.

Čočka a její vlastnosti

Čočka patří do skupiny jednoletých luštěninových rostlin z čeledi bobovitých. Je jednou z rostlin pěstovaných člověkem od nejstarších dob. V staročeském jazyce se jí říkalo sakvíčka.
 
V tomto článku najdete:
 • Čočka zelená, červená a žlutá – rozdíly
 • Výživové hodnoty čočky
 • Obsahuje čočka lepek?
 • Čočka a glykemický index
 • Zdravotní vlastnosti čočky
 • Využití – co lze udělat z čočky?
 • Jak vybrat vhodný druh čočky pro pokrm?
 • Jak vařit čočku?
 • Přidání chuti k čočce
 • Skladování čočky

Existuje několik druhů čočky:

Čočka zelená, červená a žlutá – rozdíly

Nejčastěji se konzumuje čočka červená a zelená.

Čočka červená

Červená čočka je považována za jemnější a její příprava je kratší. Správný název pro ni je čočka hnědá, ale během výrobního procesu je zbavena slupky, aby se urychlila tepelná úprava. Není potřeba ji namáčet.

Čočka zelená 

Zelená čočka se nepřevaří během přípravy, je potřeba ji předem namočit. Má jemnou chuť, ale je potřeba ji rozmixovat k dosažení sametové konzistence.

Čočka žlutá 

Žlutá čočka má jemnou chuť, stejně jako zelená, ale lze ji vařit rychle a není potřeba ji předem namáčet.

Čočka hnědá a černá 

Hnědá čočka má výraznější chuť, je tvrdá a hodně nasává vodu. Černá čočka je vhodná pro pokrmy orientální kuchyně. Pěstuje se zejména v Severní Americe, ale také v Indii a Turecku.

Výživové hodnoty čočky 

Čočka má cenné výživové hodnoty a měla by být součástí stravy lidí všech věkových skupin, zejména těch, kteří jsou fyzicky aktivní. Obsahuje aminokyselinu lizin, která má vědecky prokázané antikarcinogenní účinky. Lysin nemůže být syntetizován lidským tělem, a proto je potřeba ho získávat z potravy. Jeho nedostatek je považován za jednu z příčin neplodnosti.

Čočka, jako luštěninová rostlina, je lehce stravitelná, obsahuje hodně vlákniny, díky čemuž můžeme jídla na jejím základě konzumovat každý den. Vláknina stimuluje peristaltiku střev, což zkracuje dobu kontaktu karcinogenních látek s tlustým střevem. Navíc vláknina pomáhá vytvořit prostředí vhodné pro rozvoj střevní mikroflóry. Je to také ideální zelenina pro vegetariány díky vysokému obsahu bílkovin.

Výživové hodnoty surové a uvařené čočky

Složky Čočka surová  Čočka bez soli, vařená
Porce 100 g 100 g
Kalorie 352 116
Vitamíny
Tiamin 0.87 mg 0.17 mg
Riboflavin 0.21 mg 0.07 mg
Niacin 2.60 mg 1.06 mg
Kyselina pantothenová 2.14 mg 0.64 mg
Vitamín B6 0.54 mg 0.18 mg
Kyselina listová 479 mcg 181 mcg (RDW 45 %)
Cholin 96.40 mg 32.70 mg
Minerály
Vápník, Ca 35 mg 19 mg
Měď, Cu 0.75 mg 0.25 mg (RDW 28 %)
Železo, Fe 6.51 mg 3.33 mg
Hořčík, Mg 47 mg 36 mg
Mangan, Mn 1.39 mg 0.49 mg (RDW 21 %)
Fosfor, P 281 mg 180 mg (RDW 26 %)
Draslík, K 677 mg 369 mg
Selen Se 0.10 mcg 2.80 mcg
Sodík, Na 6 mg 2 mg
Zinek,Zn 3.27 mg 1.27 mg
Bílkoviny
Bílkoviny 24.63 g 9.02 g
Alanin 1.03 g 0.38 g
Arginin 1.90 g 0.70 g
Kyselina asparagová 2.73 g 1.00 g
Cystein 0.32 g 0.12 g
Kyselina glutamová 3.82 g 1.40 g
Glicyn 1.00 g 0.37 g
Histidin 0.69 g 0.25 g (RDW 36 %)
Isoleucin 1.06 g 0.39 g (RDW 28 %)
Leucin 1.79 g 0.65 g (RDW 24 %)
Lysin 1.72 g 0.63 g (RDW 30 %)
Methionin 0.21 g 0.08 g
Fenylalanin 1.22 g 0.45 g
Prolin 1.03 g 0.38 g
Serin 1.14 g 0.42 g
Treonin 0.88 g 0.32 g
Tryptofan 0.22 g 0.08 g (RDW 29 %)
Tyrosin 0.66 g 0.24 g
Valin 1.22 g 0.45 g
Tuky
Tuky 1.06 g 0.38 g
Sacharidy
Sacharidy 63.35 g 20.13 g
Cukry 2.03 g 1.80 g

 

Soczewica właściwości, soczewica zielona i soczewica czerwona, soczewica właściwości zdrowotne. wartości odżywcze

Obsahuje čočka lepek?

Ne, čočka neobsahuje lepek, tedy je přirozeně bezlepková. Stává se však, že během balení může dojít ke křížové kontaminaci. V důsledku toho se v čočce mohou objevit malé množství lepku z obilí, které bylo baleno ve stejném závodě. Pokud jste osobou, která může bez problémů konzumovat potraviny obsahující malé množství lepku, čočka bude skvělým doplňkem vaší stravy. Lidé s celiakií nebo s intolerancí na lepek by měli pro jistotu vybírat certifikovanou čočku.

Čočka a glykemický index

Čočka s hodnotou 32 v glykemickém indexu může být bez obav konzumována lidmi trpícími cukrovkou nebo inzulínovou rezistencí. Konzumace čočky nezpůsobí náhlý nárůst hladiny cukru v krvi.

Čočka a její zdravotní přínosy pomáhá udržovat zdravé kosti 

Čočka je také dobrým zdrojem vápníku. Tento minerál je základní stavební složkou kostí. Díky současné přítomnosti fosforu je metabolismus vápníku v těle správný.

Zejména pro ženy 

Tento produkt obsahuje mnoho zinku, hořčíku, fosforu a také kompletní sadu vitamínů skupiny B. Těhotné ženy by měly čočku konzumovat, protože obsahuje mnoho kyseliny listové, která je nezbytná pro správný vývoj plodu a prevenci vrozených vývojových vad. Kyselina listová také účinně chrání před výskytem typicky ženských nemocí.

Ideální pro krevní oběh 

Semena zelené čočky obsahují málo sodíku a současně hodně draslíku. Takové složení je ideální pro podporu krevního oběhu. Díky tomu může tato rostlina také předcházet infarktům a srdečním chorobám.

Vynikající zdroj energie 

Čočka obsahuje málo tuku, navíc snadno stravitelného pro člověka. Kromě toho obsahuje mnoho škrobu, což je komplexní sacharid, který dodává tělu energii.

Využití – co můžete s čočkou udělat?

Čočka je oblíbená zejména v asijské, vegetariánské a veganské kuchyni. Používá se k přípravě různých omáček, polévek, ale také náplní nebo kotlet. K nejpopulárnějším pokrmům patří: 

 • guláše,
 • polévky a krémy z čočky
 • těstoviny a pasty
 • paštiky z červené čočky
 • pierogi a placky
 • saláty s přídavkem čočky

Čočku můžete sami umlít v kávovém mlýnku, čímž získáte velmi zdravou mouku, ideální pro pečení chleba.

Jak vybrat vhodný druh čočky pro pokrm?

Čočka se liší nejen barvou, ale také konzistencí a chutí. Z tohoto důvodu budou různé druhy čočky více či méně vhodné pro konkrétní pokrmy.

Hnědá čočka. Jsou to semena červené čočky, která nebyla očištěna od vnější slupky. Hnědá čočka je její nejlevnější variantou. Po uvaření si zachová svou konzistenci, a proto je ideální pro různé druhy salátů, zapékaných jídel a náplní. Můžete ji použít k přípravě veganského burgeru nebo jako přísadu do polévek.

Zelená čočka. Zelená čočka, podobně jako hnědá čočka, si po uvaření zachová správnou tvrdost a konzistenci. Vyznačuje se mírně oříškovou chutí. Je skvělou volbou pro saláty, ale můžete ji také použít v polévkách, guláších a zapékaných jídlech.

Červená čočka. Tento druh čočky se vaří nejrychleji a po uvaření má konzistenci lehkého pyré. Je mírnější a sladší než zelená čočka. Je skvělá pro zahušťování pokrmů a pro přípravu indické polévky dhal.

Jak vařit čočku?

Příprava červené, zelené a hnědé čočky se liší doba vaření. Hnědá a zelená čočka si po uvaření zachovají tvar hrášku. Červená čočka se změní na pyré.

Máme čočku namáčet?

Čočka nepotřebuje namáčení před vařením jako jiné luštěniny. Je ale dobré to udělat, abyste zkrátili dobu vaření. Namáčenou čočku uvaříte až o polovinu rychleji. Doporučuje se namáčet čočku:

 • při přípravě určitých jídel, např. když chcete připravit indický dhal,
 • u lidí trpících problémy s trávením, např. plynatostí nebo nadýmáním. Čočka obsahuje vysoké množství FODMAP - sacharidů, které mohou být těžce stravitelné.

Chcete-li čočku namočit:

 • nechte ji v chladné vodě alespoň 30 minut,
 • optimální výsledky dosáhnete, pokud ji namočíte 1-2 hodiny.

Vaření červené a zelené čočky

Před tím, než vložíte čočku do hrnce s horkou vodou, je třeba ji nejprve opláchnout. Můžete to udělat tak, že čočku nasypete do hrnce, zalijete studenou vodou a necháte poškozené kusy a slupky vplavat na povrch. Poté odlejte vodu s těmito nečistotami a zbytek čočky opláchněte ve cedníku.

 • 3 šálky tekutiny
 • 1 šálek sušené čočky

Do nádoby přidejte 3 šálky tekutiny (vody, vývaru atd.) a 1 šálek sušené čočky. Nezapomeňte připravit dostatečně velký hrnec na vaření, protože čočka během vaření může zvětšit svůj objem až třikrát. Vodu s čočkou přiveďte k varu, poté snižte oheň, přikryjte a dusíte do měkka.

Jak dlouho se vaří čočka? 

Doba vaření čočky se liší v závislosti na typu (zelená, červená nebo hnědá) a také na datu sklizně čočky. Starší a více vysušená čočka bude muset vařit déle.

Zelená a hnědá čočka: obvykle se vaří 15-20 minut. Červená čočka: vaří se asi 6-9 minut. Abychom předešli ztrátě bílkovin, měli bychom čočku osolit až na konci vaření.

Přidání chuti k čočce

Jestliže chcete jídlu dodat výraznější chuť, přidejte koření.

K čočce skvěle chutná:

Přidejte zeleninu nebo bylinky, jako je:

 • cibule,
 • česnek,
 • mrkev,
 • paprika,
 • rajčata,
 • petrželka,
 • koriandr.

Pokud se vám čočka nelíbí, zkuste jí připravit jiným způsobem. Čočka je univerzální potravina, která má v kuchyni mnoho možností využití.

Doufáme, že vám tato rada pomůže připravit skvělou čočku!