.

Sušený ananas a jeho vlastnosti

Sladký a chutný sušený ananas bez cukru je pochoutka, kterou všichni milují. Je to zdravý produkt plný enzymů, vlákniny a antioxidantů. Poznejte výhody konzumace sušeného ananasu.
V tomto článku najdete:
  • Sušený ananas, jeho původ a výroba
  • Jak se suší ananas?
  • Nutriční hodnoty
  • Vlastnosti sušeného ananasu
  • Sušený ananas v těhotenství
  • Je ananas dobrý na hubnutí?
  • Může ananas snížit tuk na břiše?
  • Jak lze v kuchyni využít sušený ananas? 
  • Jaký sušený ananas vybrat?
  • Skladování sušeného ananasů

Sušený ananas, jeho původ a výroba 

Ačkoli se myslelo, že ananas pochází z Jižní Ameriky, byl poprvé objeven Evropany v roce 1493 na Karibském ostrově, který se začal nazývat Guadeloupe. Když Kolumbus a další objevitelé přivezli ananas do Evropy, byly pokusy o pěstování tohoto sladkého, ceněného ovoce i v Polsku, dokud si neuvědomili, že potřeba tropického klimatu ovoce brání jeho schopnosti kvést v tomto regionu. V pozdním 16. století portugalští a španělští objevitelé zavedli ananas do mnoha svých asijských, afrických a jiho-pacifických kolonií, v zemích, kde ananas stále roste.

Protože je ananas velmi křehký a prostředky dopravy, kterými je přivezen z Karibských ostrovů, byly před staletími poměrně pomalé, čerstvý ananas byl vzácností, kterou si cenili ranní američtí kolonisté. Právě čerstvý ananas se stal vyhledávaným skutečným symbolem prestiže a společenské třídy. Ve skutečnosti byl ananas vzhledem ke své vzácnosti a ceně tak důležitý, že ho všichni šlechtici museli vystavovat jako dekorativní prvek.

V 18. století se začal pěstovat ananas na Havaji, jediném státě USA, kde se stále pěstuje. Kromě Havaje další země, které komerčně pěstují ananas, zahrnují Thajsko, Filipíny, Čínu, Brazílii a Mexiko.

Jak se suší ananas?

Sušení ananasů bylo zahájeno jako přirozená metoda prodloužení životnosti těchto ovoce. Díky tomu začaly častěji zdobit evropské stoly.

Většinou je ananas sušen automatickým procesem, kde je vystaven působení relativně nízké teploty po dlouhou dobu. Teploty kolem 50 až 60 stupňů Celsia umožňují zachování mnoha nutričních hodnot. Tímto způsobem je zachována i cenná bromelina, kterou konzervovaný ananas neobsahují. Ananas může být také dehydrovaný procesem lyofilizace, kdy jsou kusy ovoce nejprve vystaveny nízké teplotě a poté zbaveny vody. V obou těchto případech získáváme přirozenou chuť a kousky ovoce bohaté na živiny.

suszone plastry ananasa na talerzu i świeży ananas przekrojony obok na pół

Nutriční hodnoty

Sušený ananas obsahuje mnoho cenných výživných látek, včetně vitamínu C, hořčíku, draslíku a cenného vlákniny. Dva středně velké plátky sušeného ananasu pokryjí přibližně 75 až 80 procent denního doporučeného příjmu hořčíku. Pokud jste ohroženi osteoporózou, zařazení ananasu do vaší stravy může pomoci chránit kosti před ztrátou hustoty. 100g porce sušeného ananasu také poskytuje hodně vitamínu C, který je nezbytný pro posílení imunitního systému.

Složení Sušený ananas Čerstvý ananas
Porce 100 g 100 g
Kalorie 313 kcal 50 kcal
Vitamíny
Beta karoten 46 mcg 35 mcg
Thiamin 0.15 mg 0.08 mg
Riboflavin 0.09 mg 0.03 mg
Niacin 1.20 mg 0.50 mg
Vitamín B6 0.27 mg 0.11 mg
Kyselina listová 24 mcg 18 mcg
Vitamín C 25.40 mg 47.80 mg
Vitamín K 1.90 mcg 0.70 mcg
Cholin  14.60 mg 5.50 mg
Minerály
Vápník, Ca 35 mg 13 mg
Měď, Cu 0.29 mg 0.11 mg
Železo, Fe 0.79 mg 0.29 mg
Hořčík, Mg 32 mg 12 mg
Fosfor, P 21 mg 8 mg
Draslík, K 290 mg 109 mg
Selen, Se 0.50 mcg 0.10 mcg
Sodík, Na 3 mg 1 mg
Zinek, Zn 0.32 mg 0.12 mg
Bílkoviny
Bílkoviny 1.43 g 0.54 g
Tuky
Tuky 0.47 g 0.12 g
Sacharidy
Sacharidy 81.54 g 13.12 g
Vláknina 3.70 g 1.40 g
Cukry 72.94 g 9.85 g

Vlastnosti sušeného ananasu

Obsahuje léčivý enzym - bromelain 

Sušený ananas je naplněný ochranným enzymem nazývaným bromelain. Tento enzym bojuje proti zánětům, které ovlivňují tkáně a orgány těla. Některé studie naznačují, že bromelain může být stejně účinný v snižování otoků, jako protizánětlivé léky. Bromelain může pomoci v léčbě sportovních zranění a je dobré jej zařadit do své stravy po operaci. Sušené plátky ananasu bohaté na enzymy jsou také používány jako lék na špatné trávení. Zmírňují bolesti břicha a podporují zdraví trávicího systému tím, že rozkládají bílkoviny. Bromelain v sušeném ananasu také působí jako posilovač imunity, takže se ujistěte, že jíte dostatek ananasu během období nachlazení a chřipky.

Pozitivní vliv na trávící systém

Pokud to není dostatečný důvod milovat sušený ananas, je také dobrým zdrojem vlákniny a antioxidantů. Sušený ananas je bohatý na nerozpustnou vlákninu. Tento druh vlákniny podporuje trávicí trakt, aby zajistil jeho hladký chod. Nerozpustná vláknina také dodává pocit sytosti, a proto sušené plátky ananasu jsou skvělým způsobem, jak uspokojit hlad mezi jídly.

Působí antioxidačně

Ovoce je přirozeně naplněno antioxidanty, které neutralizují škodlivé volné radikály. Volné radikály jsou spojeny s degenerací těla a nemocemi vyplývajícími z věku, ale antioxidanty pomáhají chránit orgány před jejich ničivým účinkem.

Posiluje imunitu

Sušený ananas je především cenným zdrojem vitamínu C. I když během sušení se hodně vitamínu C z čerstvého ananasu oxiduje, stále v sušených kouscích ovoce zůstává jeho významné množství. Jak ukazují údaje, 100 g sušeného ananasu obsahuje 25,40 mg, což je přibližně 25% denního doporučeného příjmu pro náš organismus. Tak se ananas stává jedním z nejchutnějších zdrojů kyseliny askorbové mezi většinou exotických ovoce. Vitamín C, jak je známo, nejprve posiluje imunitní systém, stimuluje aktivitu bílých krvinek a má také antioxidační účinky.

Ostatní vitamíny a mikroelementy

Kromě kyseliny askorbové obsahuje sušený ananas kyselinu listovou a vitamíny skupiny B, které pomáhají v normální produkci bílých a červených krvinek a také mají vliv na zdraví nervového systému.

Ananas také obsahuje tryptamin a serotonin, což působí uvolňujícím efektem, zmírňuje příznaky stresu a podporuje myšlení.

Sušený ananas v těhotenství

Konzumace ananasu v těhotenství je spojena s mnoha mýty. Jeden z nich říká, že konzumace ananasu v těhotenství způsobí porod nebo časný potrat. Samozřejmě, to má málo co do činění s pravdou. Neexistují vědecké důkazy, že by ananas byl nebezpečný během těhotenství.

Pokud se obecně doporučuje vyvarovat se během těhotenství produktům obsahujícím bromelain, jako je ananas, neznamená to, že bychom jej měli zcela vyloučit z naší stravy. Ačkoli bromelain se nachází v jádru ananasu, ve skutečnosti je jen málo v samotné dužině, kterou skutečně konzumujeme. Množství bromelainu v jedné porci ananasu pravděpodobně neovlivní vaše těhotenství.

Z tohoto důvodu je ananas bezpečným a zdravým výběrem během těhotenství. Obsahuje silnou dávku vitamínů, minerálů, vody a vlákniny, které jsou nezbytné pro zdravé těhotenství.

Ananas je bohatým zdrojem vitamínu C, který podporuje imunitní systém a také pomáhá v produkcii kolagenu, strukturálního proteinu odpovědného za růst kůže, kostí, vazů a chrupavek dítěte. Obsažený mangan podporuje zdraví kostí a snižuje riziko osteoporózy.

Bromelain má schopnost rozbíjet bílkoviny v trávicím systému, což pomáhá trávicímu systému vstřebávat živiny.

Sušený ananas je také dobrým zdrojem vlákniny. Pomáhá snižovat průjem a zácpu během těhotenství, protože pomáhá regulovat trávicí trakt.

Je ananas dobrý na hubnutí?

Ananas, stejně jako jiné sušené ovoce, patří k docela kalorickým svačinám. Porce 100 g plátků ananasu dodává více než 313 kalorií. Na druhou stranu ananas také obsahuje hodně vlákniny, která může pomáhat při hubnutí a dlouhodobě udržovat pocit sytosti. Takto máme menší chuť na mezilehlé svačiny a můžeme lépe kontrolovat váhu. Samozřejmě hubnoucí efekt se týká pouze ananasů bez přidaného cukru. Ananas obohacený třtinovým cukrem, jako je kandovaný ananas, nejsou doporučeny v redukční dietě kvůli vysokému obsahu kalorií.

Může ananas redukovat tuk na břiše? 

Neexistují žádné studie provedené na toto téma. Nicméně není pochyb o tom, že složky obsažené v ananasu, včetně vlákniny, mohou předcházet zácpě a přispět k lepšímu fungování trávicího systému, což znamená, že může pomoci při snižování nadýmání.

K čemu lze v kuchyni využít sušený ananas? 

Sušené kousky ananasu lze v kuchyni využít mnoha způsoby. Plátky ananasu jsou skvělou svačinou, kterou můžete jíst přímo z pytlíku. Také se hodí jako složka různých směsí, přísada do pečiva, ale také některých asijských jídel, včetně vepřových pokrmů nebo salátů. V některých případech se plátky ananasu používají k vánoční výzdobě, věncům nebo jako dekorace krbů.

Aperitiv

Sušený ananas, stejně jako jiné sušené ovoce, je ideální jako aperitiv. V tomto případě můžete konzumovat ihned po přípravě.

Svačina pro sportovce 

Sušený ananas je zdravou a energetickou svačinou pro sportovce. Můžete ho konzumovat během nebo po fyzickém výkonu.

Bohaté snídaně

Sušený ananas můžete přidat do své misky se snídaňovými vločkami, ať už ovesnými nebo z různých druhů krup. Přidá svěžest a mnoho živin na začátek dne.

Do pečiva

Tento typ sušeného ovoce můžete přidat do dortů a koláčů, aby jim dodal exotičtější chuť.

Do čajů a horkých nápojů

Také je skvělý pro aromatizaci čajů a dalších horkých ovocných nápojů. Toto ovoce lze také kombinovat se zázvorem, aby se dosáhlo detoxikačního účinku.

Jaký sušený ananas vybrat?

Sušený ananas může být dostupný v různých formách. V závislosti na vašich potřebách tak můžete vybírat mezi sušeným ananasem ve formě plátků, kousků nebo kostiček. Při nákupu těchto ovoce byste měli především věnovat pozornost složení. Z široké nabídky sušených ananasů je vhodné vybírat především ananas sušený bez cukru, bez konzervantů nebo jiných zlepšovatelů. Takové ananasy bývají často označovány jako bio nebo organické. Výběrem takových sušených ananasů máte jistotu, že dostáváte přirozený kvalitní produkt, který můžete bez obav přidávat do různých druhů dezertů nebo kaší.

Některým však nemusí vyhovovat sladkokyselá chuť přirozeného ananasu. V tomto případě je dobrým řešením vybrat kandovaný ananas. Kandovaný ananas je během zpracování nasáklý třtinovým cukrem, proto má výrazně sladkou chuť. Tento druh ovoce se hodí jako přísada do různých dezertů. Stejně tak (jako u organického ananasu) můžete kandovaný ananas používat do pečení, dezertů nebo ho přidat do ovesné kaše.

Skladování sušeného ananasu

Sušený ananas má delší trvanlivost než čerstvé ovoce, protože neobsahuje vodu a dužinu. Sušený ananas můžete skladovat až 1 rok v uzavřené nádobě na suchém místě.