.

Jaký olej by měl obsahovat dětský jídelníček?

Olej v kojenecké stravě je velmi důležitý, protože poskytuje nezbytné mastné kyseliny, které ovlivňují vývoj dítěte. Který olej je nejlepší pro kojence?
 
V tomto článku najdete:
  • Nenasycené mastné kyseliny v dětské stravě
  • Jakou funkci mají nenasycené mastné kyseliny?
  • Jak vybrat vhodný olej pro kojence?
  • Druhy olejů používaných v dětské stravě
  • Další oleje používané v dětské stravě

Nenasycené mastné kyseliny v dětské stravě

Nezbytné nenasycené mastné kyseliny jsou velmi důležité jak v dětské, tak v dospělé stravě. Mnoho dietologů je považuje za zdroj životní energie. Pro děti jsou nenasycené mastné kyseliny zdrojem energie, což umožňuje správný vývoj těla a pomáhá udržovat životně důležité funkce na optimální úrovni. Nenasycené mastné kyseliny jsou sloučeniny, které nejsou syntetizovány lidským tělem, a proto musí být dodány společně s potravou. Do této skupiny patří kyselina alfa-linolenová a kyseliny Omega-3, kyselina linolová a DHA, EPA a AA. Vysoká dávka nenasycených mastných kyselin v kvalitních olejích je nezbytná pro správný vývoj dítěte.

Jakou funkci mají nenasycené mastné kyseliny?

Mastné kyseliny působí v určitých oblastech mozku, což způsobuje, že regulují neurotransmitery a mohou mít vliv na naše emoce. Jsou zodpovědné za lepší vstřebávání tuků rozpustných vitaminů, jako jsou A, D, E a K, což chrání tělo před vznikem mnoha nemocí. Pravidelné užívání DHA zvyšuje plasticitu CNS (centrální nervový systém) a tím zlepšuje paměťové procesy a schopnost učení. Jsou nezbytné pro tvorbu buněčných membrán a hormonů. Pečují o správný vývoj každého batolat. Mají pozitivní vliv na vývoj zraku, mozku a nervového systému. Jsou důležitým zdrojem energie. Zabraňují vzniku energetických deficitů u malých dětí. Dodávají bílkoviny a sacharidy. Zpomalují vyprazdňování žaludku a střev, což pomáhá udržet pocit sytosti déle.

Jak vybrat vhodný olej pro kojence?

V dětské stravě je velmi důležité používat kvalitní rostlinné oleje obsahující nenasycené mastné kyseliny, Omega-3, Omega-6, vitamín E, polyfenoly, bioaktivní látky a fytosteroly.

Aby tomu tak bylo, měl by olej:

  • být čerstvě lisovaný - olej ztrácí cenné nenasycené mastné kyseliny 12-24 měsíců po lisování
  • lisován za studena - lisování při teplotě 40°C umožňuje získat olej s vyšším obsahem nenasycených mastných kyselin mlžný, tj. nefiltrovaný nerafinovaný, což znamená, že je méně zpracovaný než oleje dostupné v obchodech.

Nevýhodou kvalitních olejů je to, že často nejsou vhodné k vaření nebo smažení. Výjimkou jsou řepkový olej, slunečnicový olej a olivový olej.

Druhy olejů používaných v dětské stravě

V dětské stravě doporučujeme používat oleje, jako jsou:

Lněný olej

Obsahuje cenné Omega-3 mastné kyseliny, které jsou stavebním kamenem buněk, regulují činnost mozku a hormony. Olej lněný posiluje imunitu, a proto je vhodné jej užívat po celý rok. Má intenzivní ořechovou chuť.

Řepkový olej

Při výběru řepkového oleje pro dítě kupujte ten vyráběný z bezřepkových odrůd řepy. Má výborný poměr Omega-3 k Omega-6 kyselinám, který činí 2:1. Obsahuje fytosteroly a tokoferoly, které jsou přírodními antioxidanty používanými v stravě. Olej řepkový je vynikajícím zdrojem vitamínů A (který mimo jiné podporuje imunitní systém a zlepšuje kvalitu zraku) a K, který například pomáhá předcházet krvácení u kojenců. Výzkumy provedené na Lékařské univerzitě v Lodži ukázaly, že olej řepkový podporuje správný růst kojenců, protože obsahuje nadprůměrné množství prospěšných látek. Má velmi jemnou chuť, což znamená, že ji můžete dávat kojencům již od 6. měsíce věku. Stačí 1-2 čajové lžičky oleje denně, abyste dodali dítěti dostatek nenasycených mastných kyselin. Olej řepkový pomáhá při absorpci velkých dávek vitamínu A. Proto doporučujeme podávat řepkový olej například s mrkvovým salátem. Řepkový olej lze tepelně zpracovávat až do teploty 160°C, což z něj činí vhodný olej na vaření a smažení.

Slunečnicový olej

Slunečnicový olej obsahuje cenné mastné kyseliny pro děti, z nichž 92 % tvoří kyselina linolová. Obsahuje také kyseliny Omega-6 a Omega-3 v poměru 2:1. Obsahuje hodně vitamínu E, který je silným antioxidantem. Je také vynikajícím zdrojem vitamínů B, beta-karotenu, tokoferolů a tryptofanu, který má vliv na klidný spánek.

Další oleje používané v dětské stravě

V dětské stravě lze používat také kokosový olej a mandlový olej.

Kokosový olej

Má vysoký obsah nasycených tuků, proto je lepší ho používat jen občas (dietetikové doporučují tento olej užívat ne více než jednou týdně). Rafinovaný kokosový olej je vhodný k smažení. Nerafinovaný kokosový olej může být použit jako kosmetika pro péči o tělo.

Mandlový olej

Mandlový olej je vynikajícím zdrojem vitamínů skupiny B, A, E, D a nenasycených mastných kyselin, včetně kyseliny linolenové. Mějte však na paměti, že máte zakoupit mandlový olej označený jako "vhodný ke konzumaci" nebo "určený k jídlu". Mandlový olej je kvůli svým cenným vlastnostem používán jako kosmetický produkt již od prvních dnů života.

Děti mají zvýšenou potřebu nenasycených mastných kyselin, a proto by měly být do stravy dítěte zařazeny oleje lisované za studena obsahující nenasycené mastné kyseliny a cenné vitamíny a minerály.