.

Kokosové lupínky a jejich vlastnosti

 
Kokosová palma je nazývána "stromem života". Je to proto, že její plody - kokosy, patří mezi ořechy s výjimečnými nutričními hodnotami. Sušená dužina získaná z ořechů kokosové palmy se nazývá kopra. Tento produkt obsahuje přibližně 70% tuku. Slouží jako základ pro výrobu kokosového oleje. Po vysušení, očištění a rozemletí se z kopry vyrábějí kokosové vločky a chipsy. Mají široké využití v cukrářství a nejen tam. Největšími výrobci kokosových chipsů jsou Filipíny, Indonésie, ale také Indie, Vietnam a Mexiko.
 
V tomto článku najdete:
  • Nutriční hodnoty
  • Vlastnosti
  • Použití
Chipsy kokosowe właściwości przekąska w misce oraz orzech kokosa

Nutriční hodnoty

Nutriční hodnoty na 100 gramů:

kalorie: 660 kcal / 2763 kJ;
bílkoviny: 6,88 g;
celkové tuky: 64,53 g;
nasycené: 57,218 g;
jednoduše nenasycené: 2,745 g;
vícekrát nenasycené: 0,706 g;
omega-6: 0,706 g;
sacharidy: 23,65 g;
potravinová vláknina: 16,3 g.

Vitamíny:

vit. E: 0,44 mg;
vit. K1: 0,3 µg;
vit. C: 1,5 mg;
vit. B1: 0,06 mg;
vit. B2: 0,1 mg;
vit. B3 (PP): 0,6 mg;
vit. B6: 0,3 mg;
vit. B9 (kyselina listová): 9 µg;
vit. B5: 0,8 mg.

Minerály:

vápník: 26 mg;
železo: 3,32 mg;
hořčík: 90 mg;
fosfor: 206 mg;
draslík: 543 mg;
sodík: 37 mg;
zinek: 2,01 mg;
měď: 0,8 mg;
mangan: 2,75 mg;
selen: 18,5 µg.

Vlastnosti

Kokosové ořechy jsou velmi výživné a bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály.

V minulosti byl kokosový tuk považován za nezdravý, protože obsahuje vysoký podíl nasycených tuků, ale nyní víme, že se tento tuk liší od většiny ostatních tuků. Je nejbohatším zdrojem středně dlouhých triglyceridů (MCT). MCT jsou spalovány pro energii a neobíhají v krevním oběhu jako ostatní tuky. Namísto toho jsou přímo transportovány do jater a přeměňovány na energii.

Kokos obsahuje zdravou kyselinu laurovou, což je typ MCT, který se vyskytuje v mateřském mléce. Má antimikrobiální a antivirové vlastnosti, které bylo prokázáno, že ničí mnoho typů bakterií, virů a hub, jako jsou candida, plíseň, kvasinky, plenková dermatitida a další infekce.

Kokos může zvýšit funkčnost štítné žlázy, protože pomáhá zrychlit metabolismus. Kokos může dokonce pomoci předcházet zubnímu kazu.

Zdroj vlákniny

Přidání neslazeného organického kokosu do ovesných vloček, pečiva a dalších oblíbených jídel je skvělý způsob, jak zvýšit příjem vlákniny. Vláknina v neslazeném kokosovém ořechu podporuje trávicí systém a pomáhá vám cítit se sytým, což zabraňuje přejídání. Je to také bohatý zdroj železa, které dodává kyslík bohaté krvinky do celého těla a bojuje s únavou. Organické kokosové chipsy mají vysoký obsah imunitu posilujícího minerálu zinku, který podporuje přirozený obranný systém těla proti nemocem.

Použití

Všechny přírodní, sušené, neslazené kokosové chipsy bez přísad jsou skvělou volbou. Organické kokosové chipsy mají mírnou chuť a lehkou, křupavou texturu, což je činí ideálními jako svačina. Jsou skvělé pro pečení, vaření, granolu nebo cokoli jiného, co vyžaduje přidání kokosu.