.

Kokosový olej – jaký si vybrat? Kritéria výběru

Pokud zvažujete, jaký kokosový olej si vybrat, a na co se zaměřit při nákupu, abyste zakoupili výrobek vysoké kvality, tento článek je pro vás. S ohledem na široký výběr tohoto produktu v obchodech se pokusíme přiblížit několik klíčových rysů dobrého kokosového oleje. 
 
V tomto článku najdete:
  • Na co se zaměřit při výběru kokosového oleje?
  • Typ kokosového oleje: rafinovaný nebo studeně lisovaný?
  • Fáze oleje
  • Certifikáty
  • Způsob lisování
  • Složení
  • Obal
  • Chuť a vůně
  • Cena

Na co se zaměřit při výběru kokosového oleje?

Výběr vysoce kvalitního kokosového oleje může být velmi jednoduchý, pokud víte, na co se zaměřit při nákupu tohoto produktu.

Typ kokosového oleje: rafinovaný nebo studeně lisovaný?

Když si vybíráte kokosový olej, měli byste věnovat pozornost tomu, zda se jedná o rafinovaný kokosový olej, nebo o studeně lisovaný kokosový olej. Který olej je nejlepší? Jednoznačně ten studeně lisovaný. Díky tomu si zachovává přirozené živiny - obsahuje například nenasycené mastné kyseliny a antioxidanty. Naopak rafinovaný kokosový olej je zbaven mnoha cenných živin pro zdraví. Rafinovaný kokosový olej nemá chuť ani vůni kokosu.

Formy oleje

V obchodech lze nalézt kokosové oleje jak v pevném, tak i tekutém stavu. I když jsou oba nazývány stejně, nejsou totožné. Nasycené tuky by při pokojové teplotě měly mít pevnou konzistenci. Když byl kokosový olej podroben dalšímu zpracování (při němž byly odstraněny některé nenasycené mastné kyseliny), má tekutou konzistenci. Takový kokosový olej není dobrým řešením, protože mu chybí nejcennější živiny, jako jsou nasycené tuky. Takový olej není zdravý. Pokud má kokosový olej žlutou nebo šedou barvu, znamená to, že je nižší kvality nebo byl během zpracování znečištěn.

Certifikáty

Pokud si chcete koupit vysoce kvalitní kokosový olej, vybírejte ten s označením biologického zemědělství. Díky tomu máte jistotu, že při pěstování kokosu, ze kterého byl olej vyroben, nebyly použity pesticidy ani jiné prostředky pro pěstování rostlin. Kokosový olej z biologického zemědělství se vyrábí z ořechů z udržitelného zemědělství. V obchodech jsou také k dispozici kokosové oleje s certifikátem Fair Trade. Tato značka je zárukou toho, že výrobek byl vyroben s respektem k pracovním podmínkám a odměnám pracovníků. Pokud se rozhodnete pro nákup rafinovaného kokosového oleje, vyberte si ten biologický, tímto certifikátem je zajištěno, že při výrobě oleje nebyl použit chemický heptan.

Způsob lisování

Nejlepší je kokosový olej lisovaný za studena. Nejčastěji je označován na etiketě jako Extra Virgin a/nebo "lisovaný za studena". Při získávání oleje nejsou používány vysoké teploty ani chemické látky (heptan). Díky tomu si produkt zachovává mnoho cenných živin pro zdraví.

Složení

Kokosový olej by měl mít ve složení pouze jednu složku - olej z kokosové dužiny. Pokud na etiketě uvidíte jakékoliv další přísady, nekupujte takový olej.

Obal

Nejlepší kokosový olej je k dostání v tmavých skleněných obalech, které pomáhají chránit produkt před světlem a tím i před oxidací mnoha cenných živin.

Chuť a vůně

Při výběru kokosového oleje si dejte pozor na jeho chuť a vůni. Produkt dobré kvality je charakterizován jemnou chutí a vůní - není ostrý ani přeslazený. Pokud je chuť a/nebo vůně kokosového oleje velmi intenzivní, znamená to nízkou kvalitu produktu, ke kterému byly přidány různé dochucovadla. Pokud kokosový olej nemá žádnou chuť ani vůni, byl určitě získán rafinací (zbaven všech cenných živin).

Cena

U kokosového oleje bývá cena často odrazem kvality produktu. Levné oleje jsou často uměle zbarvené rafinované kokosové oleje. Proces získávání tohoto rostlinného tuku není ani jednoduchý, ani levný, takže cena vysokokvalitního produktu nebude nízká. Mějte na paměti, že čím levnější je produkt, tím větší je pravděpodobnost přítomnosti různých přísad.

Výběr vysokokvalitního kokosového oleje je otázkou uvědomělého přístupu k výběrovým kritériím. Hledejte nerafinovaný, lisovaný za studena, olej pevné konzistence. Ujistěte se, že má certifikát ekologického nebo spravedlivého obchodu a že složení obsahuje pouze kokosovou dužinu. Dbejte na obal - nejlépe, pokud je tmavé sklo - a na přirozenou chuť a vůni. I když může být cena vyšší, zaručuje to nejlepší kvalitu a prospěch pro zdraví.