.

Kokosový olej rafinovaný nebo nerafinovaný?

Kokosový olej se vyrábí z dužiny ořechů kokosové palmy. Při pokojové teplotě má formu bílé, tvrdé hmoty. Po zahřátí změní barvu na světle žlutou a uvolní charakteristickou kokosovou vůni. Pro své cenné vlastnosti našel uplatnění nejen ve zdravé výživě, ale také v kosmetice.

Je kokosový olej zdravý?

Existuje mnoho různých názorů na zdravotní přínosy kokosového oleje. Někteří, jako například American Heart Association (AHA), věří, že konzumace kokosového oleje ve velkém množství nepříznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém kvůli vysokému obsahu nasycených mastných kyselin. Jiní, například odborníci účastnící se kampaně "Poznej své tuky", vysvětlují, že tyto kyseliny jsou středního řetězce, takže nepředstavují takovou hrozbu jako například sádlo, které obsahuje kyseliny s dlouhým řetězcem. Jedna věc je jistá: jakýkoli tuk konzumovaný ve větším množství poskytuje spoustu kalorií a může mít negativní vliv na lidský organismus.

Rafinovaný nebo nerafinovaný kokosový olej?

Kokosový olej se stal oblíbeným doplňkem v kuchyních i koupelnách mnoha domácností díky svým výjimečným vlastnostem. Existuje však několik typů kokosového oleje, a proto je důležité vědět, jaký typ je nejlepší pro vaše konkrétní potřeby.

Nerafinovaný kokosový olej je lisovaný za studena, což znamená, že je vytvářen za nižších teplot, čímž si zachovává všechny cenné živiny. To zahrnuje vitamíny, antioxidanty a další bioaktivní složky, které se nacházejí přímo v dužině kokosu. Je výrazně charakterizován svou silnou kokosovou vůní a chutí, což může ovlivnit chutě některých jídel, zejména těch, které mají maso. Ale pro sladké pokrmy, pečivo a dokonce i jako náhrada másla na toast, je nerafinovaný kokosový olej perfektní volbou.

Je to však více než jen ingredience v kuchyni. Nerafinovaný kokosový olej je také vynikající pro pokožku, vlasy a nehty. Vzhledem k jeho vysokému obsahu živin je ideální pro vytváření domácích masek, balzámů a kondicionérů.

Rafinovaný kokosový olej na druhé straně prochází procesem zpracování za vysokých teplot. Ačkoli to znamená, že ztrácí některé ze svých živin, má i jiné výhody. Je často levnější, trvá déle a nemá výraznou kokosovou vůni ani chuť. Je to ideální pro smažení, kde chcete, aby jídlo mělo svou vlastní chuť a aroma bez přítomnosti kokosu.

Při výběru kokosového oleje je tedy důležité zvážit vaše potřeby a preference. Ať už jde o vaření, péči o pleť nebo vlasy, existuje kokosový olej, který je pro vás ten pravý.

Jaké vlastnosti má kokosový olej?

Kokosový olej má i přes vysoký obsah nasycených mastných kyselin (92 %) a malé množství nenasycených mastných kyselin (8 %) mnoho cenných léčivých vlastností. Obsahuje mimo jiné vitamíny (C, E, B2, B6, B12, kyselinu listovou), minerální látky (draslík, železo, fosfor, vápník, hořčík, jód), kyselinu kaprylovou, kyselinu laurovou (stejně jako v mateřském mléce) a unikátní kombinaci mastných kyselin, díky nimž zlepšuje mozkové funkce. Proto se využívá při léčbě neurologických onemocnění, jako je Parkinsonova choroba, epilepsie a Alzheimerova choroba. Kromě toho snižuje cholesterol a upravuje hladinu cukru v krvi. Obsah kyseliny laurové, která má antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti, způsobuje, že kokosový olej pomáhá v boji proti všem infekcím. Tyto vlastnosti se v kosmetickém průmyslu využívají k výrobě hydratačních a výživných přípravků (krémy, pleťové vody, masky, kondicionéry), ale také k přípravě přípravků bojujících proti akné či mykóze nohou.

Vyplatí se na smažení používat kokosový olej?

Tuky a oleje hrají v kuchyni klíčovou roli, ale je důležité vědět, které z nich jsou nejvhodnější pro různé typy tepelné úpravy.

Tuky s nízkým kouřovým bodem by se neměly používat ke smažení a pečení. Když tyto tuky překročí svůj kouřový bod, vytváří se černý, štiplavý kouř a uvolňují se zdraví škodlivé látky.

Mezi nejlepší kuchyňské oleje patří rýžový olej a kokosový olej. Rafinovaný olej je oblíbený, protože neovlivňuje chuť ani vůni jídla, což je v některých pokrmech velmi žádoucí. Kokosový olej je však často považován za jednoho z nejlepších olejů pro smažení, protože má vysoký kouřový bod, konkrétně kolem 200 stupňů Celsia. Je skvělý pro přípravu orientálních pokrmů v woku.

Pokud dáváte přednost autentickým chutím, nerafinovaný olej je ideální pro smažení jídel, jako jsou palačinky, lívance, omelety a další sladké pokrmy. Důležité je zdůraznit, že smažení při vysokých teplotách s kokosovým olejem je zdravotně bezpečné a neuvolňují se přitom toxické látky.

Kokosový olej a hubnutí

Za studena lisovaný kokosový olej nezpůsobuje hromadění tuku, naopak podporuje hubnutí. Je to způsobeno tím, že proces trávení a vstřebávání mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem je odlišný. Tyto kyseliny se vstřebávají přímo do jater portální žílou a triglyceridy obsažené v nich se rychle přeměňují na energii, kterou tělo okamžitě spálí. Tento olej, který slouží jako náhrada jiných tuků, je ideální pro mnoho hubnoucích diet. Navíc umožňuje snížit porce snědených jídel, protože vytváří pocit sytosti a snižuje chuť k jídlu. Bylo zjištěno, že je zvláště účinný v boji proti abdominální obezitě.

Kokosový olej a kardiovaskulární systém

Ukazuje se, že kokosový olej má pozitivní vliv i na oběhový systém. Snížení krevního tlaku, snížení hladiny celkového cholesterolu a zvýšení podílu HDL frakce, snížení hladiny cukru v krvi a zamezení usazování usazenin v žilách, to vše přispívá ke snížení rizika vzniku infarktu, aterosklerózy, mrtvice a cukrovky.

Využití kokosového oleje v kosmetice

V kosmetice se využívají baktericidní, hydratační a výživné vlastnosti kokosového oleje. Bylo zjištěno, že zlepšuje stav pokožky, hydratuje, posiluje její hydrolipidovou vrstvu a chrání ji před nepříznivými vlivy slunečního záření. Pomocí krémů s obsahem kokosového oleje na obličej lze rychle pozorovat blahodárný účinek na suchou pokožku. Kokosový olej má také posilující a regenerační účinek na vlasy. Kondicionér si snadno připravíte doma, v lékárnách a drogeriích jsou k dostání hotové přípravky s obsahem kokosového oleje pro vlasy oslabené barvením nebo trvalou - za chvíli se stanou lesklými a odolnými. Při výrobě zubní pasty se využívají baktericidní a bělící vlastnosti kokosového oleje.

Kokosový olej v těhotenství a pro děti a kojence

Kokosový olej lisovaný za studena se doporučuje zejména těhotným ženám. Zařazením do jídelníčku snadno zvýšíte obranyschopnost organismu, což je v tomto období velmi důležité. Navíc bylo zjištěno, že zmírňuje nepříjemné příznaky v podobě nevolnosti nebo pálení žáhy. Při vnější aplikaci zabraňuje vzniku strií a redukuje ty stávající. Kokosový olej může také úspěšně nahradit olivový olej v péči o pokožku dětí a dokonce i kojenců. Je to přírodní a zcela bezpečný prostředek, nezpůsobuje alergie a rychle se vstřebává. Zklidňuje podráždění a kožní vyrážky.

Kolik stojí dobrý kokosový olej?

V minulosti, kdy kokosový olej nebyl tak populární, se nacházel pouze v obchodech se zdravou výživou a byl velmi drahý. Již několik let se však dá kokosový olej koupit téměř všude za velmi přijatelnou cenu, která závisí na jeho typu. Za půllitrovou nádobu rafinovaného oleje musíte zaplatit něco málo přes 50 Kč a za olej lisovaný za studena od 110 Kč.

Kokosový olej díky svým zdravotním vlastnostem představuje velmi zdravou alternativu rostlinných a živočišných tuků a je vhodné jej zařadit do jídelníčku jako doplněk stravy.