.

Sušené ovoce a cholesterol: Jaké druhy pomáhají udržet hladinu v rovnováze?

 

Cholesterol, který bývá nazýván tichým zabijákem, neprojevuje žádné příznaky. Pokud máte vysoký cholesterol, měli byste začlenit do své stravy sušené ovoce. Jaké živiny obsažené v sušeném ovoci pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu?

V tomto článku najdete:

  • Cholesterol - kdy máme s ním problém?
  • Můžeme jíst sušené ovoce při vysokém cholesterolu?
  • Jaké složky obsažené v sušeném ovoci přispívají ke snížení cholesterolu?
  • Které ovoce vám pomůže snížit cholesterol?

Cholesterol - kdy máme s ním problém?

Cholesterol je lipid vytvářený játry. Je nezbytný pro stavbu buněčných membrán a výrobu některých hormonů. Také hraje roli při tvorbě vitamínu D3 ze slunečního záření. Pomáhá také trávení tuků. Příliš vysoká hladina cholesterolu může přispět k vytváření aterosklerotických plátů. Normální hladina celkového cholesterolu by měla být 200 mg/dl. Zvýšený cholesterol je v rozmezí 200-250 mg/dl. Velmi vysoká hladina je nad 250 mg/dl. Doporučuje se, aby hladina dobrého cholesterolu HDL byla nad 40 mg/dl a hladina LDL by neměla překročit 115 mg/dl. Hladina triglyceridů by neměla přesáhnout 150 mg/dl. Velmi často vysoký cholesterol neprojevuje žádné příznaky. Proto se doporučuje pravidelně provádět jeho kontrolu. Pokud jste ve skupině rizika, doporučuje se provádět test cholesterolu častěji.

Můžeme jíst sušené ovoce při vysokém cholesterolu?

Ano. Všechno sušené ovoce je bohaté na rozpustnou vlákninu, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Tím se zabraňuje pronikání více cholesterolu do krevního oběhu. Sušené ovoce brání usazování cholesterolových plaků a tím chrání před aterosklerózou a snižuje riziko srdečního infarktu. Pomáhá také snižovat krevní tlak.

Jaké složky obsažené v sušeném ovoci přispívají ke snížení cholesterolu?

Sušené ovoce je bohatým zdrojem živin. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, stejně jako vlákninu. Obsahuje také antioxidanty a minerály, které podporují snižování cholesterolu.

Vláknina

Sníží hladinu cholesterolu v krvi. Rozpustná vláknina má vlastnosti, které zabraňují vstřebávání cholesterolu - váže se na něj v tenkém střevě a způsobuje snížený průnik cholesterolu do krve. Zbytek je vyplaven stolicí.

Vitamín E

Vitamín E chrání špatný cholesterol před oxidací a neutralizuje volné radikály. Vitaminy C a A zvyšují účinnost vitaminu E.

Vitamín A

Je silným antioxidantem. Zabraňuje oxidaci cholesterolu v tenkém střevě a tím snižuje riziko aterosklerózy.

Vitamíny skupiny B

Vitaminy skupiny B mají podobné účinky jako léky snižující hladinu cholesterolu. Sníží hladinu LDL cholesterolu a celkového cholesterolu. Nejlepší účinek má niacin, který zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu při současném snižování triglyceridů, které mohou ucpat žilní cévy. Doporučená denní dávka je 14 miligramů pro ženy a 16 miligramů pro muže.

Antioxidanty

Zvláště flavonoidy brání oxidaci LDL cholesterolu a jeho ukládání v arteriálních stěnách.

Fitosteroly 

Fitosteroly (rostlinné steroly) snižují hladinu cholesterolu v tenkém střevě tím, že se vážou na žlučové kyseliny, které se vyplavují stolicí. To snižuje obsah cholesterolu v krevním séru a současně snižuje hladinu nasycených mastných kyselin, které jsou spojovány s obezitou a diabetem.

Které ovoce vám pomůže snížit cholesterol?

Datle 

Obsahují velké množství nerozpustné vlákniny. Díky tomu snižují hladinu špatného cholesterolu. Datle jsou také vynikajícím zdrojem antioxidantů, snižují hladinu triglyceridů v krvi. Jsou bohaté na draslík, který snižuje riziko cévní mozkové příhody a snižuje hladinu špatného cholesterolu.

Rozinky 

Obsahují velké množství rozpustné vlákniny, a to 3,2 g v ½ sklenici. Tato vláknina snižuje hladinu špatného cholesterolu tím, že se váže na žlučové kyseliny v tenkém střevě a je vylučována spolu s výkaly z těla. Rozinky obsahují polyfenoly, které jsou antioxidanty. Tyto polyfenoly brání tvorbě toxických látek v těle. Podle výzkumníků z University of Connecticut polyfenoly chrání tělo před absorpcí LDL cholesterolu, který je spolu s výkaly vylučován z těla.

Fíky 

Fíky obsahují rozpustnou vlákninu, která snižuje hladinu špatného cholesterolu a současně zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu. Rozpustná vláknina pomáhá odvádět žluč spolu s výkaly z těla. Fíky také obsahují fitosteroly, které pomáhají normalizovat hladinu cholesterolu v krvi.

Sušené meruňky

Sušené meruňky jsou bohaté na vlákninu, která reguluje lipidový metabolismus v těle a snižuje celkovou hladinu cholesterolu a LDL. Sušené meruňky jsou také vynikajícím zdrojem vitamínu E, který je antioxidantem. Vitamín E snižuje hladinu LDL v krvi tím, že brání oxidaci LDL.

Sušené švestky

Sušené švestky chrání arterie a snižují poškození způsobené oxidačním stresem. Obsahují vlákninu, antioxidanty, vitaminy a minerály. Studie provedená v roce 2003 v Los Angeles ukázala, že konzumace pektinů (rozpustné vlákniny) zpomaluje tvorbu plaků v arteriích. Další studie provedená na skupině mužů s vysokým cholesterolu ukázala, že pravidelná konzumace sušených švestek snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Studie provedená na 160 ženách ukázala, že denní konzumace 100 g sušených švestek po dobu jednoho roku snižuje celkový cholesterol o 3,5 % a LDL o 8 %.

Sušená jablka

Sušená jablka jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, draslíku, boru, hořčíku, vitamínů skupiny B, antioxidantů a polyfenolů. Snížují hladinu cholesterolu v krvi. Studie provedená na 160 ženách ukázala, že ženy, které jedly každý den po dobu půl roku 75 g sušených jablek, zhubly 1,5 kg. V této skupině se po 3 měsících snížil celkový cholesterol o 9 % a LDL cholesterol o 13 %. Po 6 měsících se celkový cholesterol snížil o 13 % a LDL cholesterol o 24 %. Sušené ovoce snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi. Nicméně by se nemělo konzumovat více než 40 g denně, protože je velmi kalorické.