.

Slunečnicový olej lisovaný za studena – vlastnosti a působení

Zlatý a zdravý slunečnicový olej poskytuje více vitamínu E než jakýkoli jiný rostlinný olej. Získává se z slunečnicových semen a má jemnou chuť. Mnoho lidí oceňuje jeho léčivé a regenerační vlastnosti. Má pozitivní účinky na kůži, vlasy a celkový zdravotní stav. Zjistěte, jak jej používat!
 
V tomto článku najdete: 
  • Je slunečnicový olej zdravý?
  • Rafinovaný a nerafinovaný slunečnicový olej
  • Jak vzniká studeně lisovaný slunečnicový olej?
  • Složení slunečnicového oleje
  • Vlastnosti slunečnicového oleje
  • Slunečnicový olej pro krásu
  • Je slunečnicový olej škodlivý?
  • Studeně lisovaný slunečnicový olej: Jak ho používat v kuchyni?
  • Jak skladovat studeně lisovaný slunečnicový olej?

Je slunečnicový olej zdravý?

Slunečnicový olej je plný vitamínů A a E, což jsou silné antioxidanty. Díky tomu efektivně bojuje proti akné a také regeneruje a hydratuje kůži. Tento olej podporuje léčbu atopického ekzému. Abyste zmírnili příznaky atopického ekzému, aplikujte slunečnicový olej přímo na kůži. Skvěle poslouží také jako vlasový kondicionér. Pomáhá zkrotit suché, krepaté vlasy a zároveň chrání před jejich vypadáváním.

Rafinovaný a nerafinovaný slunečnicový olej

Olej ze slunečnicových semen je k dispozici jak v podobě lisované za studena (ořechové, máslové), tak rafinované (s neutrální chutí). Tento olej můžete aplikovat přímo na obličej, pokud používáte ekologickou verzi lisovanou za studena. Předtím, než jej začnete používat v rámci péče o pleť, proveďte alergický test na vnitřní straně paže. Slunečnicový olej obsahuje mnoho nenasycených tuků, jako je omega-6 mastná kyselina a linolová kyselina. V nerafinované verzi je také přítomna vitamín E, proto jej konzumujte syrový, abyste využili jeho vlastností.

Jak vzniká za studena lisovaný slunečnicový olej?

Výroba slunečnicového oleje se skládá z několika fází: čištění a mletí semen, lisování, extrakce surového oleje a následné rafinace před balením. K extrakci se často používá těkavý uhlovodík, například heptan. Sebraná semena jsou procházena magnety, aby byly odstraněny případné kovové zbytky. Další nečistoty se odstraňují čištěním a odhazovači kamene. Poté se odejme slupka (vnější obal) semen. Někdy se odstraní před extrakcí, aby byla zajištěna vysoká kvalita oleje a slunečnicové šroty.

Složení slunečnicového oleje

Slunečnicový olej je bohatý na živiny, proto stojí za to začlenit jej do své stravy. Jedna sklenice (asi 200 ml) obsahuje 1927 kalorií. Poskytuje 8,3 g nenasycených tuků, 21,3 g nasycených tuků, 419 mg omega-3 mastných kyselin, 182 g jednonasycených tuků a 7860 mg omega-3 mastných kyselin. Slunečnicový olej je jedním z nejlepších zdrojů vitamínu E, kromě toho obsahuje velké množství vitamínu K.

Vlastnosti slunečnicového oleje

Zrychluje regeneraci organismu 

Slunečnicový olej obsahuje bílkoviny, které budují a opravují tkáně a podporují tvorbu hormonů a enzymů. Naše tělo potřebuje velké množství bílkovin, protože je neschovává, a proto je třeba je dodávat stravou.

Snižuje příznaky předčasného stárnutí 

Slunečnicový olej je známý pro své protizánětlivé vlastnosti, které chrání před příznaky předčasného stárnutí. Účinně bojuje s volnými radikály a snižuje riziko vrásek a jemných linií v mladém věku.

Podporuje hladinu cholesterolu

Olej z slunečnicových semen je výborným zdrojem kyseliny olejné (jednonasycené mastné kyseliny), která reguluje hladinu cholesterolu v krvi. Má také pozitivní vliv na koagulační aktivitu. Kromě toho dodává vitamín E, který chrání cholesterol před oxidací volnými radikály. Tímto způsobem chrání před aterosklerózou a mnoha kardiovaskulárními chorobami.

Podporuje energetickou hodnotu 

Nasycené tuky mohou způsobit anémii, zatímco nenasycené tuky dodávají energii. Podporují transport glykogenu z jater do krevního oběhu. Glykogen je cukr, který poskytuje rychlý energetický náboj.

Posiluje vlasy 

Slunečnicový olej vyhlazuje a hydratuje vlasy a dodává jim krásný lesk. Kromě toho zkrotí krepaté prameny. Tento olej má lehkou konzistenci a bude skvělým kondicionérem. Jednou týdně jej můžete vtřít do pokožky hlavy, abyste si užili hebké, hedvábné vlasy. Pokud máte problémy s padáním vlasů, začleňte jej do své péče.

Mnoho antioxidantů

Tento olej poskytuje mnoho antioxidantů a zároveň posiluje buněčnou bariéru. Podporuje tělo v boji s bakteriemi a viry, což snižuje riziko infekcí. Nabízený olej obsahuje bílkoviny, které podporují tvorbu a opravu tkání.

Zlepšuje trávení 

Olej z slunečnicových semen je lehce stravitelný, a proto nezůstává v žaludku. Je také znám svými projímavými vlastnostmi, které brání zácpě.

Slunečnicový olej pro krásu

Výzkumníci naznačují, že slunečnicový olej pomáhá udržet integritu rohové vrstvy kůže. Skvěle hydratuje pleť a zároveň nezpůsobuje začervenání. Může být používán nejen u dospělých, ale také u novorozenců. Masírujte novorozence tímto olejem, abyste posílili kožní bariéru a zvlhčili pleť. Slunečnicový olej je skvělou alternativou k olivovému oleji, zejména pro suchou pokožku. Obsahuje vitamíny E, A, C a D3, které udržují pružnost kůže a snižují zánět. Tento olej podporuje regeneraci pokožky a brání vzniku akné. Vitamín E také chrání před škodlivým UV zářením. Vyhladí jemné vrásky, zlepšuje barvu pleti, odstraňuje známky únavy a zjasňuje pigmentové skvrny. Zkoušíte zahrnout slunečnicový olej do své péče o pleť? Využijte naše tipy! Naneste na ruku trochu oleje a jemně ho vmasírujte do pokožky. Zaměřte se na místa, která jsou zarudlá, suchá a potřebují hydrataci. Dejte pozor, aby olej nepřišel do kontaktu s očima. Olej omyjte teplou vodou.

Je slunečnicový olej škodlivý?

Slunečnicový olej můžete užívat buď ústně, nebo ho aplikovat na kůži. Nezapomeňte však používat vhodné množství. U některých lidí však může způsobit alergické reakce, obvykle v podobě kopřivky, dýchací obtíže a svědění rtů. Studie ukázaly, že strava bohatá na slunečnicový olej zvyšuje hladinu nalačno inzulínu a cukru v krvi. Může také zvyšovat riziko vzniku aterosklerózy u lidí s diabetem.

Za studena lisovaný slunečnicový olej: Jak ho používat v kuchyni?

Liso­va­ný sluneč­ni­co­vý olej je nejvhodnější pro výrobu vineg­re­tu, zatímco rafi­no­va­ná verze s vysokou teplotou kouře je vhodná pro smaže­ní. Je třeba zdůraznit, že jako všechny nenasycené oleje je navržený olej nestabilní. To znamená, že má tendenci se rozkládat při dlouhém vaření. Nerafino­vaný olej je skvělým přísadou do těsta na bázi mléka a droždí. Můžete na něm smažit brambory, cibuli, a také srdce a kuřecí játra. Hodí se také k mělkému smažení koblih. Vyzkoušejte rafi­no­va­ný sluneč­ni­co­vý olej pro přípravu neutrální majonézy.

Jak skladovat studeně lisovaný slunečnicový olej?

Slunečnicový olej můžete skladovat na temném, chladném místě. Pokud otevřete lahvičku, uchovávejte ji v lednici. Snažte se ho spotřebovat do měsíce, aby si udržel své vlastnosti. Neponechejte ji přímému slunečnímu záření, jinak by se mohl rychleji zhoršit.