.

Jaký je nejlepší způsob skladování sušeného ovoce? Osvědčené způsoby

Sušené ovoce je přírodní produkt. Jeho zpracování je minimální – spočívá pouze v odstranění vody z čerstvého ovoce sušením na slunci nebo v sušičce. Díky tomu se nerozkazí tak rychle, lze je skladovat delší dobu a co je hlavní – obsahuje ještě cennější živiny. Organické sušené ovoce je skutečná zdravotní bomba: ideální svačina pro ty, kteří rádi mlsají mezi jídly a zároveň chtějí zůstat štíhlí a zdraví. Jako každý produkt musí být správně skladováno.

Alternativa k slaným pochutinám a sladkostem:

Bio sušené ovoce je zdravá a plnohodnotná svačina, neocenitelný zdroj vitamínů. Vyplatí se nahradit kalorické sladkosti, chipsy, slané oříšky, krekry a další pochutiny, po kterých mnozí z nás sahají při sledování filmů nebo při návalech hladu.

Tyto zdravé svačiny poskytují velkou dávku přírodní vlákniny, jsou bohaté na pektiny, sacharidy a minerály jako draslík a železo. V ovoci najdete vitamín C, který zvyšuje imunitu, vitamíny skupiny B (včetně B1 a B2), vitamín E a A. Ovoce zbavené vody zasytí, podporuje odstraňování toxinů a váže tuk. Je také bohaté na ovocné kyseliny, které regulují růst prospěšných bakterií ve střevech. Odborníci na výživu doporučují tyto směsi jako doplněk stravy, a to jak v létě, tak i v zimě, zejména v období, kdy není přístup k široké nabídce čerstvého ovoce.

Při sledování filmu, pauze ve škole, v práci či po tréninku je sušené ovoce a zelenina lepší svačina než vysoce zpracované potraviny, které získávají chuť ovoce nebo zeleniny přidáním barviv a zvýrazňovačů chuti.

Co obsahuje sušené ovoce?

Při sušení nedochází k výrazné ztrátě živin. Je to jeden z nejstarších způsobů skladování potravin. Díky tomu obsahují sušené plody téměř stejné množství vitamínů, minerálů a dalších živin, jako jejich čerstvé varianty. Měly by být součástí jídelníčku všech labužníků.

Nejsou pouze zdravé svačiny! Dají se použít jako chutný doplněk k jídlům, díky kterému znovu objevíme chuť našich oblíbených pokrmů. Vaření je především o experimentování a kombinování různých surovin.

Sušené ovoce je zdrojem vitamínů A, C, E a vitamínů skupiny B. Obsahují také minerály, zejména hořčík, železo, draslík a mangan, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského organismu. Jsou známé svým obsahem vlákniny, která reguluje činnost střev a podporuje metabolismus.

Měli by je konzumovat děti i dospělí. Naštěstí pro některé rodiče děti milují jejich chuť. Abyste mohli plně využít jejich zdravotních vlastností a chuti, je důležité vědět, jak sušené ovoce správně skladovat.

Aby byly déle čerstvé:

Nejcennější jsou samosušené plody. Někteří výrobci bohužel tento produkt poškozují přidáním chemických zlepšováků a cukru. Proto se vyplatí sáhnout po bio produktech nebo je připravit doma. Je třeba je skladovat mimo dosah radiátorů, kamen a jiných zdrojů tepla.

Daleko od slunce a vlhkosti:

Když sušíte ovoce, je důležité je uložit na místo, kde teplota nepřesahuje 10-15 °C, a kde je nízká vlhkost. Nadměrné teplo a vlhkost mohou způsobit růst plísní. Sušené ovoce může být také napadnuto potravinovým molem. Uchovávejte je v suchu a nedoporučuje se míchat různé druhy v jednom balení. Nejlepší místo pro skladování je spíž.

Jak správně skladovat sušené ovoce doma?

Pokud si sušíte větší množství svého oblíbeného ovoce, jistě řešíte otázku: kam sušené ovoce uložit? Nejlépe se hodí vakuové balení, zavařovací sklenice, vzduchotěsné dózy a plastové sáčky - prostě vše, co efektivně omezuje přístup vzduchu. Takto lze minimalizovat riziko vlhkosti a potravinových molů. Bez přístupu vzduchu může sušené ovoce zachovat svou čerstvost až na rok. Díky tomu můžete mít chuť léta až do příští sezóny. Doporučuje se kontrolovat sušené ovoce každé dva týdny, protože může být napadeno škůdci. Známkou infekce mohou být plísně nebo díry v plodech.

Průhledné obaly, jako jsou sklenice, jsou výhodné, protože v nich můžete snadno rozpoznat jakoukoli nežádoucí změnu. Pokud je produkt poškozen, není vhodný ke konzumaci a měl by být zlikvidován. Dodržujte výše uvedená doporučení, aby se vám vyhnuly nepříjemnosti.

Jak správně skladovat sušená jablka?

Pro sušení jsou ideální jablka z podzimních, sladkokyselých odrůd s pevnou, bílou dužninou. Mezi nejběžnější patří Antonovka, Grushovka a Titovka. Před vložením do nádoby by mělo být každé ovoce důkladně zkontrolováno. Do sklenice by měly být dány pouze 100% sušené části jablka. Neúplné sušení může vést k zkažení. I jediný nedostatečně vysušený plátek může zkazit celou úrodu.

Sušená jablka by měla být skladována v menším množství, aby se předešlo hromadění na jednom místě. Jak je skladovat? Ideálně v hermeticky uzavřených obalech, např. v sklenicích, pevných látkových sáčcích, kartonových či dřevěných krabicích nebo dokonce ve tkaných, pevně uzavřených košících.

Plastové sáčky by se neměly používat, neboť v nich neproniká kyslík, což může rychle znehodnotit produkt. Vždy by měl být na dno nádoby položen kus papíru, ideálně navoskovaný, a na něj rozprostřené jablka. Následně se papír položí i na vrch.

Kde skladovat sušená jablka?

Lidé, kteří začali konzumovat sušené ovoce, se často ptají, jak správně skladovat sušená jablka. Měli by být uloženy na suchém a tmavém místě, například ve spíži, v kuchyňské skříni, na balkoně či terase. Jako alternativa můžete sklenici s jablky postavit na okenní parapet, pokud pod ním není žádný zdroj tepla.

Dbejte na pravidelnou kontrolu sušených jablek a sledujte případné změny. Měli byste vědět, že sušená jablka mohou absorbovat cizí pachy. Proto by měly být co nejdále od koření a jiných silně vonících produktů. Pro předejití zkažení vedle nádoby můžete postavit misku se solí.

Co dělat, pokud najdete v sušených jablkách parazity či plíseň?

Pokud naleznete v sušených jablkách škůdce, ještě můžete část zásob zachránit. Pokud jsou poškozeny, vyhoďte je, a zbylé sušené jablka vložte na hodinu do trouby nastavené na 70 stupňů nebo je umístěte na 24 hodin do mrazáku.

Plísnivá jablka nejsou ke konzumaci. Spóry plísně mohou proniknout hluboko do produktu a měly by být zlikvidovány. Pečení ani omývání v tomto případě nepomůže.

Nejdůležitější léčivé vlastnosti sušených švestek

Sušené švestky přispívají k lepšímu trávení a zlepšují náladu. Ačkoliv jsou v Česku často opomíjeny, nabízejí mnoho prospěšných látek. Tyto plody pozitivně ovlivňují trávicí systém, působí preventivně proti některým nemocem a snižují hladinu cholesterolu. Jsou také ideální svačinou pro ty, kdo chtějí zhubnout. Vláknina v sušených švestkách pomáhá snižovat cholesterol tím, že podporuje odstraňování žluči z těla a má projímavý účinek. Z toho důvodu je při zácpě často doporučována. Díky vláknině v sušených švestkách je také možné udržet stabilní hladinu cukru v krvi.

Konkrétně, pokud po jídle sníte několik sušených švestek, pocítíte delší sytost. Tím pádem vás nebude tolik lákat k mlsání, což může podpořit úspěšné hubnutí. Vědecké výzkumy také ukazují, že sušené švestky mohou pomoci předcházet ztrátě kostní hmoty a snižovat riziko osteoporózy. Důvodem je přítomnost polyfenolů, které přispívají k posílení kostí. Zvláště ženy po menopauze by měly sušené švestky zařadit do svého jídelníčku, jelikož jsou náchylnější k osteoporóze.

Jak skladovat sušené švestky?

Sušené švestky by měly být skladovány v suchém prostředí, chráněné před vlhkostí a teplem. Pokud se stane, že by byly vlhké, mohou se snadno zkazit. Když jsou správně skladovány v suchu a při pokojové teplotě, mohou vydržet až 12 měsíců. Zmrazení pak prodlužuje jejich trvanlivost až na 18 měsíců, přičemž ovoce si zachová své vlastnosti a chuť. Po zakoupení je ideální sušené švestky přelít do vzduchotěsné nádoby a skladovat je na chladném a tmavém místě.

Zmrazení

Sušené švestky lze také skladovat v mrazáku. Aby si zachovaly čerstvost a chuť, je důležité je uložit do vzduchotěsného sáčku či nádoby. Zmrazené švestky si zachovají svou kvalitu až 18 měsíců. Po rozmrazení je důležité je důkladně osušit a spotřebovat co nejdříve. Znovu je nezamrazujte.

Pár slov o uzených švestkách

Uzení ovoce je skvělý způsob, jak prodloužit jeho trvanlivost. Navíc dodává ovoce jedinečné sladké chuti zvýrazněné kouřovými tóny.

Tradice uzení švestek pravděpodobně sahá k porodním bábám na pobřeží Kaspického moře. Nejčastěji se uzení švestky z Kalifornie. Plody se umisťují na speciálních zásuvkách v ohništi a udí se hustým kouřem po dobu 48 hodin, i když někteří specialisté doporučují uzení až na 4 dny s přestávkami. Teplota kouře nesmí být příliš vysoká, aby ovoce nepřipálilo. Sušárna je vytápěna dřevem z jiných ovocných stromů. Uzené švestky jsou bohaté na vitamín A - obsahují ho pětkrát více než čerstvé ovoce.

Vitamin A podporuje správné vidění a odstraňuje zabarvení pokožky. Vitamin K, který je rovněž obsažen v těchto plodech, zabraňuje stárnutí pokožky a zlepšuje krevní oběh. Je pravda, že konzumace uzených švestek zlepší náladu. Za tímto efektem stojí vitamin B, který pozitivně ovlivňuje fungování nervového systému. Uzené švestky navíc obsahují hořčík, draslík, železo, vápník a fosfor.

Skladování uzených švestek

Uzené švestky je nejlepší skladovat v hermeticky uzavřené nádobě. Je možné je také nalít do sklenice a pevně uzavřít. Při skladování je důležité omezit přístup vlhkosti a ovoce je vhodné rozdělit na menší porce.

Uzené švestky by měly být skladovány na tmavém místě, mimo přímé sluneční světlo. Nesmí se uchovávat v místnostech s vysokou teplotou. Optimální skladovací teplota je 15°C. Po otevření balení je dobré uzené švestky uskladnit v lednici, ale jen na krátkou dobu. Pokud jsou správně skladovány, může být jejich trvanlivost 12-18 měsíců. Těsně uzavřené švestky lze také zmrazit v plastových sáčcích.

Zdravotní vlastnosti sušených hrušek

Sušené hrušky jsou ideální svačinou. Mohou být přidány do zdravých müsli, rýže, krup, koláčů a kompotů. Doporučují se osobám trpícím zažívacími potížemi. I když je jejich chuť často podceňována, vyplatí se je zařadit do jídelníčku kvůli výrazné chuťové notě i kvůli obsahu draslíku, jódu (který pomáhá v boji proti hypotyreóze) a hořčíku.

Bohužel, mnoho sušených hrušek dostupných v obchodech je konzervováno pomocí oxidu siřičitého, který není pro naše tělo prospěšný. Proto se vyplatí dávat přednost bio hruškám nebo je sušit doma. Pro sušení by měly být hrušky pevné a bez otlačenin. Stačí je nakrájet na menší kousky a vyndat hnízda se semínky.

Jak skladovat sušené hrušky?

Jablka a hrušky mají podobné vlastnosti, a proto je sušení těchto ovoce oblíbeným způsobem, jak z nich vytvořit chutnou a zdravou svačinku. Sušené hrušky by měly být skladovány v těsně uzavřených nádobách, na suchém a tmavém místě. Jedno z klíčových pravidel pro skladování sušených hrušek, stejně jako sušených jablek, je pravidelně kontrolovat zásoby, aby bylo možné včas odhalit případné škůdce. Oba druhy ovoce je dobré skladovat v menších porcích.

Ideální pro skladování sušených hrušek je místnost s větráním, nízkou vlhkostí a teplotou do +10 stupňů Celsius. Sušené ovoce může snadno absorbovat cizí pachy, proto by nemělo být skladováno vedle koření.

Pokud sušené hrušky napadne hmyz, postupujte stejně jako u sušených jablek: napadené plátky vyhoďte a zbylé plátky přesušte v troubě na 60 stupňů po dobu půl hodiny. Plesnivé hrušky je nutné okamžitě zlikvidovat.

 Jak skladovat sušené pomeranče?

Sušené pomeranče nejen že vypadají dekorativně, ale také skvěle voní a připomínají atmosféru Vánoc. Můžete je sušit i na radiátoru, provléknout provázky a použít je jako ozdoby na vánoční stromeček nebo pro ozdobu okna či věnců.

Pro uskladnění sušených pomerančů se nejlépe hodí skleněné nebo kovové dózy. Je důležité, aby sušené pomeranče byly chráněny před vlhkostí. Během sušení je můžete dochutit hřebíčkem nebo posypat skořicí.

Jak skladovat sušené meruňky?

Sušené meruňky jsou produkt s mnohostranným využitím, vynikající chutí a bohatým obsahem vitamínů. Jsou ideální jako svačina na cesty. Historie sušených meruněk sahá až do starověké Číny a římské říše, kde byly oblíbenou pochoutkou. Kromě vysokého obsahu vitamínu A, který pomáhá udržovat zdravou pokožku a podporuje imunitní systém, sušené meruňky obsahují také vitamíny E, B1, B2 a PP, stejně jako mnoho minerálů.

Pro zachování jejich trvanlivosti je nutné sušené meruňky skladovat správně. Měly by být uloženy v suchém prostředí při pokojové teplotě a v těsně uzavřených plastových nebo skleněných nádobách. V látkových nebo papírových sáčcích by se neměly skladovat, protože hrozí zkažení. Správně skladované sušené meruňky můžete skladovat až 18 měsíců, přičemž si zachovají své cenné vlastnosti.

Sušené ovoce v lednici

Co se týče skladování sušeného ovoce v lednici, názory se různí. Pro delší skladování se lednice nedoporučuje kvůli vlhkosti, kterou sušené ovoce nesnáší. Odborníci na výživu upozorňují na riziko vzniku plísní. Mrazák je naopak vhodný, neboť mrazení neovlivní chuť a texturu sušeného ovoce. Jakmile sušené ovoce vytáhnete z mrazáku, mělo by být co nejrychleji spotřebováno. Pro krátkodobé skladování v lednici je důležité ovoce uzavřít do nádoby bez přístupu vzduchu.

Kde je nejlepší skladovat sušené ovoce?

Optimální je chladné, tmavé místo v těsně uzavřených nádobách schválených pro styk s potravinami. U produktů zakoupených v obchodě si vždy ověřte datum spotřeby a chemické složení. Produkty s konzervanty a zvýšeným obsahem cukru by se měly vyhýbat, neboť ztrácí své prospěšné vlastnosti.

Sušené ovoce a zeleninu by nemělo být skladováno v blízkosti zdrojů tepla, jako jsou sporáky či radiátory. Jejich kulinářský potenciál je obrovský, což z nich činí ideální a zdravou svačinu pro různé příležitosti.