.

Banánové chipsy a sušené banány – vlastnosti a použití

 
Banány se pěstují na mnoha místech po celém světě. Ekvádor je jedním z jejich největších producentů. Tato země produkuje jedny z nejlepších banánů na světě. Vynikající kvalita půdy a tropické klima znamenají, že pro pěstování je potřeba mnohem méně pesticidů a hnojiv ve srovnání s jinými světovými producenty. Druhým největším producentem jsou Filipíny, následované Kolumbií.
 
V tomto článku najdete:
 • Jak se vyrábí banánové chipsy?
 • Sušené banány bez cukru – bio a lyofilizované
 • Jsou sušené banány zdravé?
 • Banánové chipsy - nutriční hodnoty
 • Kolik kalorií mají sušené banány?
 • Banánové lupínky – vlastnosti 
 • Jak jíst sušené banány a banánové chipsy?
 • Nevýhody konzumace sušených banánů a banánových chipsů
 • Kdo by neměl jíst sušené banány?
 • Intolerance a alergie na sušené banány
 • Jak sušené banány skladovat?
   

Banánové chipsy jsou sušené banánové plátky (plody bylin rodu Musa z měkké, sladké odrůdy „dezertní banán“). Mohou být pokryty cukrem nebo medem a mít sladkou chuť, nebo mohou být smažené na oleji a koření a mají slanou nebo kořeněnou chuť.

Banánové lupínky se běžně vyskytují v Indii, na Filipínách a v Indonésii (jako kripik). Banánové lupínky se obvykle vyrábějí z pevnějších, škrobovitých ovocných odrůd rodu Musa .

Jak se vyrábí banánové chipsy?

Banány se pěstují na mnoha místech po celém světě. Ekvádor je jedním z jejich největších producentů. Tato země produkuje jedny z nejlepších banánů na světě. Vynikající kvalita půdy a tropické klima znamenají, že pro pěstování je potřeba mnohem méně pesticidů a hnojiv ve srovnání s jinými světovými producenty. Druhým největším producentem jsou Filipíny, následované Kolumbií.

Smažené banánové chipsy se obvykle vyrábějí z nezralých banánových kousků smažených na slunečnicovém nebo kokosovém oleji. Tyto lupínky jsou suché (jako bramborové lupínky) a mohou být solené, kořeněné nebo potažené cukrem. Někdy se k nim přidává banánová příchuť. Takto použité zralé banány budou mastné. Používají se na dezerty, ne na suché chipsy.

Některé druhy banánových lupínků lze vyrábět pouze za použití sušených potravin. Banánové plátky, které jsou pouze dehydrované, nejsou tmavě žluté a křupavé, ale spíše hnědé, kožovité a žvýkací. Jsou velmi sladké a mají intenzivní banánovou chuť. Vyrábějí se z banánů, které jsou již plně zralé. Jiný typ se vyrábí pečením v troubě, i když tento proces nemusí produkovat stejně intenzivní banánovou chuť.

Sušené banány bez cukru - bio a lyofilizované

Banánové lupínky jsou jedinou formou, ve které toto tropické ovoce pochází. Banány se také suší celé nebo na kousky. Stejně jako v případě banánových chipsů se vyrábějí v různých variantách. Jaké jsou nejzdravější? Sušené bio banány stojí za zvážení ze zdravotních důvodů. Jedná se o kousky ovoce, které jsou dehydrované v přirozeném procesu sušení. To znamená, že se do nich při zpracování nepřidává oxid siřičitý ani cukr. Ovoce obsahuje pouze svůj vlastní cukr, tedy fruktózu. Ve většině případů jsou vyrobeny ze zralých banánů, které jsou sladší.

Jak poznat přirozeně sušené banány? Bio banány se vizuálně liší od konzervovaných a pražených banánů především svou tmavší barvou a přírodní chutí, která jednoduše odráží chuť koncentrovaného, ​​dehydrovaného banánu.

Druhým typem zdravých sušených banánů je lyofilizované ovoce. Vznikají jako výsledek přirozeného procesu lyofilizace, při kterém se banány nejprve zmrazí a poté dehydrují. Stejně jako u bio banánů neobsahují žádné chemické konzervanty.

Než si koupíme sušené banány, musíme pečlivě prostudovat etiketu. V případě přírodních sušených banánů bez jakýchkoli přísad obsahují etikety pouze jednu složku: banán.

Jsou sušené banány zdravé?

Stejně jako ostatní sušené ovoce jsou sušené banány cenným a zdravým doplňkem jídelníčku. S jejich množstvím to však nepřehánějte. Hodně záleží na formě, v jaké se konzumují. Nejlepší je volit jejich verze bez přidaného oleje a cukru, jako jsou sušené banány nebo lyofilizované banány.

Banánové chipsy - nutriční hodnoty

Podle údajů tvoří téměř 75 % celkové hmotnosti čerstvého banánu voda. V důsledku procesu sušení se z banánu odstraní přibližně 96 % obsahu vody. Výsledkem je, že banány jsou koncentrovaným zdrojem mnoha živin a kalorií. Porce sušených banánů obsahuje téměř 4krát více draslíkové vlákniny , sacharidů, cukru a kalorií ve srovnání se stejnou částí čerstvých banánů. Sušený banán také obsahuje o něco více vitamínu B6. Jeden rozdíl spočívá v obsahu vitaminu C , který je zvláště citlivý na vnější faktory, včetně horkého vzduchu. Sušené banány obsahují po tepelné úpravě pouze 20 % vitamínu C oproti čerstvým.

Nutriční hodnoty na 100 gramů sušených banánových lupínků:

kalorie (energetická hodnota) 518 kcal
tuk 34 g
nasycený 29 g
polynenasycené 0,6 g
mononenasycené mastné kyseliny 2 g
bílkoviny 2,3 g
sacharidy 58 g
vláknina 8 g

 

Minerály:

draslík 536 mg
hořčík 76 mg
vápník 18 mg
sodík 6 mg
železo 1,3 mg

 

Vitamíny:

vitamín A 83 IU
vitamín C 6,3 mg
vitamín B 0,3 mg

Kolik kalorií mají sušené banány?

Jak jsme již zmínili, sušené banány obsahují více kalorií než jejich čerstvé protějšky. Kalorický obsah závisí na způsobu zpracování a na tom, zda byl do ovoce přidán cukr.

Nejvíce kalorií obsahují banánové chipsy, které se při zpracování doslazují třtinovým cukrem. Ve 100kg porci takových banánů je 518 kalorií.

Pokud chceme svačinu, která obsahuje mnohem méně kalorií, je nejlepší zvolit banánové lupínky bez přidaného cukru a oxidu siřičitého . Tyto druhy banánových lupínků bez cukru obsahují pouze 332 kalorií.

Srovnatelný kalorický obsah lze nalézt v dehydrovaných, mrazem sušených chipsech. Ve 100 gramech tohoto druhu ovoce je 330 kalorií. Lyofilizované banány jsou také jednou z potravin s nejnižším glykemickým indexem. V případě banánů sušených v důsledku procesu lyofilizace je glykemický index ovoce 25.

Banánové lupínky - vlastnosti

Bohatý zdroj draslíku

Proces sušení banánů nijak výrazně neovlivňuje obsah většiny minerálních látek, včetně toho nejcennějšího, draslíku. Z tohoto důvodu obsahují sušené banánové lupínky hodně této pro tělo cenné složky.
100 gramová porce banánových lupínků obsahuje 536 miligramů draslíku ve srovnání s 358 miligramy ve 100 gramech syrového banánu.

Banány jsou dobré pro srdce a krevní tlak

Draslík se účastní a podporuje fungování buněk, tkání a orgánů našeho těla. Především udržuje normální činnost svalů a srdce a také pomáhá udržovat zdraví kostí. Tímto způsobem si pravidelná konzumace banánů, zejména sušených, zajistí odpovídající množství draslíku ve stravě. To zase pomáhá udržovat normální krevní tlak, což může snížit riziko srdečních onemocnění. Dostatečná hladina draslíku také minimalizuje riziko mrtvice.

Mají blahodárný vliv na trávící systém 

Jsou považovány za zklidňující při podráždění žaludku a střev. Pektin, rozpustná vláknina obsažená v banánech, pomáhá odvrátit rakovinu tlustého střeva a slinivky břišní.

Uklidňující nervový systém 

Banánové lupínky obsahují serotonin. Je to přenašeč nervového systému s uklidňujícím účinkem, takže konzumace tohoto produktu pomáhá při nespavosti a nervozitě.

Zvýšení energie a živin

Dietní vláknina, draslík a přírodní cukry v banánech dělají z těchto chipsů skvělou svačinu, zejména v období rekonvalescence. Při fyzické zátěži dochází k vyčerpání vitamínů B6, C a draslíku. Banánové lupínky pomáhají obnovit chybějící živiny.

Jak jíst sušené banány a banánové lupínky?

Nejlepší využití pro banánové chipsy je sníst je přímo z obalu. Můžete je použít i jako doplněk k dezertům. Banánové chipsy jsou díky své pohodlné a šikovné formě ideální svačinou na cesty nebo do práce.

Banánové lupínky a sušené banány lze také použít do všech druhů dezertů, stejně jako do jídel k večeři - v podstatě vše závisí na našich chuťových preferencích a vkusu.

 • Sušené banány lze použít do všech druhů chleba, do snídaňových cereálií, ovesných vloček, ale také do sušenek, palačinek, muffinů a jako prvek nádivky na palačinky.
 • Mohou také hrát dekorativní roli na všech druzích dortů, sušenek a dortů.
 • Sušené banány lze také jemně namlít a použít jako polevu na koláče a muffiny. Takto lze jemně mletý prášek použít i jako přísadu do koktejlů.
 • Perfektní pro tradiční kakao, obohacuje jeho chuť o banánové aroma.

Nejlepší je vybrat produkt bez jakýchkoli přísad. Díky tomu nezískají další kalorie. Jedná se o zdravou alternativu běžných bramborových lupínků.

Nevýhody konzumace sušených banánů a banánových lupínků 

Jak jsme již zmínili dříve, konzumace sušených banánů může tělu poskytnout mnoho výhod a samotné banány jsou zdrojem cenných živin, včetně cenného draslíku. Konzumace příliš velkého množství sušených banánů však může mít negativní důsledky. Důsledkem přejídání těchto sušených plodů může být především přibírání na váze.

 • Nasycené tuky. Sušené banánové lupínky kvůli procesům zpracování obvykle obsahují kokosový nebo slunečnicový olej, který se používá při procesu smažení. Z tohoto důvodu obsahuje jeden šálek chipsů 24 gramů tuku a 21 nasycených tuků. Podle údajů USDA obsahují banánové lupínky téměř šestkrát více kalorií – 100krát více tuku – než čerstvé ovoce. Nasycené tuky zvyšují riziko chronických onemocnění, včetně srdečních chorob.
 • Vysoký obsah kalorií. Sušené banány a banánové lupínky, zejména ty s přidaným třtinovým cukrem, mají vysoký obsah kalorií. Jejich nadměrná konzumace může zvýšit tukovou tkáň a tím zvýšit tělesnou hmotnost.
 • Hodně cukru . Některé banánové lupínky jsou navíc obohaceny třtinovým cukrem nebo medem, což dále zvyšuje obsah kalorií v ovoci.

Kdo by neměl jíst sušené banány? 

Dehydrovaný banán se nedoporučuje lidem trpícím cukrovkou, protože obsahuje hodně cukru. Není to také produkt doporučený během redukční diety.

Nesnášenlivost a alergie na sušené banány 

Sušené banány obsahují mnohem více fruktózy než čerstvé. Z tohoto důvodu jsou považovány za energetickou svačinku, zejména pro lidi provozující profesionální sport. Bohužel, pokud jsou konzumovány ve velkém množství, mohou způsobit nežádoucí účinky, jako je plynatost nebo průjem. Tato svačina se totiž většinou připravuje z nezralých banánů, které obsahují mnohem více škrobu, který je těžko stravitelný.

Sušené banány s přídavkem síranu mohou způsobit reakce u lidí alergických na sulfáty a také u těch, kteří mají nedostatek enzymu sulfitoxidázy - enzymu odpovědného za metabolismus síranů. U lidí alergických na siřičitany může konzumace ovoce obsahujícího oxid siřičitý způsobit více či méně závažné alergické reakce, stejně jako astmatické záchvaty.

Jak sušené banány skladovat?

Největší výhodou sušených banánů je poměrně dlouhá trvanlivost. Doba skladování sušených banánů do značné míry závisí na podmínkách, ve kterých jsou uchovávány. Stejně jako většina sušeného ovoce a ořechů by měly být sušené banány skladovány v těsné, vzduchotěsné nádobě na suchém a chladném místě.

Banány vydrží čerstvé při pokojové teplotě po dobu 6 až 12 měsíců. Pokud chcete sušené banány uchovat mnohem déle, měli byste zvážit jejich zmrazení. Zmrazené banány si zachovají svou chuť a vůni po dobu asi 12 až 18 měsíců , za předpokladu, že bude po tuto dobu udržována teplota mrazu.