.

Byliny proti vypadávání vlasů a růst vlasů

 
V současné době je nadměrné vypadávání vlasů a dokonce i plešatění vážným problémem, který může postihnout opravdu každého. Zde jsou příčiny takového stavu a přírodní způsoby boje proti ztrátě vlasů.
 
V tomto článku najdete:
 
 • Proč vlasy vypadávají a lámou se?
 • Bylinky pro stimulaci růstu vlasů 
 • Aloe vera (Aloe vera) 
 • Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) 
 • Ginkgo dvoulaločné (Ginkgo biloba) 
 • Máta peprná (Mentha × piperita L.) 
 • Přeslička rolní (Equisetum arvense L.) 
 • Levandule (Lavandula L.)
 • Bylinky proti plešatění 
 • Červený jetel (Trifolium pratense L.) 
 • Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.)

Proč vlasy vypadávají a lámou se?

Vlasy rostou ve fázích. První je jejich aktivní růst, který zahrnuje asi 90 % vlasů v daném okamžiku. Druhá fáze, nazývaná katagen, je okamžik, kdy vlasy začínají odumírat. Poslední fáze, nazývaná telogen, je klidová fáze, kdy vlasy vypadávají. Každá z těchto dvou fází má v jednom okamžiku vliv na přibližně 5 až 10 % vlasů na hlavě. To znamená, že každý člověk ztrácí 50 až 100 vlasů denně. Pokud jich je více, znamená to nadměrné vypadávání vlasů a dokonce plešatění. Důvodů takového stavu může být mnoho. Může to být příznak jiné nemoci nebo účinek některých léků. Základní onemocnění ovlivňující nadměrné vypadávání vlasů zahrnují: alopecii areata, hypotyreózu, nedostatek železa, podvýživu, příliš nízkou tělesnou hmotnost, mykózu kůže, otravu organismu, hormonální změny, vysokou úroveň stresu, vysokou tělesnou teplotu během infekce.

Bylinky pro stimulaci růstu vlasů 

Ženy (ale také muži) bojující s problémem nadměrného vypadávání vlasů hledají způsoby, jak stimulovat jejich růst. Kromě farmakoterapie rozhodně stojí za to vyzkoušet také přírodní metody, především použití bylin. Zde je několik základních typů.

Aloe vera (Aloe vera)

Aloe obsahuje enzymy, které rozpouštějí mrtvé buňky kůže a odstraňují nadbytek mazu, který může ucpávat vlasové folikuly. V gelu z aloe lze nalézt mnoho hydratačních látek. Pomáhá obnovit správné pH pokožky hlavy. To také ovlivňuje růst nových vlasů. Aloe také obsahuje kyselinu salicylovou, protizánětlivou látku a mírné antibiotikum. Z těchto důvodů je tato rostlina jedním z nejlepších nosičů jiných bylinných přípravků, které podporují růst vlasů. Není divu, že aloe lze velmi často najít jako složku mnoha specializovaných produktů pro stimulaci růstu vlasů.

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)

Rozmarýn je bylina bohatá na vitamíny s antibakteriálními účinky. Je také skvělým antioxidantem. Stimuluje vlasové folikuly, zmírňuje podrážděnou pokožku hlavy, pečuje a hydratuje vlasy, takže je skvělou volbou. Lze jej najít ve formě oleje jako přísadu, například do olivového oleje. Podporuje krevní oběh a tím stimuluje růst vlasů. Další výhodou je také zastavení předčasného šedivění.

Ginkgo dvoulaločné (Ginkgo biloba)

Tato rostlina je známá tím, že stimuluje průtok krve a zlepšuje krevní oběh. Tím zvyšuje průtok krve ve vlasových folikulech. To podporuje růst nových vlasů na úrovni jejich kořenů. Vlasy jsou silné a zdravé, protože ginkgo navíc podporuje oxidační procesy v povrchových vrstvách kůže. Je dostupné také ve formě doplňků stravy, které eliminují nedostatky.

Máta peprná, máta lékařská (Mentha × piperita L.)

Máta peprná je populární rostlina, která také může léčit pokožku hlavy a zmírňovat podráždění, které se na ní objevuje. Její účinek spočívá v hydrataci, ale také ve stimulaci vlasových folikulů. V případě plešatění má zdravá pokožka hlavy rozhodující vliv na proces obnovy vlasů. Máta je často používána ve formě esenciálního oleje aplikovaného přímo na pokožku hlavy, ale lze ji také konzumovat jako tradiční čaj.

Přeslička rolní (Equisetum arvense L.)

Přeslička rolní je bohatá na minerály. Působí stimulací krevních cév, které dodávají kyslík vlasovým folikulům. Jejím tajemstvím je křemičitá kyselina, která zlepšuje odolnost vlasů a brání jejich lámání. Obsahuje také kvercetin, flavonoid s protialergickými a protivirovými účinky. Není divu, že je běžně používán ve šamponech a doplňcích stravy podporujících růst vlasů.

Levandule (Lavandula L.)

Levandule má antibakteriální vlastnosti. Zajišťuje, že pokožka hlavy je čistá, což usnadňuje růst vlasů. Levandulový olej stimuluje prokrvení pokožky hlavy, podporuje růst nových vlasů a pomáhá vyvážit přirozenou produkci oleje na pokožce hlavy.

Bylinky proti plešatění 

Existuje také celá řada bylin, které pomáhají předcházet procesu plešatění.

Červený jetel (Trifolium pratense L.)

Na vypadávání vlasů u mužů i žen částečně působí zánětlivé stavy a hormony, včetně formy testosteronu nazývané dihydrotestosteron. Červený jetel (Trifolium pratense) byla zkoumána z hlediska blokování enzymu zvaného 5-alfa reduktáza, který přeměňuje testosteron na dihydrotestosteron a pomáhá snižovat záněty, což může napomoci růstu vlasů. Pozitivní výsledky testů umožňují označit tuto rostlinu jako jednu z nejlepších bylin proti plešatění.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.)

Studie potvrdily, že užívání extraktu z kopřivy zvýšilo růst buněk kožních papil, které jsou jedním z prvků vlasových folikulů, odpovědných za regulaci procesu růstu vlasů. Kopřiva je také bohatá na vitamíny a minerály, jako je vitamín A a železo, které jsou prospěšné pro kůži a vlasy.

Používání bylin jako místní léčby prořídlých vlasů je poměrně bezpečné. Aplikace bylinného krému, séra nebo masky na vlasy na pokožku hlavy spolu s masáží může pomoci stimulovat vlasové folikuly a růst nových vlasů.