.

Ořechy a semínka na akné

 
Ořechy, semínka jsou velmi zdravé a v dietě nezbytné. Mají však také své vážné nevýhody. Některé z nich jsou bohaté na složky, které mohou způsobovat potíže, jako jsou trávicí problémy, syndrom dráždivého střeva a chronické zánětlivé stavy vedoucí k akné.
 
V tomto článku najdete:
  • Co je akné?
  • Jak může dieta pomoci v léčbě akné?
  • Ořechy a semena a akné
  • Ořechy a semínka bezpečné pro aknózní pokožku:
  • Ořechy potenciálně problematické pro osoby s akné:
  • Ořechy, kterým by se měli lidé s akné vyvarovat:

Co je akné? 

Akné je soubor různých zánětlivých změn na kůži. Je důležité rozumět základním příčinám vzniku akné, abychom s ním mohli účinně bojovat. Akné je často výsledkem nerovnováhy v těle. Nejběžnějším důvodem jeho výskytu jsou hormony a trávicí problémy. V dnešní době jsou tyto poruchy velmi běžné, což je způsobeno environmentálními faktory, jako je zpracovaná potravina, stres a toxiny.

Jak může dieta pomoci v léčbě akné?

Mnoho ořechů a semen může způsobovat akné, které je vyvoláno zánětlivým stavem z důvodu vysokého obsahu omega-6 mastných kyselin. Co více, nesnášenlivost na ořechy a semena, která je velmi běžná, může způsobovat vznik akné. Zánět je tím, co relativně neškodnou akné infekci přemění na červený, vyčnívající, bolestivý komedon (nebo pupínek). Bez nadměrného zánětu jsou akné infekce jen běžnými bakteriálními infekcemi, kterými tělo může samo zvládnout. V případě hyperaktivního imunitního systému nebo chronického zánětlivého stavu je akné infekce vnímána jako hrozba, a tělo reaguje nadměrně, vyvolává silnou zánětlivou reakci. U některých lidí ořechy a semena způsobují zánětlivý stav z dvou hlavních důvodů: vysoký obsah omega-6 mastných kyselin a vyskytující se potravinové nesnášenlivosti. Mastné kyseliny omega-3 mají protizánětlivé účinky a pomáhají předcházet zánětlivým stavům a tím pádem také zánětlivému akné. Jsou součástí mnoha druhů ořechů a semen. Na druhou stranu, mastné kyseliny omega-6 jsou prozánětlivé, což znamená, že způsobují zánětlivé akné. Mnoho ořechů je plných omega-6 mastných kyselin, což je činí náchylnějšími k vyvolání akné než jiné potraviny.

Ořechy a semínka bezpečná pro aknózní pokožku:

Ořechy makadamové 

Máslové, sladké a nesmírně sytící ořechy makadamové jsou ideální svačina pro lidi s náchylností k akné. Na rozdíl od jiných ořechů téměř neobsahují mastné kyseliny omega-6 a velmi málo fytové kyseliny.

Mandle

Mandle jsou výživovým powerhousem. Jsou jedním z nejlepších zdrojů vitamínu E na světě, plné prebiotik a s vysokým obsahem hořčíku. Vitamín E je pro hebkou pokožku bez defektů naprosto nezbytný. Máčení mandlí po dobu 10-12 hodin pomáhá snížit obsah fytové kyseliny, což je činí bezpečnými pro aknózní pokožku.

Lískové ořechy

Lískové ořechy jsou skvělým zdrojem pro pokožku přátelských výživných látek, včetně vitamínu E, manganu a hořčíku. Mají nízký obsah sacharidů a jsou poměrně bohaté na bílkoviny. Obsahují ještě méně omega-6 mastných kyselin než mandle a lze je namočit k snížení obsahu fytové kyseliny.

Kaštany

Na rozdíl od většiny ostatních ořechů mají kaštany nízký obsah bílkovin a tuku. Místo toho mají vysoký obsah sacharidů a velmi málo výživných látek. Ačkoliv pravděpodobně nezpůsobí žádné vážné problémy kromě potenciálního zvýšení hladiny cukru v krvi kvůli obsahu sacharidů, nepřinesou také žádné skutečné zdravotní výhody.

Lněné semínka

Obsahují fytoestrogeny nazývané lignany. Lignany podporují zdravou rovnováhu mezi estrogenem a progesteronem - dvěma hlavními pohlavními hormony, které řídí ženský menstruační cyklus a zdraví pokožky.

Chia semínka

Semínka chia jsou bohatá na vlákninu. Proto pomáhají regulovat střevní pohyby a odstraňovat toxiny. Nezbytné mastné kyseliny omega-3 obsažené v chia mohou pomoci zklidnit pokožku.

Dýňová semínka

Semínka dýně jsou bohatá na vitamín E a zinek. Jsou tedy skvělé pro prevenci výsevů a ochranu pokožky.

Semínka konopí

Obsahují všech 9 nezbytných aminokyselin. Konopí je skvělým zdrojem rostlinného bílkovin, které pomáhá podporovat zdravou strukturu pokožky. Jsou také bohaté na antioxidanty.

Ořechy potencionálně problémové pro lidi s akné:

Para ořechy

Para ořechy výživově patří mezi málo zdrojů selenu, ale jsou také mimořádně bohaté na antinutrienty.

Kešu

Mají relativně nízký obsah omega-6 tuků, jsou bohaté na sacharidy (nejsou keto-přátelské) a mají významné množství fytové kyseliny.

Pekany

Pekany jsou nejen chutné, ale také často opomíjené kvůli jejich zdravotním vlastnostem. S velmi nízkým obsahem sacharidů, slušným množstvím bílkovin a pouze mírným obsahem fytové kyseliny, nejsou ořechy pekany vůbec špatné. Problémem je však jejich obsah omega-6 tuků. Mírnost je zde klíčová.

Pistácie

Pistácie nejenom chutnají skvěle, ale jsou také dobrým zdrojem vitamínu K, bohaté na prebiotika a relativně chudé na antinutrienty. Co se týče výživové hodnoty, nejsou tak bohaté jako mandle ani nemají tak nízký obsah zánětlivých mastných kyselin jako ořechy makadamové, ale při mírné konzumaci by neměly způsobovat problémy.

Piniové ořechy

Problém s piniovými ořechy spočívá v tom, že jedna porce obsahuje ohromné množství omega-6 kyselin.

Vlašské ořechy

Je třeba být opatrný s vlašskými ořechy, protože jejich zdravotní výhody jsou slabé ve srovnání s obrovským množstvím zánětlivých omega-6 tuků, které obsahují. Stejně jako piniové ořechy, množství omega-6 v nich je dostatečné k vyvolání zánětlivé reakce, která může zhoršit akné u většiny lidí. Přestože vlašské ořechy obsahují hodně omega-3 kyselin, samotné množství omega-6 v nich eliminuje jakékoli potenciální protizánětlivé výhody.

Ořechy, kterým by se měly osoby s akné vyhnout: 

Arašídy

I když jsou chutné, arašídové ořechy jsou jedním z nejhorších produktů, které mohou konzumovat lidé s náchylností k akné. Nejenže jsou plné fytové kyseliny a lektinů, které mohou vážně poškodit trávicí systém, ale mají také špatný profil omega tuků. To platí zejména pro arachidové máslo, které často obsahuje rostlinné oleje vyvolávající zánět.