.

Kaki - Co to je ze ovoce a jaké má vlastnosti?

 

Persimona, neboli kaki, je ovoce, jehož prozdravotní vlastnosti byly známy již ve starověké Číně. Co je to za ovoce? Proč bychom ho měli jíst?

V tomto článku najdete:

 • Kaki – co je to za ovoce?
 • Jak chutná ovoce kaki?
 • Kaki a výživové hodnoty
 • Kaki– prozdravotní vlastnosti
 • Čerstvé a sušené kaki – využití v kuchyni
 • Jak oloupat a jíst čerstvé ovoce kaki?
 • Kaki – skladování
 • Kontraindikace konzumace ovoce kaki
 • Nejčastější otázky o kaki

Kaki - co je to za ovoce? 

Ovoce kaki, také nazývané persimona, hurma, vzhledem připomíná rajče. Na vrchu má čtyři zelené lístky. Chutná jako zralá švestka. Může mít oranžovou, žlutou nebo červenou barvu. Zralé ovoce jsou měkké s tenkou kůží. Dužina je velmi jemná. Chuť ovocí kaki je velmi jemná. V závislosti na odrůdě může ovoce být velmi trpké, dokud plně nezraje. Může také mít různé prozdravotní vlastnosti.

Kaki je strom patřící k rodině ebenovitých, rod hurma. Dorůstá do výšky 15 metrů. Pochází z Číny a Japonska. V Evropě se pěstuje od 13. století. Dnes se kaki pěstuje mimo jiné ve Španělsku, Řecku a Itálii. Pěstuje se také v Jižní Americe a Asii.

Jak chutná ovoce kaki? 

Zralé ovoce kaki má sladkou a mírně kyselou chuť, která připomíná aromatickou švestku. Dužina je mírně tuhá.

Kaki a výživové hodnoty

Ovoce kaki má nízký obsah kalorií, v 100 g je pouze 70 kcal. Obsahuje také málo bílkovin, 0,58 g, a stopy tuku, 0,19 g. Kaki obsahuje straviteln vlákninu, v 100 g je 3,6 g. Kaki je výborným zdrojem různých fenolických sloučenin, které mají antioxidační vlastnosti. Obsahuje také karotenoidy a polyfenoly. Huma rovněž obsahuje mnoho vitaminů: A, vitamíny skupiny B, C, E a K, a minerály: mangan, hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo a zinek.

Porovnávací tabulka výživových hodnot pro čerstvé a sušené kaki s příslušnými doporučenými dávkami denního příjmu (100g):

Složka Kaki čerstvé Kaki sušené % doporučené dávky čerstvého kaki % doporučené dávky sušeného kaki
Kalorie 70 kcal 366 kcal
Vitamín A, RAE 81 mcg 108 mcg 9% 12%
Thiamin 0.03 mg 0.06 mg 2% 5%
Riboflavin 0.02 mg 0.06 mg 2% 4%
Niacin 0.10 mg 0.24 mg 1% 1%
Vitamín B6 0.10 mg 0.24 mg 6% 14%
Folát, DFE 8 mcg 11 mcg 2% 3%
Vitamín C 7.50 mg 4 mg 8% 4%
Vitamín E (alfa-tokoferol) 0.73 mg 1.94 mg 5% 13%
Vitamín K 2.60 mcg 6.90 mcg 2% 6%
Cholin 7.60 mg 20.20 mg 1% 4%
Vápník 8 mg 22 mg 1% 2%
Měď 0.11 mg 0.30 mg 12% 33%
Železo  0.15 mg 0.42 mg 1% 2%
Hořčík  9 mg 24 mg 2% 6%
Fosfor 17 mg 45 mg 1% 4%
draslík 161 mg 429 mg 3% 9%
Selen 0.60 mcg 1.90 mcg 1% 3%
Sodík 1 mg 3 mg 0% 0%
Zinek  0.11 mg 0.30 mg 1% 3%
Bílkoviny 0.58 g 1.54 g 1% 3%
Sacharidy 18.59 g 96.07 g 7% 35%
Vláknina 3.60 g 9.60 g 13% 34%
Procentní hodnoty určují, jaké procento doporučeného denního příjmu dané složky je obsaženo v 100 g produktu.

Kaki - prozdravotní vlastnosti 

Ovoce kaki díky obsahu aktivních složek má mnoho prozdravotních vlastností:

Pozitivně ovlivňuje zrak 

Ovoce kaki je bohaté na vitamin A, který má pozitivní vliv na zrak. Je také součástí bílkoviny rhodopsinu, která absorbuje světlo. Studie prokázaly, že pomáhá v funkci rohovky a sliznic. Podle studií provedených dr. Kwak-Wai Lamem a dr. Paulem Butem v kaki zaxanthin zlepšuje zdraví očí a může pomoci snížit zánětlivé stavy, např. makulární degeneraci a šedý zákal.

Poskytuje imunitní obranu

Kaki je skvělým zdrojem vit. C, který posiluje imunitní systém. Chrání před nachlazením. Je také důležitým antioxidantem, který chrání před poškozením způsobeným volnými radikály. Vitamin C také brání vývoji některých nádorů, astmatu a onemocnění oběhového systému. Jeden plod kaki pokrývá 80% denní potřeby tohoto vitamínu.

Podpoří trávící systém

Vláknina v ovoci kaki podporuje trávicí systém. Takto předchází zácpě a podporuje střevní pohyby. Ovoce také obsahuje třísloviny, které pomáhají trávit bílkoviny v těle, urychlují metabolismus a zmírňují příznaky průjmu. Ovoce obsahuje velké množství stravitelné vlákniny, což účinně chrání před rakovinou tlustého střeva a dalšími onemocněními.

Pomáhá předčasnému stárnutí pleti 

Kaki je vynikajícím zdrojem vit, A, karotenu, luteinu, lykopenu a kryptoxanthinu. V těle působí jako antioxidanty, snižují oxidační stres, což vede ke snížení známek stárnutí. Studie provedená japonskými vědci ukázala, že polyfenoly obsažené v kůži kaki hrají klíčovou roli v prevenci oxidačního poškození. Kaki obsahuje velké množství vitamínu C, který podporuje produkci kolagenu. Tím zlepšuje pružnost pleti. Také urychluje hojení ran.

Pomáhá v boji s diabetem

Ovoce obsahuje mnoho aktivních chemických sloučenin, jako jsou karotenoidy, flavonoidy, anthokyany, které pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Obsahují také stravitelnou vlákninu, která poskytuje pocit sytosti na delší dobu.

Podpoří oběhový systém 

Podle mnoha studií zvýšení příjmu draslíku snižuje krevní tlak. Tím chrání tělo před srdečně-cévními onemocněními, jako jsou mrtvice a infarkt. Studie provedená týmem korejských vědců ukázala, že výživné látky a organické chemické sloučeniny v ovoci kaki zlepšují oběh, brání krevní sraženině a také snižují hladinu cholesterolu.

Má proti-nádorové vlastnosti 

Kaki obsahuje vit. A, C a flavonoidy a také fenolové sloučeniny katechiny a gallatechiny, které podle studií mají protinádorové účinky.

Dodávají energii 

Ovoce kaki je přirozeným zdrojem energie díky obsahu elektrolytů a draslíku.

Kaki čerstvé a sušené - využití v kuchyni 

Mírně tvrdý sladký dužina čerstvého kaki je skvělým ingrediencem pro výrobu džemů nebo konfitur. Je ideální jako přídavek do salátů, zmrzlinových dezertů a dokonce i do koláčů. Kaki lze jíst syrové. Lze je také přidat k pečenému masu. Z čerstvého kaki a chilli papriček vznikne chutná omáčka. Sušené kaki je ideální jako přídavek do müsli a ovesné kaše. Sušené ovoce lze také jíst jako snack. Jsou zdravým doplňkem do smoothie a dalších koktejlů.

Chutná ovesná kaše s rýžovým nákypem a sušeným kaki 

Ingredience:

Postup:

Rýžový nákyp propláchněte v cedníku. Vložte do hrnce. Přidejte mléko. Vařte asi 15 minut. Ovesné vločky, sezamová semena a slunečnicová semínka opečte na pánvi. Sušené ovoce nakrájejte na menší kousky. Do misky přidejte vařený rýžový nákyp. Přidejte jogurt. Posypte opečenými semeny a sušeným ovocem. Zalijte medem.

Jak loupat a jíst čerstvé kaki?

Čerstvé kaki byste měli nejprve zbavit listů. Poté byste měli ovoce důkladně umýt a jemně oloupat. V dalším kroku byste měli ovoce nakrájet na menší kousky. Mnoho lidí jí kaki lžící. Ovoce můžete jíst s kůží.

Kaki - skladování

Čerstvé a zralé kaki by mělo být skladováno v lednici. Pokud ovoce je nezralé, měli byste je odložit na teplé místo a počkat, až dozraje. Sušené kaki by mělo být skladováno v těsném hermetickém obalu. Správně skladované ovoce může vydržet 6 až 12 měsíců.

Kontraindikace pro užívání kaki 

Alergie:

Kaki obvykle nezpůsobuje žádné vážné vedlejší účinky, pokud je konzumován s mírou. Avšak lidé alergičtí na tento druh ovoce mohou zažívat symptomy, jako jsou:

 • Žaludeční potíže
 • Nevolnost
 • V závažnějších případech mohou nastat příznaky anafylaktického šoku. V takovém případě by lidé s alergií měli persimon vyhýbat.
 • Taniny a zácpa:

Lékaři doporučují, aby lidé s tendencí k zácpě vyhýbali kaki. Toto ovoce obsahuje vysoké množství taninů, které mu dává trpkou chuť. Taniny mohou stěžovat trávení jídla, způsobovat bolest břicha, obstrukci, zvracení a zácpu. Nicméně, persimon může také pomoci s problémy s regulací stolice. Inhibuje růst nádorových buněk ve střevech a pomáhá čistit tělo a pokožku.

Zralost ovoce:

Účinek konzumace persimon závisí na stupni její zralosti. Trpké ovoce může způsobit problémy, proto je důležité jíst pouze plně zralé persimon. Pokud má někdo sklon k zácpě, doporučuje se jíst persimon bez kůže, protože v ní se hromadí taniny.

Nejčastější otázky o kaki

Je persimon a kaki totéž?

Ano, persimon je anglický výraz pro kaki.

Může kaki způsobit alergie?

Ano, někteří lidé mohou mít alergickou reakci na kaki, i když je to vzácné.

Jak se konzumuje kaki? 

Kaki se může jíst syrové, vařené nebo sušené. Může být použito v různých receptech nebo jíst jako samostatné ovoce.

Co je zdravotní přínos konzumace kaki? 

Kaki je bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Může pomoci zlepšit trávení, snižovat riziko chronických onemocnění a posilovat imunitní systém.

Závěr

Kaki je chutné a výživné ovoce, které může být přidáno do různých jídel. Je důležité konzumovat kaki s mírou a vědět, jak se vyhnout možným vedlejším účinkům. Při správném použití může kaki přinést mnoho zdravotních přínosů.