.

Čerstvý a sušený meloun a jeho vlastnosti

 
Cantaloupe je chutné a osvěžující ovoce z čeledi tykvovitých, které kromě lahodné chuti obsahuje také cenné antioxidanty, vitamíny A a C a mnoho minerálních látek. Jaké další zdravotní výhody má konzumace melounu?
 
V tomto článku najdete:
 • Meloun - co je to za ovoce?
 • Historie melounu 
 • Meloun – vlastnosti
 • Meloun – jak ho jíst?
 • Sušený meloun
 • Jak jíst sušený meloun?
 • Sušený meloun - glykemický index

Cantaloupe - co je to za ovoce?

Cantaloupe je jednou z pěstovaných odrůd cukrového melounu (Cucumis melo subsp. melo var. cantalupensis). Cantaloupes patří do čeledi cucurbitaceae, která zahrnuje také okurky, dýně, vodní melouny, luffy a mnoho odrůd melounů. Mezi melouny ve stejné rodině jako meloun patří meloun a meloun medovicový, dále meloun crenshaw, meloun casaba, meloun perský a meloun zimní.
Cantaloupe je jednoletá rostlina, která šplhá nebo se šíří po zemi. Dobře roste v subtropickém nebo teplém mírném podnebí. Ve volné přírodě se s ním můžeme setkat na mnoha místech světa, hlavně v Africe, v rozsáhlých oblastech Asie s tropickým a mírným klimatem, v Austrálii a na některých tichomořských ostrovech.
Tento meloun se pěstuje ve dvou hlavních odrůdách: evropský meloun(Cucumis melo cantalupensis) a severoamerický meloun (Cucumis melo reticulatus).

Evropský ananasový meloun (Cucumis melo cantalupensis) se vyznačuje světle zelenou, mírně žebrovanou slupkou, která je někdy pokryta výběžky a hlízami. Uvnitř je šťavnatá lososově pomerančová dužina, která je neuvěřitelně sladká a aromatická.
Druhá část názvu „cantalupensis“ cantaloupe pochází z italského města Cantalupo v Sabině v Itálii. Právě tam se tato odrůda melounu začala pěstovat. První semena melounu byla přivezena z Arménie a vysazena v papežských zahradách v letech 1400-1500.

Severoamerický meloun (Cucumis melo reticulatus) se nazývá meloun síťovaný kvůli síťovanému (nebo síťovitému) pokrytí jeho kůže. Melouny této odrůdy se vyznačují sladkou, charakteristickou světle zelenou šťavnatou dužinou.

meloun meloun

Největším producentem melounu je Čína, která dodává téměř polovinu světového melounu. Kromě Říše středu tyto plody produkují také Turecko, Írán, Egypt, Spojené státy americké, Indie a mnoho dalších asijských zemí (např. Thajsko).

Historie melounu 

Je těžké určit přesný původ melounu. S největší pravděpodobností pochází ze subsaharské Afriky a oblasti Blízkého východu. K domestikaci mohlo dojít v Asii, protože staré čínské spisy ukazují, že melouny byly důležitou plodinou v Číně nejméně před 2000 lety. Pěstování v oblasti Středomoří začalo až na konci římské éry.
Melouny byly ceněny nejen pro svou šťavnatou a sladkou dužinu, ale také pro semena, která se sušila a jedla jako chutná svačina.

Meloun– vlastnosti

Cantaloupe, stejně jako vodní melouny a jiné melouny, se skládá převážně z vody. Čerstvé ovoce obsahuje téměř 90 % vody. Kromě vody obsahuje meloun mnoho antioxidantů , vitamíny A , C a B6 a tak cenné minerály jako draslík a železo. Konzumace melounu může vašemu tělu poskytnout řadu zdravotních výhod.

Jeden šálek nakrájené melounové dužiny obsahuje: pouze 144 kalorií

 • 6 % denního příjmu vlákniny ,
 • 100% denní hodnota vitamínu C , silného antioxidantu , který chrání buňky před poškozením,
 • celková denní potřeba vitamínu A , který pomáhá udržovat zdravé oči, kůži, kosti a imunitní systém,
 • 12 % doporučeného denního příjmu draslíku , důležitého pro srdce, svaly a krevní tlak.

Meloun neobsahuje žádný tuk ani cholesterol.

kousky čerstvého melounu

Meloun - jak ho jíst?

Cantaloupe lze jíst stejným způsobem jako jiné čerstvé ovoce, jako jsou melouny. V čerstvé verzi je nejlepší ho kupovat celý, protože při krájení dochází k oxidaci mnoha vitamínů (hlavně C). Meloun rozkrojte napůl a vydlabejte semínka. Pak ho můžete nakrájet na menší kousky nebo sníst jako meloun v „loďkách“.
Cantaloupe lze také přidat na kousky do salátů, koktejlů, smíchat s jogurty, sorbety a použít jako ovocnou pěnu nebo zmrzlinu.
Cantaloupe lze také sušit, čímž se ovoce uchová delší dobu.

sušený meloun meloun

Sušený meloun

Kromě čerstvé verze je v prodeji i sušený melounSušené ovoce si zachovává většinu vitamínů a živin. Vitaminy A a C snižují svůj obsah v důsledku oxidačního procesu. Vzhledem k tomu, že se jedná o bezvodou verzi, jsou přísady více kondenzované. Sušená verze melounu má sladší a intenzivnější chuť.

Sušený cantaloupe je zdravá svačina bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály.

 • Antioxidanty v porci sušeného melounu pomáhají tělu neutralizovat volné radikály.
 • Sušený meloun je také bohatý na beta-karoten, karotenoid , který ovlivňuje zdraví pokožky a pomáhá předcházet šedému zákalu a snižuje riziko makulární degenerace, hlavní příčiny slepoty u starších lidí.
 • Sušený meloun je také cenným zdrojem draslíku , který reguluje srdeční tep, snižuje vysoký krevní tlak a může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění.
 • Sušený meloun je také bohatý na vitamíny skupiny B, zejména kyselinu listovou. Kyselina listová , nazývaná také kyselina listová nebo vitamín B12, snižuje kornatění tepen, což je předchůdce srdečních onemocnění.

Jak jíst sušený meloun?

Sušený meloun jíme jako mnoho jiného ovoce a sušeného ovoce. Jeho exotická a sladká chuť se hodí k mnoha pokrmům. Nejlépe se hodí jako přídavek k různým druhům ovesných vloček, müsli a snídaňových cereálií. Obohatit můžete i různé dezerty včetně ovocných salátů a zmrzliny. Sušený meloun se také vyplatí přidat do koktejlů nebo smoothies. Sušený ananasový meloun dodá exotickou chuť různému pečivu jako doplněk do koláčů nebo jako dekorativní prvek.

Sušený meloun - glykemický index 

Sušený meloun má glykemický index 60. To znamená, že z hlediska kontroly hladiny cukru v těle je stále docela atraktivní svačinou.