.

Proč se vyplatí jíst kurkumu s pepřem?

 
Kurkuma a pepř jsou populární koření používané v kuchyni. První se hlavně používá v asijské a indické kuchyni, zatímco pepř? Kdysi považovaný za cenný jako zlato, dnes se používá téměř při každé příležitosti. Tyto dvě koření kombinované dohromady mohou mít úžasné zdravotní účinky. Proč je dobré kombinovat kurkumu a pepř v jídlech? Zde je několik zdravotních výhod.
 
V tomto článku najdete:

  • Kurkuma, pepř a jejich aktivní složky
  • Boj proti zánětlivým stavům a pomoc při redukci bolesti 
  • Kurkuma s pepřem: Jak používat?
  • Jak tedy míchat kurkumu s pepřem? Kolik pepře přidat k lžičce kurkumy?
  • Jak přidat více koření (pepře/kurkumy) do svého života:

Kurkuma, pepř a jejich aktivní složky

Jak kurkuma, tak pepř jsou koření, která kromě nesporných chuťových kvalit pozitivně ovlivňují naše tělo v mnoha aspektech. Podrobné informace o vlastnostech kurkumy a černého pepře můžete číst v jiných článcích na našem blogu, ale dnes se soustředíme pouze na dva nejdůležitější aktivní složky, díky kterým se kurkuma a pepř staly tak populárními a které rozhodují o tom, že jejich kombinace má neobvyklou sílu. Mluvíme o kurkuminu a piperinu.

Kurkumin je přírodní polyfenolová sloučenina, která se nachází v oddenku kurkumy, ze kterého se vyrábí sušené koření. Kurkumin dodává našemu koření žlutou barvu, ale to nejsou jeho jediné vlastnosti. Je také silným antioxidantem, který nabízí řadu zdravotních výhod, včetně protiplísňových, protizánětlivých, antioxidačních a protivirových vlastností. Bohužel, obsah kurkuminu v kurkumě je poměrně malý. V závislosti na kvalitě koření se může tento obsah pohybovat od přibližně 3 do 5 %. Aby měla konzumace kurkumy jakýkoliv vliv na naše zdraví, musíme kupovat kurkumu od ověřených dodavatelů s vysokou kvalitou, kde jedním z nejdůležitějších kritérií je vhodná koncentrace kurkuminu.

Bohužel, navzdory mnoha zdravotním vlastnostem, kurkumin není organismem dobře vstřebatelný. A zde přichází na pomoc černý pepř. Proč?


Černý pepř

Černý pepř je pravděpodobně hned po soli jedno z nejpopulárnějších koření používaných v kuchyních po celém světě. Kromě výrazné chuti se vyznačuje obsahem sloučeniny zvané piperin. Piperin je jedním ze sloučenin alkaloidů vyskytujících se v pepři, který vykazuje mnoho prozdravotních vlastností. Jeho obsah v černém pepři je podobný obsahu kurkuminu v kurkumě, pohybuje se kolem 5%. Je důležité si uvědomit, že tento obsah se týká pouze černého pepře; v zeleném a bílém pepři je obsah piperinu mnohem menší. Piperin je sloučenina, která podle nejnovějších výzkumů vykazuje silné protinádorové a detoxikační vlastnosti. Pravidelná konzumace může urychlit metabolismus a látkovou výměnu v těle. Jednou z nejdůležitějších výhod je však to, že pozitivně ovlivňuje trávení a zlepšuje absorpci kurkuminu do těla. To je jeden z hlavních důvodů, proč je velmi doporučeno konzumovat tyto dvě koření společně – obě vykazují mnoho cenných vlastností pro zdraví a kombinací v jídlech současně zvyšujeme sílu jejich působení.

Piperin obsažený v černém pepři ovlivňuje inhibici metabolického rozkladu sloučenin kurkumy ve střevech a játrech. To zase způsobuje, že sloučeniny kurkumy v těle zůstávají na vyšší úrovni, což zvyšuje jejich biodostupnost a zesiluje jejich účinky.

Mezi mnoha zdravotními výhodami vynikají zejména tři účinky, které jsou společné pro kurkumu a kurkumin, stejně jako pro piperin. Jsou spojeny s bojem proti zánětlivým stavům, snížením bolesti. Obě složky také vykazují protinádorové účinky a jejich konzumace může mít příznivý vliv na trávicí systém.

Boj proti zánětlivým stavům a pomoc při redukci bolesti 

Kurkumin, složka kurkumy, je známá svými silnými protizánětlivými vlastnostmi a její konzumace může v mnoha případech nahradit některé léky s podobným účinkem, a to bez negativních vedlejších účinků. Pozorován byl také pozitivní účinek kurkuminu při léčbě zánětů kloubů a bolesti kloubů. Zejména má vliv na redukci bolesti a dočasného nepohodlí. Studie prokázaly, že protizánětlivé a protibolestivé účinky má také piperin. Konzumace obou těchto složek dohromady může pozitivně ovlivnit naše bolestivé obtíže a snížit zánětlivé stavy.

Podpora trávícího systému

Pozitivní účinek kurkumy na trávicí systém je známý po tisíciletí, zejména v indické medicíně. Současné studie potvrzují, že její konzumace může snižovat křeče střev a nadýmání. Piperin naopak zesiluje účinek trávicích enzymů ve střevech, což urychluje trávení.

Podpora protinádorových účinků

Studie týkající se kurkuminu a piperinu naznačují, že by mohly hrát významnou roli nejen v léčbě, ale i v prevenci šíření nádorů a přispívat k úmrtí rakovinných buněk. Piperin se zdá hrát roli také při indukci smrti některých rakovinných buněk, což by mohlo snížit riziko vzniku nádorů. Kromě toho, další studie naznačují, že by mohl inhibovat růst nádorových buněk. Konzumace kurkuminu i piperinu, obsaženého v kurkumě a pepři, může působit preventivně. Studie ukázaly, že by mohly mít ochranný účinek a snižovat riziko vzniku rakoviny prostaty, slinivky břišní nebo tlustého střeva.

Kurkuma s pepřem: Jak používat?

Jak vidíte, kombinace kurkumy s pepřem vytváří docela zajímavou dvojici, která může přinést výhody pro vaše zdraví. Samozřejmě kombinace těchto koření není nutností; kurkuma i pepř si zachovávají své vlastnosti i když jsou konzumovány samostatně. Ale pokud je spojíte, můžete z jejich vlastností vytěžit ještě více. Určitě se nyní ptáte, jak nejlépe kombinovat kurkumu s pepřem, aby jejich účinek byl co nejefektivnější. Neexistuje jednoznačně stanovený poměr, který by byl ideální. V tomto případě je třeba najít rovnováhu mezi zdravotními potřebami a chuťovými kvalitami pokrmu.

Nejjednodušší způsob, jak přidávat kurkumu s pepřem, je během vaření konkrétních pokrmů. Možnosti jsou opravdu rozmanité – od tradičních jídel, jako je míchaná vejce nebo pečená zelenina, po pokrmy indické kuchyně, které přirozeně obsahují velké množství kurkumy. Často se vidí, že kurkuma a černý pepř jsou přidávány do čaje, a také kombinovány s medem, zázvorem nebo přírodními tuky, jako je olivový olej nebo kokosový olej. Zejména toto poslední spojení je mimořádně prospěšné. Studie dokazují, že kurkumin se lépe vstřebává, když je konzumován s tuky, což může zlepšit, podobně jako v případě pepře, absorpci této složky z koření.

Jak tedy míchat kurkumu s pepřem? Kolik pepře přidat k lžičce kurkumy?

Jedním z jednoduchých nápadů je připravit doma vlastní směs kurkumy s pepřem v poměru 4 ku 1, tedy spojit větší množství kurkumy s menším množstvím pepře.

Jak přidat více koření (pepře/kurkumy) do svého života:

Zde je několik kreativních způsobů, jak tyto koření využít v kuchyni:

Míchaná vejce s pikantní notou: Při přípravě tradičních míchaných vajec přidejte trochu čerstvě mletého pepře a špetku kurkumy. Tato kombinace dodá vašim vejcem hloubku chuti a zlatou barvu.

Zelenina s charakterem: Ochucujte smaženou nebo pečenou zeleninu směsí pepře a kurkumy, aby jí dodala intenzivnější a aromatičtější chuť.

Polévky s orientální notou: Jak pepř, tak i kurkuma mohou být skvělým doplňkem různých polévek. Zkuste je přidat do klasické rajčatové polévky nebo do krupicové polévky, aby jste jim dodali osvěžující a originální chuť.

Saláty s pikantním zálivem: Oživte svůj oblíbený salát přidáním salátového dresinku obohaceného o pepř a kurkumu.

Hořčice s twistem: Kurkuma se často používá při výrobě hořčice, dává jí charakteristickou barvu. Přidejte k ní trochu pepře, abyste získali sofistikovanější chuť.

Smoothie s orientálním akcentem: Uvažovali jste někdy o přidání kurkumy do smoothie? Tato složka nejenže obohatí chuť vašeho nápoje, ale také přinese zdravotní výhody.

Rýže plná aromatu: Při vaření rýže přidejte trochu kurkumy a pepře. Díky tomu získáte chutný a barevný doplněk k hlavnímu jídlu.