.

Nerafinovaný kokosový olej – vlastnosti a použití

Olej kokosový je jedním z důležitých produktů ve vegetariánské kuchyni. Tento článek lze použít různými způsoby. Co je nerafinovaný olej a jaké má zdravotní výhody?

V tomto článku najdete:

  • Co je nerafinovaný kokosový olej?
  • Zdravotní výhody nerafinovaného kokosového oleje
  • Použití nerafinovaného kokosového oleje
  • Jak vybrat a skladovat nerafinovaný kokosový olej?

Co je nerafinovaný kokosový olej?

Olej kokosový se získává z tvrdého dužnatého jádra kokosového ořechu, což má za následek unikátní složení s mnoha prospěšnými vlastnostmi. Po vytlačení oleje z dužiny ořechu není dalšímu zpracování podrobován, proto se někdy nazývá také olej z prvního lisování. Komerční výroba nerafinovaného kokosového oleje probíhá jedním ze dvou způsobů:

  • tzv. suchou metodou s použitím stroje k vytlačení oleje z dužiny kokosu
  • tzv. mokrou metodou, při které se stlačuje mléko a olej ze čerstvých kokosových ořechů a následně se oba produkty oddělují.

Nerafinovaný kokosový olej má při pokojové teplotě pevnou konzistenci a bílou barvu. V tekuté formě má mírně žlutou barvu.

Zdravotní výhody nerafinovaného kokosového oleje

Nerafinovaný kokosový olej má mnoho zdravotních výhod díky obsahu nenasycených mastných kyselin se specifickou strukturou. Podle vědeckých studií obsahuje kokosový olej až 65 % MCT (mastné triglyceridy střední délky), nazývané také mastné kyseliny střední délky (MCFA). Jsou nazývány také výživovými optimalizátory, protože poskytují energii a zlepšují výkonnost organismu. Kokosový olej se skládá především z nenasycených mastných kyselin (93 %), včetně kyseliny laurové 44,6 %, kyseliny myristové 14,6 %, kyseliny palmitové 8,2 % a kyseliny kaprylové. Kokosový olej obsahuje také sedm nenasycených mastných kyselin, včetně jednonenasycené mastné kyseliny (oleové kyseliny) a vícenenasycené mastné kyseliny (linolové kyseliny).

Výborný zdroj antioxidantů

Kokosový olej je vynikajícím zdrojem antioxidantů, které bojují proti volným radikálům způsobujícím oxidační stres a tím i záněty v těle. Antioxidanty také předcházejí vzniku chronických onemocnění. Jedna studie naznačuje, že obsažené antioxidativní látky v kokosovém oleji mají potenciální protizánětlivý účinek a chrání mozek, snižují také počet sekundárních komplikací u diabetu.

Pozitivní vliv na kardiovaskulární systém

Kokosový olej má vysoký obsah kyseliny laurové, což má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Obsah nenasycených mastných kyselin způsobuje, že snižuje hladinu špatného cholesterolu a zvyšuje hladinu dobrého. Zároveň snižuje záněty.

Rychle dodává energii

MCT kyseliny obsažené v kokosovém oleji rychle dodávají energii, protože jsou transportovány do jater a přeměňují se na ketony. Proto jsou MCT kyseliny používány sportovci, kteří potřebují rychlý přísun energie.

Má antibakteriální a antifungální účinky 

Díky vysokému obsahu kyseliny laurové (která tvoří asi 50 % MCT) má kokosový olej antibakteriální a antifungální účinky. Některé studie ukázaly, že působí proti některým patogenním organismům, jako je Staphylococcus aureus, Streptococcus mutans, Streptococcus pyogenes, Escherichia coli a Helicobacter pylori. Také brání množení bakterií.

Snižuje pocit hladu

Podle studií pravidelná konzumace MCT kyselin snižuje pocit hladu. Pravděpodobně souvisí s tím, jak organismus zpracovává MCT kyseliny. Během tohoto procesu se vytvářejí molekuly nazývané ketony (které snižují chuť k jídlu - působí přímo na chemické signály v mozku).

Může pomoci snížit záchvaty epilepsie

Některé studie naznačují, že konzumace stravy s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů má prospěšné účinky při léčbě různých poruch, včetně odolné epilepsie. Snížení příjmu sacharidů a zvýšení příjmu tuků zvyšuje hladinu ketonů.

Pozitivní vliv na kůži

Kokosový olej má také mnoho dalších využití, která nesouvisejí s jídlem. Může být používán i k ošetření pokožky a zlepšení jejího zdravotního stavu. Pomáhá při léčbě kožních onemocnění, jako je lupénka, atopický ekzém nebo plísně. Mnoho studií také prokázalo, že kokosový olej může zvýšit obsah vlhkosti v suché pokožce tím, že zlepšuje funkci kůže a brání ztrátě vody. Zároveň chrání před vnějšími vlivy, jako jsou alergeny nebo toxiny. Jedna studie prokázala, že nanášení nerafinovaného kokosového oleje na ruce a ponechání ho přes noc předchází vysušení kůže způsobené použitím dezinfekčních prostředků nebo častým mytím nádobí. Další výzkumy ukázaly, že kokosový olej snižuje příznaky atopického dermatitidy (zejména od mírných po střední). Kokosový olej díky obsahu nenasycených mastných kyselin podporuje hojení ran. Také zmírňuje příznaky slunečního spálení a bodnutí hmyzem.

Pomáhá zlepšit vlasy 

Kokosový olej má prospěšný vliv na vlasy. Jedna studie prokázala, že kokosový olej proniká hluboko do vlasů, živí je a činí je pružnějšími. Zároveň zvyšuje jejich odolnost a brání lámání. Podobná studie také ukázala, že kokosový olej vyživuje a posiluje vlasy. Pravidelné používání kokosového oleje redukuje krepatění vlasů. Pomáhá také v boji proti lupům a předčasnému šednutí vlasů, protože je skvělým zdrojem vitaminů E a K.

Pozitivní vliv na trávící systém

Kokosový olej má příznivý vliv na trávicí systém – zlepšuje vstřebávání živin. Podporuje funkci slinivky břišní a zvyšuje tvorbu inzulínu. Brání zánětlivým procesům v orgánech. Nehromadí se v těle, ale je využíván k produkci energie.

Podporuje hubnutí

Kokosový olej je bohatý na mastné kyseliny MCT, což podporuje hubnutí. Pomáhá spalovat tuky v oblasti břicha a snižuje chuť k jídlu, čímž omezuje přejídání.

Pomáhá při léčbě plísní

Kokosový olej díky obsahu kyseliny laurové a monolaurinu má antifungální účinky a může pomoci při léčbě infekcí způsobených kvasinkami nebo kandidózou.

Může zlepšit zdraví úst

Některé vědecké důkazy naznačují, že použití kokosového oleje jako ústní vody přispívá k ústní hygieně tím, že snižuje množství bakterií. Kyselina laurová obsažená v kokosovém oleji reaguje se slinami a vytváří povlak podobný mýdlu. Tímto způsobem pomáhá předcházet tvorbě zubního plaku a kazů.

Pozitivní vliv na funkci mozku

Kokosový olej zlepšuje funkci mozku a tím snižuje riziko Alzheimerovy choroby. Olej působí jako zdroj energie pro mozek.

Použití nerafinovaného kokosového oleje

Nerafinovaný kokosový olej má nižší bod kouření (177 °C) než rafinovaný, proto by neměl být používán k vaření při vysokých teplotách. Může však být použit k pečení palačinek, placků, omelet a pečiva. Je často používán v vegetariánské a veganské kuchyni pro přípravu různých druhů rostlinných sádel nebo pomazánek. Kokosový olej je také přírodním kosmetickým produktem pro vlasy. Pro dosažení lepších výsledků se doporučuje olej mírně ohřát (aby byl tekutý) a pak nanést na vlasy a jemně masírovat do pokožky hlavy. Kokosový olej lze také využít jako součást domácího tělového peelingu (např. ve spojení s třtinovým cukrem nebo čerstvě namletou kávou) nebo balzámu na rty (dobře hydratuje, a proto je ideální zejména v zimě). Ve spojení s esenciálním olejem se hodí pro masáž těla. Kokosový olej je také skvělým přírodním odličovadlem na obličej. Dobře odstraňuje make-up a opalovací krémy a zároveň hydratuje pleť.

Jak vybrat a skladovat nerafinovaný kokosový olej?

Když si kupujete nerafinovaný kokosový olej, vybírejte ten lisovaný za studena – je považován za superpotravinu. Nerafinovaný kokosový olej má velmi dlouhou trvanlivost - až 2 roky, pokud je skladován v suchém a stinném prostředí.