.

Jaký olej na keto dietě?

V keto dietě mají tuky klíčovou úlohu - jsou zdrojem energie. Chcete-li dosáhnout pozitivních účinků při používání keto diety, měli byste věnovat pozornost kvalitě konzumovaných potravin. Jsou všechny oleje povoleny při keto dietě? Které z nich lze jíst? 
 
V tomto článku najdete:
  • Co je to keto dieta?
  • Jaké jsou cíle keto diety?
  • Proč vyžaduje keto dieta specifický olej?
  • Jaké oleje konzumovat při keto dietě?
  • Kterých olejů se vyvarovat při keto dietě?

Co je keto dieta?

Ketogenní strava je také nazývána ketogenní dieta. Jedná se o způsob stravování odlišný od potravinové pyramidy. Hlavním zdrojem energie jsou tuky živočišného a rostlinného původu a malé množství sacharidů.

Jaké jsou cíle keto diety?

Hlavním cílem keto diety je využívání tuku jako zdroje energie tělem, aby se snížil příjem sacharidů při současném zvýšení tuků. Dalším cílem keto diety je ztráta hmotnosti. Striktní dodržování pravidel keto diety vede k rychlému snižování váhy.

Proč vyžaduje keto dieta specifický olej?

Tuky jsou základním stavebním prvkem keto diety. Ovlivňují naše zdraví a váhu. Vzhledem k tomu, že tuky tvoří 60-80% kcal v keto dietě, je nejlepší volit pouze oleje, které jsou bohaté na kyselinu oleinovou. Způsob výroby olejů ovlivňuje jejich kvalitu a složení, a proto některé z nich obsahují mnoho sacharidů.

V keto dietě doporučujeme používat pouze oleje, které mají následující vlastnosti:

mají vysoký bod kouření a nerozkládají se na toxické sloučeniny poskytují pouze zdravé rostlinné tuky jsou všestranné - lze je používat jak do studených pokrmů, tak do teplých pokrmů

Jaké oleje konzumovat při keto dietě?

Lidé na keto dietě by měli věnovat pozornost štítkům výrobků a vybírat pouze oleje, které podporují proces ketózy.

Kokosový olej

Kokosový olej patří mezi výjimečné rostlinné tuky, neboť je získáván z kokosového ořechu. Díky vysokému obsahu nasycených tuků, které se nejčastěji vyskytují v živočišných tucích, má nízký bod kouření - 177°C. Proto je doporučován k pečení a vaření při nízkých teplotách. Nevýhodou tohoto oleje je, že pokrmům dodává sladkou kokosovou chuť. V jedné z recenzí bylo zjištěno, že pravidelná konzumace kokosového oleje zvyšuje hladinu LDL cholesterolu ve srovnání s jinými rostlinnými oleji. Kokosový olej je skvělý pro dezerty a keto dorty. Mějte však na paměti, že byste měli volit pouze nerafinovaný kokosový olej.

MCT olej

Patří mezi středně dlouhé mastné kyseliny, odtud pochází název MCT. MCT olej je nasycený tuk. Nezvyšuje hladinu LDL a tím nezpůsobuje srdeční choroby nebo záněty. MCT olej obsahuje kyselinu kaprylovou, kyselinu kaprinovou, kyselinu kaprynovou a kyselinu laurinovou. MCT olej je často získáván z kokosového oleje. Hlavní výhodou MCT oleje je zvýšení ketonových těl. MCT olej by neměl být používán při teplotě nad 160°C. U některých lidí může při užívání MCT oleje dojít ke krátkodobým žaludečním potížím.

Avokádový olej  

Avokádový olej je skvělou volbou pro keto dietu, protože má vysoký bod kouření - 260°C, což znamená, že jídla se s ním nepřipalují tak rychle. Je skvělým zdrojem jednonenasycených mastných kyselin. Má lehce ořechovou chuť, což ho činí skvělým pro salátové dresinky, dezerty keto a pokapávání jídla. Nevýhodou avokádového oleje je jeho cena - značně vyšší než kokosový olej a olivový olej.

Olivový olej 

Olivový olej se vyrábí lisováním oliv za studena. Je považován za jeden z nejzdravějších tuků. V keto dietě je vhodné používat především extra panenský olivový olej, který je nejméně zpracovaný a má tak nejvyšší dietní hodnotu. Mějte na paměti, že olivový olej má tendenci žloutnout po 12-24 měsících od lisování. Olivový olej je plný jednonenasycených tuků a polyfenolů. Dodává jídlu specifickou chuť, proto jej nedoporučujeme používat do dezertů a dortů.

Lněný olej

Studeně lisovaný lněný olej je vhodný pro oblékání a zalévání salátů. Osvědčí se také jako přísada do keto pečiva, domácí majonézy nebo pro konzumaci přímo. Je skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin.

Makadamový olej

Má bohatou máslovou chuť, což ho činí skvělým pro dezerty keto a pečení. Můžete na něm smažit a dusit. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny a polyfenoly. Osvedčí se jako náhrada olivového oleje a avokádového oleje. Makadámiový olej je však dražší.

Kterých olejů se vyvarovat při keto dietě?

Ne všechny oleje jsou vhodné pro keto dietu. Hlavně byste se měli vyhýbat trans tukům, které se nacházejí v silně zpracovaných potravinách, svačinách a hotových obědech. Při nákupu těchto potravin si musíte pečlivě číst etikety, zda produkt neobsahuje nepovolené chemicky zpracované tuky.

Lidé na keto dietě by se měli vyhýbat tukům jako:

Tuky jsou základním produktem v keto dietě, a proto by měly pocházet z ověřených zdrojů. Také by měly být co nejméně zpracované. Proto doporučujeme, aby tvořily převahu rostlinné tuky, protože tuky živočišného původu často pocházejí z neznámých zdrojů a mohou obsahovat pro zdraví škodlivé látky. Pokud máte přístup k vysokokvalitnímu masu, můžete je začlenit do vaší stravy.