.

Jablečné chipsy a jejich vlastnosti

 
V tomto článku najdete:
  • Historie sušených jablek
  • Jak se suší jablka?
  • Sušená jablka a jejich vlastnosti 
  • Jablkové chipsy – proč je jíst?
  • Využití sušených jablek
  • Jak skladovat sušená jablka? 

Historie sušených jablek

V poslední době se sušená jablka stala velmi populární svačinou - zdravou alternativou k běžným chipsům. Jablkové chipsy samozřejmě nejsou vynálezem 21. století. Sušené ovoce lidé jedli již tisíce let. Důkazy o tomto způsobu zpracování ovoce byly nalezeny v archeologických nálezech z paleolitu. Sušení ovoce na slunci, včetně jablek, bylo jedním z nejoblíbenějších konzervačních metod. Během sušení se z jablka odstraňuje voda, kterou potřebují mikroorganismy k rozvoji a které kazí potraviny.

Jak se suší jablka?

Existuje několik způsobů, jak sušit jablka.

Nejstarším, tradičním a přirozeným způsobem sušení jablek je sušení na slunci. Tato metoda se stále používá a byla využívána již v době kamenné. Jablka lze také sušit doma. Jedním z nejoblíbenějších způsobů sušení jablek je jejich umístění do dehydrátoru nebo sušení v troubě. Pro průmyslové sušení jablek, které jsou k dispozici v obchodech, se obvykle používají aerodynamické sušičky. Sušená jablka obvykle mají tvar plátků nebo chipsů. Tyto ovoce jsou také prodávány ve formě sušených kostek.

Sušená jablka a jejich vlastnosti 

Většina sušených jablek si zachovává mnoho výživových složek a mikroprvků, které se nacházejí v čerstvém ovoci. Rozdíl je samozřejmě v chuti. Sušená jablka mají koncentrovanou, intenzivní, sladkou jablkovou chuť. Během sušení se významně snižuje obsah vitamínu C, který je zvláště citlivý na vzduch a teplo. Kromě vitamínu C v sušeném ovoci najdeme všechny hlavní vitamíny a mikroelementy, které se vyskytují také v čerstvých jablek. Z tohoto důvodu jsou jablkové chipsy a sušená jablka velmi zdravou svačinou a doporučují se k jídlu stejně jako čerstvá jablka. Protože sušená jablka neobsahují vodu, mnoho výživových složek je v koncentrovanější formě. Rozdíly v obsahu jednotlivých složek ukazuje následující tabulka.

świeże jabłka

Sušená jablka vs. čerstvá jablka - srovnání výživových hodnot 

Hodnoty Sušené jablko Čerstvé jablko
Porce 100 g 100 g
Kalorie 243 52
Vitamíny
Cholin 17.6 mg 3.4 mg
Kyselina listová 0 mcg 3 mcg
Niacin 0.927 mg 0.091 mg
Riboflavin 0.159 mg 0.026 mg
Thiamin 0 mg 0.017 mg
Vitamín A, RAE 0 mcg 3 mcg
Lutein + Zeaxanthin 18 mcg 29 mcg
Vitamín B6 0.125 mg 0.041 mg
Vitamín C 3.9 mg 4.6 mg
Vitamín E 0.53 mg 0.18 mg
Vitamín K 3 mcg 2.2 mcg
Minerály
Vápník, Ca 14 mg 6 mg
Měď, Cu 0.191 mg 0.027 mg
Železo, Fe 1.4 mg 0.12 mg
Hořčík, Mg 16 mg 5 mg
Fosfor, P 38 mg 11 mg
Draslík, K 450 mg 107 mg
Selen, Se 1.3 mcg 0 mcg
Sodík, Na 87 mg 1 mg
Zinek, Zn 0.2 mg 0.04 mg
Tuky
Tuky 0.32 g 0.17 g
Sacharidy
Sacharidy 65.89 g 13.81 g
Vláknina 8.7 g 2.4 g
Cukry 57.19 g 10.39 g

Jablečné chips – proč je jíst?

Obsahují mnoho sacharidů 

Zejména ve formě přirozeného ovocného cukru, tedy fruktózy s nízkým glykemickým indexem. Fruktóza také dodává hodně energie. Z tohoto důvodu jsou jablečné chipsy výbornou svačinou jak pro sportovce, tak pro diabetiky.

Jsou významným zdrojem vlákniny 

Rozpustná a nerozpustná vláknina na jedné straně ovlivňuje správnou funkci střev a zlepšuje peristaltiku, na druhé straně výrazně potlačuje chuť k jídlu a pomáhá v regulaci váhy.

Obsahují vitamíny skupiny B 

V sušených jablcích je také hodně vitamínů skupiny B, které pozitivně působí na hladinu hormonů, fungování mozku a dodávají energii. Patří sem pantothenová kyselina (vitamín B5) a pyridoxin (vitamín B6). První z nich podporuje proces zpracování energie z potravy a také se podílí na produkci hormonů. V 100g jablečných chipsů je asi 5% doporučeného denního příjmu tohoto vitamínu B5. Vitamín B6, jehož je v 100g asi 7% doporučeného denního příjmu, se podílí na metabolismu bílkovin a tvorbě neurotransmiterů, které pozitivně ovlivňují fungování mozku.

Obsahují mnoho polyfenolů

V jablcích je mnoho antioxidantů, včetně flavonoidů, které tvoří až 80% všech antioxidantů. Flavonoidy hrají velkou roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a některých nádorů. Pozitivně ovlivňují snížení špatného cholesterolu a chrání krevní cévy. Antioxidanty, které se uvolňují při konzumaci sušených jablek, pomáhají buňkám zvládat oxidační stres. Konzumací jablek podporujete buňky těla, které se tak lépe regenerují. 

Bohaté na draslík, sodík a železo

V sušených jablcích je také hodně minerálů. Výhodou sušených jablek je, že množství těchto minerálů je v porovnání s čerstvými jablky mnohem koncentrovanější. K nejcennějším minerálním složkám v jablcích patří draslík, sodík a železo.

Draslík: V ½ sklenice sušených jablek je asi 4% denní potřeby draslíku. Je to jeden z minerálů, který je v těchto ovocích hojně zastoupen. Má zvláštní význam při regulaci krevního tlaku a také pozitivně ovlivňuje fungování našeho mozku a nervového systému.

Sodík: V 30 g sušených jablek je asi 135 mg sodíku, což představuje asi 6% doporučeného denního příjmu. Sodík je minerál, který pomáhá udržovat elektrolytickou rovnováhu v těle a také pozitivně ovlivňuje regulaci objemu a tlaku krve.

Železo: Sušená jablka také obsahují poměrně hodně železa. V závislosti na potřebách mohou tvořit od 3 do 8% doporučeného denního příjmu. Železo je především složka, která se podílí na tvorbě červených krvinek. Z tohoto důvodu by mělo být konzumováno osobami trpícími nedostatkem tohoto prvku.

V sušených jablcích jsou také v menším množství další složky a mikroelementy, jako je vápník, který má pozitivní vliv na naše kosti, provitamin A a vitamín E – známý jako vitamín mládí.

Všechno toto činí jablečné chipsy mimořádně cennou a zdravou svačinou, kterou bychom měli zařadit do své stravy. Konzumace jablek má pozitivní vliv nejen na trávicí a kardiovaskulární systém, ale také pomáhá regulovat váhu, podporuje proces hubnutí a zároveň dodává cennou energii.

Sušená jablka a hubnutí 

Protože sušená jablka neobsahují tuk a současně jsou bohatým zdrojem vlákniny, mohou podporovat hubnutí. Je však třeba mít na paměti, že kromě svých nesporných výhod také sušená jablka obsahují poměrně hodně kalorií. V 100g je 243 kcal. Proto bychom je měli zařadit do stravy s mírou a neměli bychom se jimi přejídat.

Suszone jabłka w plasterkach, chipsy

Sušená jablka a jejich využití 

Sušená jablka mají velmi univerzální využití v kuchyni: od tradičního snacku po ingredienci dezertů a také slaných jídel.

Nejčastěji jsou konzumovány samostatně, přímo z balení. Jsou velmi zdravým, křupavým a sladkým snackem. Sušená jablka, jak jsme již dříve zmínili, také dodávají hodně energie. Z tohoto důvodu jsou často používány jako součást müsli, ovoce směsi a doplněk k ranní ovesné kaši. Vzhledem k tomu, že jablečné chipsy a kousky sušených jablek jsou mimořádně sladké, jsou ideální jako složka všeho druhu ovocných dezertů a také jako doplněk k zmrzlině. Mohou být také zařazeny do různých druhů pečiva, jako jsou sušenky, muffiny nebo chléb. Sušená jablka mohou být také používána v hlavních chodech jako součást omáčky.

Možnosti jejich využití jsou prakticky neomezené a závisí na našich chuťových preferencích.

Jak skladovat sušená jablka?

Sušená jablka, podobně jako většina sušeného ovoce, by měla být skladována v těsně uzavřených nádobách, obvykle v chladném a suchém místě. Nejlepší je, když ovoce je uloženo v hermeticky uzavřeném kontejneru nebo odolném plastovém sáčku. Takto se jablka udrží čerstvá a vynikající chutě od 6 do 12 měsíců při pokojové teplotě. Pokud chcete uchovat čerstvost sušených jablek mnohem déle, pak je můžete zmrazit. Zmražená sušená jablka lze skladovat v lednici od 12 do 18 měsíců. Je však důležité mít na paměti, že pro tento druh mražení je nejlepší použít ovoce nejvyšší kvality.