.

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou kůru? K čemu ji lze použít?
 

V tomto článku najdete:

  • Historie pomerančové kůry
  • Jak je dnes vyráběna pomerančová kůra?
  • Pomerančová kůra – vlastnosti
  • Jak používat pomerančovou kůru v kuchyni?

Historie pomerančové kůry

Konzervace potravin v medu, cukru, dokonce i ve víně, je metoda známá již od starověku. Podle některých psaných pramenů byla kandovaná pomerančová kůra používána již ve starověké Číně a Mezopotámii.

Ve 14. a 15. století byla kandovaná pomerančová kůra považována za drahý a extravagantní dárek. V této době vznikly recepty na kandování s využitím medu nebo cukru. Můžeme je najít např. v katalánské knize o sladkostech Llibre de totes maneres de conflits. Podobný recept na kandovanou kůru pomerančů v medu je v italské kuchařské knize Libro per Cuoco.

V 16. století v Anglii vzniklo rozlišení na mokré sladkosti (namočené v sirupu) a suché (kandované). V téměř každé kuchařské knize z této doby najdeme recepty na tento typ sladkosti. Dodnes se v Anglii do tradičních vánočních pečiv používá kandovaná pomerančová kůra.

Jak je dnes vyráběna pomerančová kůra?

Jedním z největších evropských výrobců pomerančů a kandované pomerančové kůry je Itálie. Na druhém místě hned za Španělskem. Nejvíce pomerančových plantáží je na Sicílii a v Kalábrii, což představuje 69 % a 19 % celkové národní produkce. Nejpopulárnější odrůdy jsou Tarocco, Moro, Sanguinello, Neveline, Valencia, Ippolito a Meli. Nejčastěji je pomerančová kůra vyráběna z pozdních odrůd Ovale a Valencia.

Současný proces kandování pomerančové kůry se příliš neliší od toho z 18. století. Ovoce se omývá. Poté se z něj odstraní kůra, která je krátce vařena a opakovaně sceděna. Když je suchá, vaří se opakovaně v různých sirupech. V posledním kroku je obalena v krystalovém cukru, aby se neslepila.

Pomerančová kůra – vlastnosti

Mnohé vědecké studie dokazují, že pomerančová kůra obsahuje vitamíny A, C a z skupiny B, stejně jako minerály: vápník, hořčík a měď. Obsahuje také potravinová vláknina, polyfenoly, hesperidiny a polymetoxiflavony (PMF). Je také skvělým zdrojem esenciálních olejů, např. limonenu. Pomerančová kůra je také zdrojem flavonoidů a mnoha dalších fytochemikálií.

Složka Sušená pomerančová kůra, syrová
Porce 6 g
Popis 1 lžíce
Kalorie 5.82
Vtamíny
Vitamín A, RAE 1.26 mcg
Thiamin 0.01 mg
Riboflavin 0.01 mg
Niacin 0.05 mg
Kyselina pantothenová 0.03 mg
Vitamín B6 0.01 mg
Foláty 1.80 mcg
Vitamín C 8.20 mg
Vitamín E (alpha-tocopherol) 0.01 mg
Minerály
Vápník, Ca 9.66 mg
Měď, Cu 0.01 mg
Železo, Fe 0.05 mg
Hořčík, Mg 1.32 mg
Fosfor, P 1.26 mg
Draslík, K 12.72 mg
Selen, Se 0.06 mcg
Sodík, Na 0.18 mg
Zinek, Zn 0.01 mg
Sacharidy
Sacharidy 1.50 g
Vláknina 0.64 g

Pomáhá především proti rakovině 

Podle amerických studií obsahuje pomerančová kůra flavonoidy, které inhibují růst proteinu (RLIP76). Obsahuje také autopen, diominu a hesperidin s protinádorovými účinky. Nicméně je nutné provést další studie, aby toto bylo ověřeno.

Posiluje imunitní systém 

Pomerančová kůra je skvělým zdrojem vitaminů A a C, které posilují imunitní systém. Takto zvyšují přirozenou odolnost organismu.

Pomáhá v léčbě nemocí dýchacího systému 

V 100 g pomerančové kůry je 136 mg vit. C, což pomáhá rozpouštět ucpaní a čistit plíce. Také posiluje imunitu, a proto je účinný proti různým infekcím dýchacího systému.

Z dat shromážděných George'em Mateljanem z více než 60 000 dospělých osob žijících v Šanghaji v Číně vyplývá, že konzumace potravin obsahujících beta-kryptoxantin snižuje o 27% výskyt rakoviny plic.

Pomáhá v léčbě diabetes 

Pomerančová kůra je bohatá na stravitelná vláknina, která reguluje hladinu cukru v krvi. Studie provedená na krysách prokázala, že léčba extraktem z pomerančové kůry je účinná při prevenci diabetické nefropatie.

Má nízký glykemický index, a proto může být konzumována diabetiky a osobami s insulinovou rezistencí.

Posiluje kardiovaskulární systém 

Randomizovaná studie provedená na skupině obézních dospívajících prokázala, že pomerančová kůra obsahuje flavonoid zvaný hesperidin, který snižuje hladinu cholesterolu. Také snižuje krevní tlak. Pomerančová kůra také obsahuje sloučeniny s protizánětlivým účinkem.

Pomerančová kůra je zdrojem polymethoxylated flavonoids, které snižují hladinu cholesterolu lépe než některé léky na předpis.

Má antialergické účinky 

Pomerančová kůra obsahuje chemické sloučeniny, které brání uvolňování histaminu, který je odpovědný za alergické reakce.

Pomáhá v hubnutí 

Pomerančová kůra má nízký obsah kalorií, díky čemuž je skvělou svačinou pro ty, kdo drží dietu. A obsažená stravitelná vláknina pomáhá kontrolovat chuť k jídlu a zabraňuje mlsání mezi jídly. Také obsahuje vit. C, který pomáhá spalovat tuk.

Příznivě ovlivňuje zdraví očí 

Pomerančová kůra obsahuje sloučeniny jako limen, dekanal a cytral. Mají protizánětlivé vlastnosti a zlepšují kvalitu zraku.

Podporuje trávení 

Pomerančová kůra byla již od starověku používána k zmírnění trávicích potíží - toto bylo potvrzeno vědeckými studiemi[5].

Pomáhá bojovat proti zánětlivým stavům v organismu 

Analýza provedená v New Yorku prokázala, že pomerančová kůra má vynikající protizánětlivé vlastnosti. Tato výzkumná práce také prokázala, že obsažené flavonoidy mají účinek podobný indometacinu (léku podávaného při zánětlivém stavu).

Pomáhá chránit zuby před kazem

Vědecká studie prokázala, že pomerančová kůra má antibakteriální vlastnosti. Díky tomu chrání zuby před kazem. Také obsahuje limonen, což efektivně bělí zuby.

Jak používat pomerančovou kůru v kuchyni? 

Pomerančovou kůru můžete přidávat do sladkých i slaných jídel. Je ideálním doplňkem k dezertům a koláčům. Používá se hlavně k tradičnímu pečení, jako například tvarohové koláče, perníky nebo vánočky. Perfektně se hodí k dekoraci pokrmů. Přidává se také do zmrzliny.

Pomerančová kůra se skvěle hodí i pro gurmánská jídla, např. masa, ryby nebo dokonce mořských plodů. Můžete ji také přidávat do omáček a různých salátů. Do zimní kávy nebo čaje je také skvělým doplňkem.

Recept na hovězí s pomerančovou kůrou

Hovězí s pomerančovou kůrou je nejlepší připravovat ve woku. Díky tomu je měkké a zároveň šťavnaté.

Ingredience:

300 g hovězí svíčkové, 2 sušené chilli papričky (pro mírnější verzi můžete přidat obyčejné), 100 ml oleje, 1 lžička sezamového oleje, 1 ½ lžičky pomerančové kůry, ½ zrn pepře, 2 lžíce sójové omáčky, 1 lžička datlového sirupu nebo cukru, špetka soli.

Marináda na maso:

2 lžičky sójové omáčky, 1 lžíce whisky, 1 lžička čerstvě nastrouhaného zázvoru, 1 lžíce medu, 1 lžička bramborového škrobu, 1 lžíce oleje.

Postup:

Všechny ingredience marinády smíchejte v misce. Maso nakrájejte na větší kousky a vložte do marinády. Dejte do lednice na hodinu. Na plotýnce rozpalte wok pánvi a přidejte olej. Když bude olej horký, přidejte maso. Smažte asi 2-3 minuty do změknutí. Maso přesuňte do síta, aby se zbavilo nadbytečného tuku. Na pánev přidejte lžíci oleje, přidejte chilli papričky a smažte asi 1 minutu. Odeberte chilli papričky. Pak na pánev znovu přidejte maso, pomerančovou kůru, zrna pepře, sójovou omáčku, sůl a datlový sirup. Promíchejte. Po asi 1 minutě sundejte z plotýnky.

Recept na vejcový salát s pomerančovou kůrou 

Vejcový salát s pomerančovou kůrou je skvělý jak pro svátky, tak jako doplněk k studené míse, např. při rodinných oslavách.

Ingredience:

4 vejce vařené natvrdo, 200 g pekingského zelí, 50 g konzervovaného celeru, 1 malé jablko, 100 g červené fazole bez nálevu, 100 g okurek, 100 g šunky, 20 g pomerančové kůry, 1 lžíce petrželové natě, 1 ½ lžičky nastrouhaného křenu, 1 ½ lžičky majonézy, ½ lžičky citronové šťávy, sůl a pepř dle chuti.

Postup:

Zelí umyjte a nasekejte. Jablko omyjte a nastrouhejte na hrubém struhadle. Vejce a šunku nakrájejte na malé kousky. Celer a okurky nakrájejte nadrobno. Zelí, jablko, celer, okurky, fazole, šunku a pomerančovou kůru dejte do misky. Přidejte petržel, majonézu, křen, citronovou šťávu a koření. Promíchejte. Pomerančová kůra má mnoho zdravotních přínosů, proto byste ji měli jíst co nejčastěji.