.

Antioxidanty v potravinách – kde je jich nejvíce?

Antioxidanty jsou v poslední době módním heslem. Vyskytují se v mnoha článcích v tisku a na internetu, ale také jako označení na obalech produktů. Co antioxidanty ve skutečnosti jsou a jaké přírodní produkty jsou jejich nejlepším zdrojem?

V tomto článku najdete:

  • Co jsou to antioxidanty?
  • Přírodní antioxidanty

Co jsou to antioxidanty?

Všechny buňky těla jsou vystaveny obrovským hrozbám, od nedostatku potravy po infekci virem. Dalším trvalým nebezpečím jsou chemické sloučeniny nazývané volné radikály. Jejich velké množství má schopnost poškozovat buňky a genetický materiál. Tělo produkuje volné radikály jako nevyhnutelné vedlejší produkty přeměny potravy na energii. Vznikají také po fyzickém úsilí nebo vystavení kouři z cigaret, znečištění vzduchu a slunečnímu světlu.

Volné radikály mají různé tvary, velikosti a chemické konfigurace. To, co je spojuje, je jejich hladový apetit po elektronech. Ukradnou je z okolních látek. Tato krádež elektronů může radikálně změnit jejich strukturu nebo funkci. Volné radikály mohou změnit instrukce zakódované v DNA. Mohou způsobit, že kroužící molekula lipoprotein s nízkou hustotou (LDL, někdy nazývaná špatným cholesterolem) bude více náchylná k ulpívání na stěně arterie. Přebytek volných radikálů v těle způsobuje stav nazývaný oxidační stres, který může poškozovat buňky a vést k chronickým chorobám. Nejsme bezbranní proti volným radikálům. Tělo, dlouho zvyklé na tuto neúprosnou útok, produkuje mnoho molekul, které neutralizují volné radikály s jistotou, jako když voda hasí oheň. Ochrana může být také získávána z potravy. Tyto ochránci se nazývají "antioxidanty".

Existují stovky, pravděpodobně tisíce různých látek, které mohou fungovat jako antioxidanty. Nejznámější jsou vitamin C, vitamin E, beta-karoten a další související karotenoidy, stejně jako minerály selen a mangan. K nim patří také glutathion, koenzym Q10, kyselina alfa-lipoová, flavonoidy, fenoly, polyfenoly, fytoestrogeny a mnoho dalšího. Většina z nich se vyskytuje přirozeně, a jejich přítomnost v potravinách pravděpodobně brání oxidaci nebo slouží jako přirozená ochrana před místním prostředím.

Nicméně použití termínu "antioxidant" pro látky je zavádějící. Skutečně jde o chemickou vlastnost, konkrétně schopnost fungovat jako dárce elektronů. Dalším velkým omylem je to, že antioxidanty jsou vzájemně zaměnitelné. Nejsou. Každý z nich má jedinečné chemické chování a biologické vlastnosti. Téměř jistě evoluovaly jako součásti komplexních sítí, kde každá jiná látka (nebo rodina látek) hraje trochu jinou roli. To znamená, že žádná jednotlivá látka nemůže vykonat práci celého davu.

Přírodní antioxidanty

Hořká čokoláda 

Naštěstí pro milovníky čokolády, hořká čokoláda je výživná. Má více kakaa než obyčejná čokoláda a také více minerálů a antioxidantů. Co více, antioxidanty v kakaových bobech a hořké čokoládě jsou spojeny s úžasnými zdravotními výhodami, jako je nižší zánět a snížení rizikových faktorů pro srdeční choroby. Hořká čokoláda může snížit riziko srdečních chorob tím, že zvýší hladinu antioxidantů v krvi, zvýší hladinu "dobrého" cholesterolu HDL a zabrání oxidaci "špatného" cholesterolu LDL.

Pekanové ořechy 

Pekanové ořechy jsou dobrým zdrojem zdravých tuků a minerálů a navíc obsahují velké množství antioxidantů. Pekanové ořechy mohou pomoci zvýšit hladinu antioxidantů v krvi.

Borůvky

I když mají nízký obsah kalorií, borůvky jsou plné živin a antioxidantů. Několik studií dokonce naznačuje, že borůvky obsahují nejvíce antioxidantů ze všech běžně konzumovaných ovoce a zeleniny. Antioxidanty v borůvkách mohou zpomalit pokles funkce mozku, který se tenduje vyskytovat se s věkem. Vědci navrhují, že za tímto efektem mohou být antioxidanty obsažené v borůvkách. Považuje se, že to dělají tím, že neutralizují škodlivé volné radikály, snižují zánět a mění expresi některých genů.

Jahody

Mrazem sušené jahody obsahují antioxidant nazývaný anthokyan, který jim dává červenou barvu. Sušené jahody, které mají vyšší obsah anthokyanů, jsou jasněji červené. Studie ukázaly, že anthokyan může pomoci snížit riziko srdečních chorob tím, že snižuje hladinu "špatného" cholesterolu LDL a zvyšuje hladinu "dobrého" cholesterolu HDL.

Meruňky

Meruňky jsou zejména bohaté na antioxidant známý jako kyselina chlorogenová. Studie naznačují, že antioxidační a protizánětlivé vlastnosti kyseliny chlorogenové mohou snižovat riziko některých rakovin, cukrovky typu 2 a srdečních chorob. 

Goji bobule 

Goji bobule obsahují jedinečné antioxidanty známé jako Lycium barbarum polysacharidy. Ty jsou spojeny s nižším rizikem srdečních chorob a rakoviny a mohou pomoci bojovat proti stárnutí kůže. Navíc goji bobule mohou být také velmi účinné při zvyšování hladiny antioxidantů v krvi.

Maliny

V několika studiích byly antioxidanty a další složky malin spojeny s nižším rizikem rakoviny a srdečních chorob. Jedna studie v laboratorní sklenici ukázala, že antioxidanty a další složky malin zabilo 90% buněk rakoviny žaludku, tlustého střeva a prsu v testovací vzorku. Přehled pěti studií ukázal, že protizánětlivé a antioxidantní vlastnosti malin mohou zpomalovat a potlačovat účinky různých druhů rakoviny.

Křen

Křen patří mezi nejživnější zeleninu na naší planetě a je bohatý na vitamíny A, K a C. Obsahuje také mnoho antioxidantů. Červené varianty křenu obsahují více anthokyanových antioxidantů a několik dalších antioxidantů, které jim dávají živou barvu. Křen je také vynikajícím zdrojem rostlinného vápníku, důležitého minerálu pro udržení zdravých kostí a klíčového hráče v dalších buněčných funkcích.

Červená kapusta 

Červená kapusta má impozantní nutriční profil. Je známá také jako fialová kapusta a je bohatá na vitamíny C, K a A a má vysoký obsah antioxidantů. Červená kapusta obsahuje anthokyanové antioxidanty, které ji obarvují. Tyto anthokyanové byly spojeny s několika zdravotními výhodami. Mohou snižovat zánět, chránit před srdečními chorobami a snižovat riziko některých druhů rakoviny.

Fazole

Fazole je různorodá skupina luštěnin, které jsou levné a zdravé. Jsou také nesmírně bohaté na vlákninu, což může pomoci udržovat pravidelnou stolici. Fazole je také jedním z nejlepších rostlinných zdrojů antioxidantů. Některé druhy fazolí, jako je fazole pinto, obsahují specifický antioxidant nazývaný kemferol. Tento antioxidant byl spojen s impozantními zdravotními výhodami, jako je snížení chronického zánětu a zpomalení růstu rakoviny. Nicméně většina studií potvrzujících výhody kemferolu byla prováděna na zvířatech nebo v laboratorních zkumavkách, a tak je třeba provést další výzkum na lidech.