.

Plody moruše bílé a její vlastnosti

 

Sušené plody bílé moruše se vyznačují sladkou a krémovou chutí, a kromě toho jsou nepostradatelným zdrojem cenných složek, včetně vitamínu C, železa a vlákniny. Proč bychom měli jíst plody bílé moruše a s čím nejlepší chutnají?

V tomto článku najdete:

 • Co je bílá moruše?
 • Odkud pochází bílá moruše?
 • Jak se pěstují plody bílé moruše?
 • Jsou sušené plody bílé moruše zdravé?
 • Plody bílé moruše – výživové hodnoty
 • Zdravotní přínosy plodů bílé moruše
 • Plody bílé moruše a cukrovka
 • Plody bílé moruše v těhotenství
 • Podporuje bílá moruše hubnutí?
 • Jak používat sušené plody bílé moruše?
 • Plody bílé moruše a alergie
 • Bílá moruše – jaká je cena?

Co je bílá moruše?

Bílá moruše (Morus alba) je druh stromu s nepříliš rozložitými větvemi, který patří do čeledi morušovitých. Dosahuje výšky až 10 metrů. Pochází z Číny, kde byla po staletí pěstována a využívána pro chov hedvábníků morušových. Postupem času se silně rozšířila a dnes lze najít divoké stromy moruše v Africe, Severní a Jižní Americe, stejně jako na tichomořských ostrovech. Bílá moruše roste také v Polsku jako jediný zástupce této čeledi. Plody bílé moruše mají bílou, růžovou nebo světle fialovou barvu a svým tvarem připomínají ostružiny nebo maliny. V chuti jsou sladké, mírně mdlé, občas jemně kyselé.

Odkud pochází bílá moruše? 

Historie moruše je spojena s kořením. Kupec ji přivezl z Číny a rozšířil ji v oblasti Středozemního moře. Byla obzvláště oblíbená ve Francii, ale tam byla využívána pouze pro chov hedvábníků. Až ve 20. století byly oceněny její plody. Plody bílé moruše mají dlouhou historii léčebného použití v Číně. Tradiční čínská lékařská kniha, Huang Di Ba Shi Yi Nan Jing, napsaná v pozdní dynastii Han, poprvé formálně zdokumentovala, jak bílá moruše přináší prospěch lidskému zdraví.

Jak se pěstují plody bílé moruše?

Sušené plody bílé moruše dostupné na evropském trhu jsou většinou importovány z Turecka. Moruše je ovoce, jehož produkce má v Turecku dlouhou tradici. Konzumují se různými způsoby, včetně čerstvé a sušené formy. Plody se pěstují po celém Turecku, ale častěji se vyskytují na severovýchodě, jihovýchodě a v centrální Anatolii, ve výškách od 0 do 1500 m n. m. Největší pěstební oblasti zahrnují Malatya, Erzincan, Elazığ a Erzurum, kde převládají plantáže Morus alba (95% Morus alba, 3% Morus nigra a 2% Morus rubra). Plody se sklízejí v červenci – srpnu. Stromy (Morus alba) se otřásají během sklizně, aby plody spadly na zem. Zralé turecké moruše se sbírají do měkkých sítí a přirozeně suší na slunci. Proto neobsahují pesticidy ani konzervanty. Existuje také sušená černá moruše.

Morwa biała owoce w czasie kwitnienia

Jsou sušené plody bílé moruše zdravé?

Na obchodních regálech je čerstvá bílá moruše vzácná. Mnohem častěji tento plod najdeme v sušené formě. Má stejné vlastnosti jako čerstvé ovoce? Samozřejmě nejvíce výživných hodnot bude mít bílá moruše, kterou konzumujeme ihned po sklizni ze stromu. Přesto sušené ovoce si zachovává mnoho cenných vlastností. Moruše jsou většinou sušeny přirozeným způsobem. Jemné sušení na slunci při teplotě nepřekračující 40 °C umožňuje bobulím zachovat všechny aktivní složky. Bílé moruše si zachovávají velké množství antioxidantů (resveratrolu), které pomáhají předcházet nemocem spojeným se stárnutím, a také vitamin C. Tento poslední je v menším koncentraci než v čerstvém ovoci. Přesto, když konzumujeme sušenou moruši, dodáváme tělu vitamin C v dostatečném množství. Sušené ovoce moruše obsahuje až 20krát více minerálních látek než čerstvé ovoce (draslík, vápník, hořčík, železo). V sušených moruších je také vyšší koncentrace vlákniny.

Bílá moruše - výživové hodnoty 

Ovoce bílé moruše je plné výživných složek, které se zachovají i po jejich vysušení. Jak jsme psali výše, v sušeném ovoci bílé moruše jsou obsaženy velké dávky železa, riboflavinu, vitamínu K, draslíku, fosforu a vápníku. Sušené ovoce bílé moruše je především cenným zdrojem vitamínu C. V 100 g sušeného ovoce je až 275 mg, což je až 310 % denního doporučení! Bohužel je to na úkor mnohem vyššího obsahu kalorií a sacharidů.

Sušené ovoce moruše je také bohatým zdrojem vlákniny. 100 g sušených plodů moruše dodává více než polovinu denního doporučení této složky. Plody moruše, stejně jako jiné bobule, jako jsou maliny, dodávají mnoho polyfenolových sloučenin a antioxidantů. Mezi nimi najdeme například:

 • antokyany: cyanidin-3-rutinosid, cyanidin-3-glukosid
 • benzoové kyseliny: kyselina gallusová, kyselina chlorogenová, kyselina vanilinová
 • flavonoly: rutin, morin, quercetin a myricetin

Polyfenoly v plodech bílé moruše mají protizánětlivé a antioxidační účinky.

Sušená moruše - kalorie a výživové hodnoty 

Váha 100 g
Kalorie 321
Vitamíny
Vitamín C 300 mg
Minerály
Vápník, Ca 286 mg
Železo, Fe 12.86 mg
Sodík, Na 89 mg
Bílkoviny
Bílkoviny 10.71 g
Tuky
Tuky 0 g
Sacharidy
Sacharidy 75 g
Vláknina 14.30 g
Cukry 42.86 g

Sušená moruše - výživové hodnoty a denní doporučený příjem  

Složka Bílá moruše sušená na slunci
Váha 100 g
Kalorie 321
Vitamín C 310 %
Vápník, Ca 22 %
Železo, Fe 71 %
Sodík, Na 3 %
Bílkoviny 21 %
Vláknina 51 %

Zdravotní přínosy bílé moruše

Bílá moruše nabízí mnoho výhod pro zdraví. Obsahuje velké množství antioxidantů, které pomáhají předcházet onemocněním spojeným s věkem. Bílá moruše je známá svým bohatstvím na vitamin C a železo. Významný je také její obsah mědi, fosforu a hořčíku.

Přírodní antibiotikum 

Jedná se o přírodní antibiotikum. Má antibakteriální účinky a dokáže předcházet a pomoci v boji proti všem virům a malým infekcím během zimního období. Díky tomu je velmi dobrým stimulantem imunity.

Sušení umožňuje lepší zachování všech výživných látek ovoce bílé moruše. Sušené ovoce obsahuje až 5krát více minerálů než jejich čerstvé protějšky (tyto minerály zahrnují: draslík, vápník, hořčík, železo).

Protizánětlivé vlastnosti 

Různorodé spektrum aktivních sloučenin a těkavých kyselin v těchto bobulích jim dodává protizánětlivé vlastnosti, což znamená, že vedlejší produkty této rostliny jsou ideální pro pacienty s artritidou, stejně jako pro lidi trpící chronickým zánětem, dnou, migrénami nebo syndromem dráždivého střeva.

Zdravé srdce 

Studie prokázaly, že konzumace bílé moruše pomáhá snížit celkovou hladinu cholesterolu, zatímco zvyšuje hladinu HDL, tedy „dobrého“ cholesterolu, čímž se snižuje riziko aterosklerózy, srdečního infarktu, mrtvice a ischemické choroby srdeční.

Riziko spojené s rakovinou

Bylo prokázáno, že antioxidanty v listech a bobulích indukují buněčnou smrt a brání růstu a replikaci rakovinných buněk. Zatímco většina těchto studií se zaměřuje na účinky rakoviny tlustého střeva, probíhají další výzkumy týkající se jiných typů rakoviny.

Únava

Pokud trpíte chronickou únavou nebo prostě chcete získat trochu energie, šálek čaje z bílé moruše vám pomůže stimulovat jak fyzickou, tak mentální energii.

Extrakt z listů této rostliny byl široce zkoumán z hlediska jeho vlivu na paměť a mozkové funkce. Výzkumy ukazují, že používání extraktu může stimulovat aktivitu neuronů, což může pomoci v léčbě Alzheimerovy nemoci.

Bílá moruše a cukrovka

Tato rostlina je pravděpodobně nejvíce známá svým vlivem na cukrovku. Snižuje bílá moruše hladinu cukru? Ovoce bílé moruše nemá takový antidiabetický účinek, jaký mají listy bílé moruše, z nichž je možné připravit čaj, který snižuje hladinu cukru. Právě v listech, nikoli v ovoci, se nachází aktivní složka běžně nazývaná DNJ, která je schopna blokovat nebo zpomalit proces zpracování cukru v těle, což umožňuje snadněji kontrolovat hladinu cukru v krvi. To může výrazně zlepšit kvalitu života pacientů s cukrovkou.

Studie o možných výhodách konzumace ovoce bílé moruše pro osoby s diabetem stále probíhají. Bohužel, většina těchto studií byla dosud prováděna hlavně na zvířatech. V jednom výzkumu byl hodnocen vliv extraktu z ovoce bílé moruše na hyperglykemii a citlivost na inzulín u myší s diabetem typu 2. Myši, kterým byl podáván extrakt z ovoce po určitou dobu, měly nižší hladiny glukózy a HbA1c v krvi. Navíc testy tolerance glukózy a inzulínu ukázaly, že léčba extraktem z moruše zvyšuje citlivost na inzulín. U skupiny myší, kterým byl podáván extrakt, se také zlepšil index inzulinové rezistence ve srovnání s kontrolní skupinou. Je důležité zdůraznit, že tato studie se týkala specificky vybraného extraktu z čerstvého ovoce moruše, nikoli sušeného ovoce.

Bílá moruše v těhotenství

Je možné konzumovat sušené ovoce bílé moruše během těhotenství a během kojení? Bohužel, neexistuje mnoho podrobných výzkumů na toto téma. Ovoce konzumované s mírou (hrst sušeného ovoce denně) může mít pozitivní vliv na naše tělo. Především ovoce bílé moruše dodává cenné složky, které podporují tělo matky a pomáhají vývoji plodu. K těmto složkám patří například kyselina listová, neboli vitamín B9, který podporuje vývoj nervového systému u dítěte. Ovoce bílé moruše je také bohatým zdrojem vlákniny, který může minimalizovat účinky zácpy, běžného problému u těhotných žen. Kromě toho ovoce bílé moruše dodává antioxidanty a minerály jako jsou hořčík a draslík. Pokud si nejste jistá, zda je konzumace bílé moruše pro vás vhodná, měli byste se poradit s lékařem.

Pomáhá bílá moruše v hubnutí?

Bílá moruše účinně omezuje vstřebávání cukrů, což znamená, že významně pomáhá v hubnutí. Obsah vlákniny způsobuje pocit sytosti, díky čemuž nebude mezi jídly konzumace dalších potravin problémem. Sladká chuť znam

Bílá moruše - jak používat? Kolik jíst denně?

Abychom plně využili všechny vlastnosti a složky obsažené v sušeném ovoci bílé moruše, je nejlepší konzumovat hrst těchto ovoce denně. Sušené ovoce bílé moruše můžete jíst přímo z balení, ale také je přidávat do různých dezertů nebo pokrmů.

Jak ji konzumovat? 

Moruše mají mírně sladkou chuť, podobnou chuti sušených goji bobulí a fíků. Susené plody se dále vyznačují mírně křupavou konzistencí. V kuchyni může být ovoce bílé moruše používáno ve všech dezertech, ať už pečených nebo syrových. Zde je několik nejlepších způsobů, jak používat susené ovoce bílé moruše:

Svačina. Plody bílé moruše chutnají výborně, když se jedí samotné. Mají přirozenou sladkost, která může úspěšně nahradit jiné lahůdky.

Do müsli a ovesné kaše. Ovoce bílé moruše jsou skvělé pro míchání s obilovinami, olejnatými semeny, čerstvým ovocem a kousky. Budou skvělým doplňkem do domácího müsli.

Do smoothie. Tyto sušené bobule budou chutnat výtečně smíchány se smoothie nebo mléčným koktejlem.

Do jogurtu nebo tvarohu. Přidají výjimečnou chuť, trochu sladkosti a křupavost do jogurtu nebo tvarohu. Skvěle se také hodí k arašídovým oříškům a kešu oříškům, stejně jako k čokoládě a jablkům.