.

Čím mohu nahradit kokosový olej?

Kokosový olej se získává z kokosových ořechů – plodů kokosové palmy. Má výjimečnou chuť a mnoho prozdravotních vlastností. Lze jej využít v kuchyni v různorodých receptech. Skvěle se hodí pro vaření, pečení, dušení a smažení. Je také používán pro různé procedury na vlasy, pokožku a nehty. Je oblíbený zejména v vegetariánské a veganské kuchyni. Pokud z různých důvodů nemůžete použít kokosový olej, např. máte alergii nebo jej zrovna nemáte doma, rádi vám poradíme, čím jej můžete nahradit.
 
V tomto článku najdete:
  • Rafinovaný nebo nerafinovaný kokosový olej?
  • Co místo kokosového oleje?
  • Pro všestranné použití v kuchyni.
  • Pro pečení a smažení, včetně smažení na hlubokém tuku.
  • Pro slané a sladké pečivo.
  • Pro studené pokrmy.
  • Pro péči o tělo.

Rafinovaný nebo nerafinovaný kokosový olej?

Podle způsobu zpracování rozlišujeme dva druhy kokosového oleje: nerafinovaný a rafinovaný. Liší se teplotou, při které začínají kouřit. Nerafinovaný olej má teplotu kouření 200°C, takže je ideální pro smažení nebo pečení. Rafinovaný olej kvůli nižší teplotě kouření je doporučován zejména pro různé saláty. Oba mají bílou barvu a jsou pevné při pokojové teplotě. Pokud chcete vědět více o tom, jaký kokosový olej si vybrat, doporučujeme naši další článkovou sérii: Rafinovaný nebo nerafinovaný kokosový olej?

Co místo kokosového oleje?

Pokud nemáte doma kokosový olej nebo nemáte rádi jeho specifickou chuť, níže vám představíme seznam nejlepších náhrad kokosového oleje s ohledem na jejich použití jak v kuchyni, tak i pro kosmetické účely.

Pro všestranné použití v kuchyni

Níže uvádíme nejlepší náhrady kokosového oleje v kuchyni.

Olej z avokáda

Rafinovaný avokádový olej je považován za jeden z nejlepších náhradníků kokosového oleje. Má vysoký bod zakouření, proto je vhodný pro vaření, dušení i smažení v hlubokém tuku. Avokádový olej je skvělým náhradníkem kokosového oleje díky rostlinnému původu a vysokému bodu zakouření. Lze jej použít v keto a vegetariánské dietě. Nahraďte v poměru 1:1.

Olej řepkový

Podobně jako avokádový olej lze řepkový olej používat jak studený, např. v salátech, tak pro pečení, dušení a smažení. Pro tepelnou úpravu vyberte rafinovaný olej, pro studené pokrmy nerafinovaný. Řepkový olej můžete nahradit kokosovým olejem v poměru 1:1.

Olej slunečnicový

Olej ze slunečnicových semínek je univerzálně použitelný. Má jemnou oříškovou chuť, lze jej používat pro pečení, smažení, dušení, v pečivu a dokonce i studený. Skvěle nahradí kokosový olej v poměru 1:1.

Olej z arašídů

Může sloužit jako univerzální náhrada kokosového oleje. Hodí se pro pečení, dušení i smažení. Má vysokou teplotu zakouření 230°C. Můžete jej také používat v studených pokrmech, např. v salátech. Nahraďte v poměru 1:1.

Vypražené máslo (ghí)

Má podobnou chuť jako běžné máslo, ale s mnohem vyšším bodem zakouření 250°C. Proto lze ghí používat pro smažení, dušení i pečení. Nahraďte v poměru 1:1.

Máslo shea

Rostlinný olej získaný z plodů stromu Parka, někdy nazývaný také máslový strom. Má bílou barvu a konzistenci pasty. Má neutrální chuť. Obsahuje 85-90% mononenasycených mastných kyselin. Lze jej používat jak v kuchyni, tak v kosmetice.

Pro pečení a smažení v hlubokém tuku

Jak jsme již zmínili, díky vysoké teplotě zakouření lze pro smažení použít máslo shea, ghí a různé rafinované rostlinné oleje, jako jsou: avokádo, řepkový, slunečnicový a arašídový.Pro smažení a pečení je velmi oblíbený:

Olej řepkový

Řepkový olej má díky vysoké teplotě zakouření výhodu při grilování a smažení v hlubokém tuku. Má neutrální chuť a je velmi běžný v polské kuchyni. Je vyráběn z rozdrcených semínek řepky. Je považován za jeden z nejlepších olejů pro zdraví kardiovaskulárního systému. Pro smažení vybírejte pouze rafinovaný olej s vysokou teplotou zakouření.

Olej slunečnicový

Pro smažení v hlubokém tuku je vhodný také rafinovaný slunečnicový olej. Stejně jako řepkový olej je jedním z nejoblíbenějších rostlinných tuků v polské kuchyni.

Pro slané i sladké pečivo

Níže uvádíme seznam nejlepších náhrad kokosového oleje pro slané a sladké pečivo.

Máslo

Pro pečení, ať už sladkých nebo slaných pečiv, můžete místo kokosového oleje použít máslo v poměru 1:1. Mějte na paměti, že máslo změní chuť pečiva - dodá jim jemnost. Máslo je živočišného původu, proto tento náhradník není vhodný pro veganské recepty.

Olej z vinných jadérek

Olej z vinných jadérek je skvělý pro pečení jak slaných, tak sladkých pokrmů. Má neutrální chuť. Je vyráběn z vinných jadérek, což je vedlejší produkt při výrobě vína.

Olej z lískových ořechů

Olej z lískových ořechů má oříškovou a jemně sladkou chuť a vysokou teplotu zakouření. Doporučujeme jej zejména pro sladké pečivo, např. dorty nebo sušenky. Je široce používán v přírodní medicíně a kosmetice.

Pro studené pokrmy

Pokud hledáte zdravou náhradu nerafinovaného kokosového oleje, níže představujeme nejlepší produkty:

Olivový olej

Olivový olej má nízký bod zakouření, proto je ideální pro všechny studené pokrmy, např. saláty. Je bohatý na vitamíny A, E, D, polyfenoly a další rostlinné organické sloučeniny. Díky tomu má olivový olej mnoho prospěšných zdravotních vlastností.

Olej z vinných jadérek 

Olej z vinných jadérek má neutrální chuť, což z něj činí ideální volbu pro saláty (nezmění jejich chuť). Obsahuje vitamín E, tokofery a kyseliny linolovou, olejovou a palmitovou. Díky těmto složkám má olej z vinných jadérek antibakteriální, protizánětlivé a protinádorové účinky.

Nerafinovaný řepkový olej 

Řepkový olej můžete také používat studený, ale vybírejte pouze nerafinovaný olej lisovaný za studena. Má nízký bod zakouření, proto doporučujeme jeho použití v salátech, dipy a další studené pokrmy.

Nerafinovaný slunečnicový olej 

Nerafinovaný slunečnicový olej má nízký bod zakouření, což z něj dělá perfektní přísadu do různých salátů, dipů a dalších studených jídel.

Mandlový olej 

Mandlový olej má jemnou ořechovou chuť. Nerafinovaný mandlový olej doporučujeme používat výhradně studený, například v salátech, protože vysoká teplota může ničit jeho výživové hodnoty.

Konopný olej

Konopný olej má jemně ořechovou chuť (trochu podobnou slunečnicovému). Kvůli nízkému bodu zakouření 165°C doporučujeme jeho použití pro dipy a dresinky do salátů.