.

Jaký olej na zácpu?

Zácpy jsou nepříjemným problémem, který postihuje více než jednu třetinu dospělých. Příčiny jsou různé, od nevhodné stravy až po stres a různé nemoci trávicího systému. U některých lidí jsou zácpy chronického charakteru, zatímco u jiných se mohou objevit jen sporadicky. Jedním z domácích způsobů, jak zácpy řešit, je používání olejů. Které z nich jsou nejlepší? 
 
V tomto článku najdete:
  • Oleje používané proti zácpě
  • Jak používat oleje proti zácpě?
  • Jaké množství olejů používat proti zácpě?
  • Jak obohatit jídla oleji proti zácpě?
  • Jak dlouho používat oleje proti zácpě?

Oleje používané proti zácpě

Oleje jsou přirozeným a zcela bezpečným způsobem, jak se vypořádat s zácpou. Při jejich začlenění do stravy lze zabránit nepříjemným potížím v trávicím systému. Poskytují mnoho cenných vitaminů a minerálů a podporují imunitní systém v boji proti infekcím.

Ricinový olej

Ricinový olej se získává ze semen rýčku obecného - lisováním za studena, a poté se smíchá s vodou. Tím se odstraní toxická složka ricin, která může způsobit těžké otravy. Již v starověku byl ricinový olej používán proti zácpě - má projímavý účinek. Jeho projímavý účinek je způsoben přítomností kyseliny ricinolové, která v reakci s trávicími enzymy vstupuje do reakce s ionty sodíku, což způsobuje podráždění sliznice tenkého střeva a tím podporuje peristaltiku střev. Pro eliminaci zácpy doporučujeme užívat 1-2 lžíce ricinového oleje denně. Ricinový olej proti zácpě by měl být používán pouze příležitostně, protože podráždí sliznici tenkého střeva.

Lněný olej

Lněný olej má vysoký obsah vlákniny. Je hustý a olejnatý, což uvolňuje střevní hmotu a usnadňuje stolici. Působí jako ochranný štít na střeva, což usnadňuje pohyb stolice a brání podráždění při vyprazdňování. Působí relaxačně na trávicí systém, což snižuje křeče a další bolestivé problémy spojené se zácpou. Lněný olej proti zácpě lze použít při akutních potížích. Už po několika hodinách můžete pocítit úlevu. Pokud se však neustále potýkáte se zácpou, zahrňte lněný olej do svého stravování na trvalo. Stačí pravidelně konzumovat 1-2 lžíce oleje denně.

Mandlový olej 

Mandlový olej je využíván po staletí k zmírnění zácpy. Pro prevenci doporučujeme konzumovat 1 lžíci mandlového oleje dvakrát denně, ráno a večer. Po několika dnech by mělo být znatelné zlepšení.

Kokosový olej

Kokosový olejmnoho prospěšných vlastností a skvěle funguje jako přírodní prostředek proti zácpě. Konzumaci kokosového oleje proti zácpě doporučujeme pouze v případě silných obtíží. Není vhodné jej používat pravidelně, protože má silné projímavé účinky a může snižovat absorpci tukem rozpustných vitaminů. V případě zácpy doporučujeme použít jednorázově 15 až 45 ml kokosového oleje - tato dávka má projímavé účinky.

Olej z černého kmínu

Olej z černého kmínu je po staletí používán v přírodní medicíně jako lék na zácpu a další problémy trávicího systému. Pro odstranění zácpy doporučujeme užívat 1 lžíci oleje z černého kmínu denně. Nejlepší výsledky lze dosáhnout dlouhodobým užíváním oleje z černého kmínu.

Jak používat oleje proti zácpě?

V závislosti na druhu oleje doporučujeme užívat 1-2 lžíce denně. Mnoho dietologů doporučuje konzumaci oleje na lačno a také večer před spaním. Při používání oleje proti zácpě je důležité dbát na správné skladování, aby si zachoval své prospěšné vlastnosti po delší dobu.

Jaké množství olejů používat proti zácpě?

Většinou se v preventivním užívání doporučuje 1-2 lžíce denně, aby se předešlo zácpě. U kokosového oleje je doporučená dávka od 15 do 45 ml (což je 3 až 9 lžic). Množství konzumovaného oleje proti zácpě závisí na věku a intenzitě potíží.

Do jakých jídel přidat oleje?

Olej proti zácpě skvěle doplňuje chuť salátů. Můžete ho také přidat na vařená nebo pečená jídla. Skvěle zvýrazní chuť smetanových polévek nebo omáček. Je třeba mít na paměti, že ne všechny oleje proti zácpě jsou vhodné pro tepelnou úpravu. I když na mandlovém oleji lze smažit, tepelná úprava může znamenat ztrátu cenných vlastností.

Jak dlouho používat oleje proti zácpě?

Pro chronickou zácpu doporučujeme dlouhodobé užívání lněného, černého kmínu a mandlového oleje. Pro krátkodobé potíže se zácpou doporučujeme užívat kokosový a ricinový olej - neměly by se užívat déle než několik dní, protože mohou dráždit sliznici tenkého střeva.