.

Exotický jackfruit – Vlastnosti a použití

Jackfruit je tropické ovoce s impozantními rozměry. Je oblíbený v sušené formě. Má mnoho prozdravotních vlastností. Proč bychom měli zařadit jackfruit do své stravy? Jak ho můžeme jíst?
 
V tomto článku najdete:
  • Jackfruit – co to je za ovoce?
  • Jackfruit – výživové složky
  • Čerstvý a sušený jackfruit – vlastnosti ovoce
  • Sušený a čerstvý jackfruit – jak ho jíst?
  • Jackfruit – kontraindikace
  • Kde koupit jackfruit?
  • Nejčastější kladené otázky o jackfruitu.

Jackfruit – co to je za ovoce?

Jackfruit (Artocarpus heterophyllus), tedy ovoce chlebovníku různolistého, pochází z Indie. Je to tropické ovoce, které se pěstuje mimo jiné v Severní a Jižní Americe, Asii a Africe. Chlebovník různolistý je stále zelený strom, který produkuje přibližně 200 plodů ročně, zatímco starší exempláře až 500 plodů ročně. Plody rostou na stoncích u kmene. Zralé plody mají žlutohnědou barvu a dosahují hmotnosti 10-25 kg při délce 30 až 100 cm. Kůže plodů je trnitá, tvrdá a mírně gumovitá. Zralé plody mají sladkou ovocnou chuť. Nezralé plody mají neutrální chuť, což skvěle ladí s kořeněnými pokrmy. Dužina má konzistenci podobnou masu, proto je často využívána vegetariány a vegany.

Jackfruit – výživové složky

V 100 g čerstvého ovoce je 95 kcal, zatímco v 100 g sušeného ovoce je 329 kcal. Jak sušené, tak čerstvé ovoce obsahuje málo rostlinného bílkoviny (2,2 g v 100 g) a tuků (1,1 g v 100 g). Jsou bohaté na složité sacharidy, v 100 g sušeného ovoce je 80 g a v čerstvém 23,5 g v 100 g.

Ovoce jackfruit je skvělým zdrojem mnoha vitamínů: A, C, skupiny B a minerálů: vápníku, železa, hořčíku, manganu, fosforu, draslíku, sodíku, zinku, mědi a selenu. Obsahuje zdraví prospěšné fytochemikálie, fenoly, karotenoidy a flavonoidy, které mají mimo jiné antikarcinogenní vlastnosti. Také obsahuje antioxidanty, které podle studií zvyšují ochranu organismu před škodlivými účinky volných radikálů. Ovoce jackfruit je bezpečné pro diabetiky, ačkoliv má vysoký glykemický index IG=70, obsahuje složité sacharidy, které postupně uvolňují cukr do krevního oběhu.

Čerstvý a sušený jackfruit – vlastnosti ovoce

Ovoce chlebovníku díky obsahu mnoha výživových složek a vitamínů má mnoho zdravotních výhod:

Podporuje imunitu organismu

Ovoce jackfruit podporuje imunitní systém v boji proti infekcím. Je to dáno vysokým obsahem vitamínu C a antioxidantů, které bojují proti volným radikálům způsobujícím mimo jiné záněty a nádorová onemocnění.

Podporuje činnost srdečně-cévního systému 

Je skvělým zdrojem draslíku, který pomáhá regulovat množství sodíku v organismu. Nadbytek sodíku může vést k poškození cév a srdce. Draslík podporuje správnou činnost srdce.

Podporuje trávení 

Jackfruit je skvělým zdrojem rozpustného a nerozpustného stravitelného vlákniny. Díky tomu urychluje metabolismus a usnadňuje vyprazdňování. Čerstvé ovoce je nízkokalorické, proto ho mohou konzumovat i lidé na redukční dietě.

Předchází vzniku nádorů

Toto ovoce je bohaté na antioxidanty, flavonoidy a výživné složky. Antioxidanty předcházejí vzniku volných radikálů, které způsobují mimo jiné nádorová onemocnění.

Zlepšuje zrak 

Ovoce chlebovníku je bohaté na vitamín A, který je nezbytný pro zdraví očí, mimo jiné k prevenci vzniku šedého zákalu a degeneraci sítnice. Vitamín A má antioxidační účinky, díky nimž také chrání oči před působením volných radikálů a intenzivními a škodlivými světelnými vlnami, např. ultrafialovým zářením.

Zpomaluje procesy stárnutí 

Jackfruit je vynikajícím zdrojem antioxidantů a vitamínu A, které bojují proti volným radikálům, způsobeným oxidačním stresem. Díky tomu je proces stárnutí pokožky zpomalován.

Posilování kosterního systému

Ovoce obsahuje vápník a draslík, což posiluje kostru a snižuje množství těchto minerálů vylučovaných ledvinami. Jackfruit také podporuje léčbu osteoporózy.

Mírní symptomy astmatu

Tyto exotické ovoce pomáhají zmírňovat příznaky astmatu, zejména když jsou způsobeny environmentálními polutanty. Také eliminují volné radikály produkované v těle kvůli znečištění.

Předchází nespavosti

Obsahuje hořčík a železo, které podporují kvalitu spánku. Hořčík předchází vzniku anémie, která je jednou z hlavních příčin poruch spánku.

Podporuje léčbu vředů 

Ovoce jackfruit má antiseptické, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Díky tomu podporují farmakologickou léčbu žaludečních vředů.

Sušený a čerstvý jackfruit – jak ho jíst?

Semena čerstvého jackfruitu se v kuchyni využívají jako náhrada ořechů. Podávají se také jako svačina. Sladkou čerstvou dužinu lze konzumovat jako svačinu nebo přidávat do salátů. Z ní lze také připravit marmelády, želé a šťávy. Čerstvé nezralé plody jackfruitu výborně doplní chuť slaných jídel. Zralé ovoce může být použito na dezerty a pečení dortů. Sušené plody jackfruitu jsou skvělé jako přísada do sladkého pečiva, např. k koláčům a domácím müsli tyčinkám. Lze je sníst jako svačinu. Sušené ovoce je také vhodné jako přísada do ovesné kaše nebo granoly. Zvýrazní chuť pokrmů asijské kuchyně.

Jackfruit – kontraindikace

Ovoce nesmí konzumovat alergici, kteří jsou alergičtí na pyl z břízy, protože jackfruit obsahuje stejný alergen. Toto ovoce by rovněž neměli jíst lidé s onemocněním ledvin, jelikož jackfruit je bohatý na draslík, jehož nadměrné množství je škodlivé pro lidi s chronickým onemocněním ledvin nebo akutní selháním ledvin. U osob s těmito onemocněními se může vyvinout hyperkalemie, tj. příliš velké hromadění draslíku v krvi, což může vést k oslabení, paralýze nebo dokonce srdečnímu záchvatu.

Kde koupit jackfruit?

Sušené ovoce jackfruit stojí za to kupovat v ověřených obchodech se zdravou výživou.

Nejčastější kladené otázky o jackfruitu

Konzistence chlebovníku nás nepřekvapí, protože je velmi podobná dužině jiných exotických ovoce, zejména co se týče hustoty a obsahu vláken. Plným překvapením může být jeho chuť. Je třeba zdůraznit, že chuť jackfruitu se bude mírně lišit v závislosti na formě ovoce. Ať už je to čerstvé ovoce, konzervované nebo sušený chlebovník.

Pokud máme štěstí a můžeme ochutnat čerstvé ovoce chlebovníku, bude jeho chuť pro nás příjemným překvapením. Chlebovník chutná jako kombinace banánů, manga a ananasu. Prý se tvůrci žvýkačky Juicy Fruit inspirovali právě ovocem chlebovníku.

Sušené ovoce chlebovníku, které bylo sušeno přirozeným způsobem bez přidaného cukru, má tvrdší a vláknitější konzistenci. Jejich chuť je kombinací tropických ovoce, ale je, což je zajímavé, méně intenzivní než u čerstvého ovoce. Chlebovník může mít různé chutě v závislosti na tom, jak ho ochutíme. Nezralý ovoce má vláknitou, masitou konzistenci, která připomíná hovězí nebo vepřové maso. Pokud je vhodně ochucen, může být atraktivní náhradou masa, zejména pro vegany.

Je jackfruit zdravý? 

Ano, jackfruit je zdravou volbou díky svému bohatství na živiny. V jednom kelímku (cca 165 g) syrového jackfruitu najdeme:

Kalorie: 157 kcal Tuky: 2 gramy Sacharidy: 38 gramů Bílkoviny: 3 gramy Vápník: 40 miligramů

Jackfruit převyšuje některé běžné ovoce, jako jsou jablka, meruňky, banány a avokádo, v obsahu některých vitaminů a minerálů. Je bohatý na vitamin C a je jedním z mála ovoce, které obsahují i vitamin B6. Ovoce má také antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle.

Co může jackfruit léčit? 

Jackfruit může pomoci snížit riziko vzniku některých chronických onemocnění díky svým antioxidantům. Například jackfruit obsahuje karotenoidy, flavonoidy a polyfenoly, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Jackfruit také obsahuje sacharidy, které mají prebiotické účinky, takže může pomoci udržovat zdravou střevní mikroflóru.

Co se týče léčebných účinků jackfruitu, je důležité mít na paměti, že i když může jackfruit přinést některé zdravotní výhody, neměl by být považován za lék. Pro dosažení maximálních zdravotních výhod je důležité kombinovat konzumaci jackfruitu s vyváženou stravou a zdravým životním stylem.