.

Nerafinovaný řepkový olej – lisovaný za studena – vlastnosti a použití

 
Olej řepkový je jedním z nejoblíbenějších rostlinných tuků používaných v českých domácnostech.
Mnoho dietetiků ho považuje za jeden z nejzdravějších rostlinných tuků. Proč je dobré zařadit studeně lisovaný řepkový olej do své stravy?
 
V tomto článku najdete:
  1. Jak vzniká řepkový olej?
  2. Řepkový olej - nutriční hodnoty
  3. Řepkový olej jako zdroj nenasycených mastných kyselin
  4. Řepkový olej - zdravotní vlastnosti
  5. Použití řepkového oleje
  6. Skladování řepkového oleje
  7. Kontraindikace pro užívání řepkového oleje

Jak vzniká řepkový olej?

Řepkový olej se získává z řepky (Brassica napus L. ssp. oleifera Metz), rostliny kvetoucí na žlutou. Ještě nedávno neměl dobré jméno kvůli přítomnosti erukové kyseliny. V současné době se pěstují odrůdy řepky, které tuto kyselinu neobsahují. Studeně lisovaný řepkový olej vzniká lisováním semen ve speciálním šnekovém lisu. Během celého procesu je velmi důležitá stálá kontrola teploty, která nesmí přesáhnout 35°C. Studeně lisovaný řepkový olej je charakteristický intenzivní chutí a žlutou barvou.

Řepkový olej - nutriční hodnoty

Řepkový olej je velmi energetický, obsahuje 844 kcal na 100 g. Kvůli obsahu mnoha cenných živin a kulturní oblíbenosti je nazýván "olivou severu". Řepkový olej je skvělým zdrojem vitamínů A, D, E a K, polyfenolů a antioxidantů. Obsahuje až 26 mg vitamínu E na 100 g, což je nejvíce ze všech dostupných rostlinných tuků na trhu. Řepkový olej je také vynikajícím zdrojem rostlinných sterolů (především β-sitosterolu), které mají antioxidační účinky. Obsahuje vysoký podíl tokoferolů, včetně α, β, γ a δ-tokoferolu, které v těle fungují jako antioxidanty.

Řepkový olej jako zdroj nenasycených mastných kyselin

Řepkový olej je vynikajícím zdrojem nenasycených mastných kyselin - obsahuje jich téměř 90%. Hlavními zastoupenými jsou kyselina linolová a kyselina linolenová (NNKT) a oleinová. Řepkový olej má také vhodný poměr kyselin Omega-3 k Omega-6 (2:1). Obsahuje přibližně 7% nasycených mastných kyselin, což je více než 50% méně než olivový olej.

Řepkový olej - zdravotní vlastnosti

Řepkový olej obsahuje cenné nenasycené mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro stavbu buněčných stěn a také pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Díky obsahu cenných živin má pozitivní vliv na nervový a imunitní systém.

Pozitivní vliv na kardiovaskulární systém 

Řepkový olej obsahuje vitamin E a mastné kyseliny Omega-3, které mají antikoagulační účinek - snižují srážení krve, což má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Obsažený vitamin K má vliv na správnou srážlivost krve. V některých lékařských studiích bylo prokázáno, že řepkový olej pomáhá snižovat celkovou hladinu špatného cholesterolu a udržovat ji na správné úrovni. Mastné kyseliny také regulují krevní tlak.

Chrání před poškozením způsobeným volnými radikály

Řepkový olej je skvělým zdrojem vitaminu E, polyfenolů a antioxidantů. Tyto složky chrání buňky před volnými radikály, které mohou způsobit kardiovaskulární choroby a některé druhy rakoviny. Také zrychlují proces stárnutí kůže.

Má protizánětlivý účinek

Lupénka je onemocnění kůže způsobené zánětlivým stavem v těle. Obsažené mastné kyseliny Omega-3 mají protizánětlivý účinek. Pro zvýšení výhod z používání řepkového oleje je možné přidat kurkumu a pepř. Řepkový olej obsahuje vitamin E a oleinovou kyselinu. Oba tyto látky mají pozitivní vliv na stav kůže.

Podpora trávícího systému

Řepkový olej obsahuje cenné vitaminy, minerály a mastné kyseliny Omega-3, což má pozitivní vliv na trávicí systém, zejména na žaludek a střeva.

Podpora hubnutí

Řepkový olej zrychluje metabolismus a tím podporuje proces hubnutí. Osoby, které konzumovaly koktejly s přídavkem řepkového oleje, měly nižší množství tělesného tuku - to je způsobeno obsahem Nenasycených mastných kyselin.

Pozitivní vliv na těhotenství

Vitamin E zlepšuje kvalitu spermií u mužů. Také má příznivý vliv na udržení těhotenství a vývoj plodu.

Pozitivní vliv na zrak

Řepkový olej je skvělým zdrojem vitaminu A a E, které jsou nezbytné pro správnou funkci tohoto orgánu.

Použití řepkového oleje

Studeně lisovaný řepkový olej se nehodí na smažení. Můžete jej používat pouze na studeno, například do salátů, dresinků a dokonce i do dezertů. Pro prevenci se doporučuje každý den konzumovat 2 lžíce řepkového oleje. Tímto způsobem lze předcházet mnoha chorobám. Pro zdravotní prospěch je také možné studeně lisovaný řepkový olej použít k péči o pleť a vlasy. Doporučuje se používat jej jako součást domácích masek a kávového peelingu. Řepkový olej lze také použít jako domácí odličovací prostředek.

Skladování řepkového oleje

Řepkový olej je třeba skladovat na suchém a stinném místě. Po otevření lze skladovat 3-4 týdny v lednici.

Kontraindikace pro použití řepkového oleje

Nedoporučuje se konzumovat studeně lisovaný řepkový olej lidem trpícím hypotyreózou a Hashimotovou nemocí. Řepkový olej, stejně jako jiné syrové kapustovité rostliny, obsahuje glukosinoláty, které blokují vstřebávání jódu. Pro snížení obsahu těchto látek v zelenině je třeba ji tepelně upravit. Řepkový olej obsahuje erukovou kyselinu, jejíž nadbytečný příjem může mít nepříznivé účinky na zdraví. V současné době pěstované odrůdy řepky obsahují méně než 2% této kyseliny. Studeně lisovaný řepkový olej obsahuje mnoho cenných vitaminů a minerálů pro zdraví. Pamatujte, že tento produkt není vhodný k smažení, protože při ohřevu se uvolňují prozánětlivé látky, jako jsou peroxidy.