a antioxidanty. Pije se hlavně po ránu díky celé řadě zdraví prospěšných látek. Některé studie[8][9][10] provedené na zvířatech ukázaly, že kombucha může posilovat imunitní systém a snižovat hladinu cholesterolu a glukózy v krvi u lidí s cukrovkou 2. typu. Doporučuje se kupovat hotovou kombuchu a nepřipravovat si ji sami. Nápoj je vhodné pít bez jakýchkoli přísad.

Smoothie

Chutné zeleninové a ovocné koktejly se staly velmi oblíbenými. Není divu, je to skvělá dávka energie na začátek dne. Složení smoothie si můžete vybrat podle vlastních preferencí, nejčastěji se jedná o listovou zeleninu, ovoce, bílkoviny (rostlinné nebo živočišné) a zdravé tuky. Ranní smoothie nejen nastartuje váš metabolismus, ale také vám dodá energii z rána. Tato zdravá náhražka kávy vás nakopne na celý dlouhý den.