.

Sušená rajčata a rajčata v oleji

Rajčata patří mezi nejoblíbenější zeleninu. V létě, kdy je rajčatová sezóna, se objevují v jídelníčku v mnoha podobách. Sušená rajčata jsou způsobem, jak prodloužit jejich chuť i do zimního období.

V tomto článku najdete:

  • Sušená rajčata na slunci a rajčata v oleji – jaký je rozdíl?
  • Jak vznikají sušená rajčata?
  • Jaký je rozdíl mezi běžnými rajčaty a rajčaty namočenými v oleji? 
  • Použití sušených rajčat v kuchyni 
  • Skladování 

Sušená rajčata na slunci a rajčata v oleji – jaký je rozdíl?

Rajčata patří mezi nejoblíbenější zeleninu. V létě, kdy je rajčatová sezóna, se objevují v jídelníčku v mnoha podobách. Sušená rajčata jsou způsobem, jak prodloužit jejich chuť i do zimního období. Jak jsou vyráběna a jaký je rozdíl mezi těmi, které se prodávají sušené a těmi namočenými v oleji?

Jak vznikají sušená rajčata?

Proces výroby sušených rajčat se vlastně neliší od způsobu výroby jiných sušených ovoce a zeleniny. Zralá rajčata (někdy nejprve postříkaná oxidem siřičitým, aby si zachovala barvu a kvalitu) se nechají na slunci usušit několik dní. Během tohoto procesu mohou ztratit až 93% své hmotnosti. Stejné výsledky lze dosáhnout také sušením rajčat v sušičce na ovoce nebo v troubě. Mnoho lidí, kteří pěstují vlastní rajčata, je suší sami. Rajčata sušená na slunci si zachovávají mnoho vitaminů a antioxidantů.suszone pomidory

Jaký je rozdíl mezi běžnými rajčaty a rajčaty namočenými v oleji? 

  • Sušená rajčata mají texturu podobnou sušenému ovoci a prodávají se v baleních nebo volně.
  • Rajčata marinovaná v oleji se suší stejným způsobem jako suchá rajčata, ale po vysušení se namáčejí do oleje, často s přídavkem bylinek a česneku. Prodávají se v sklenicích nebo plastových obalech. Někdy jsou celá, někdy nakrájená na větší kousky nebo na tenké proužky.

Jaký druh sušených rajčat bychom měli používat?

Pokud recept nespecifikuje, který typ sušených rajčat použít, je to na vás. Běžná rajčata nejsou dostatečně vlhká, takže je nejprve namočte do teplé vody nebo jiné tekutiny, aby nabobtnala a stala se pružnější. Pokud používáte rajčata v oleji, jednoduše je z oleje vyjměte před použitím (ale olej si nechte pro jiné využití). A nezapomeňte zkontrolovat, zda vaše sušená rajčata obsahují jiné přísady, což vám pomůže zajistit, že se budou dobře hodit k receptu, který připravujete.

Použití sušených rajčat v kuchyni 

Jak jsme již dříve zmínili, v podstatě nezáleží na typu sušených rajčat, se kterými pracujete. Sušená rajčata bez oleje i rajčata v oleji mají podobné vlastnosti a lze je používat v týchž pokrmech. Rozdíl spočívá v předběžné přípravě.

Sušená rajčata mají intenzivní sladkokyselou chuť, která je mnohem silnější než u čerstvých rajčat. Mají také tužší texturu, takže je před použitím potřeba je změkčit. Pokud mají být vařeny v tekutině, nemusíte je předem měkčit.

Jak změkčit sušená rajčata?

Sušená rajčata je třeba před použitím změkčit. K tomu stačí namočit rajčata do teplé vody asi půl hodiny před vařením. Když jsou rajčata měkká a pružná, můžete je scedit, osušit a použít dle receptu.

Alternativně můžete místo vody použít víno, vývar nebo jiný tekutý podklad. Po takovém namočení je rajčata ideální spotřebovat během několika dní. Pokud je chcete skladovat déle, můžete je dát do olivového oleje a uchovávat v lednici až dva týdny.

Pokud máte recept, který vyžaduje rajčata v oleji a máte pouze sušená rajčata, stačí rajčata namočit do oleje a nechat v lednici 24 hodin.

Jak připravit sušená rajčata v oleji?

Sušená rajčata v oleji můžete používat přímo z nádoby. Před použitím odstraňte zbytečný olej, například sceděním nebo otřením papírovým ručníkem.

K čemu přidávat sušená rajčata? 

Sušená rajčata mají intenzivní, koncentrovanou a mírně slanou chuť. Proto se skvěle hodí jako přísada do mnoha pokrmů.

Sušená rajčata nejlépe chutnají v ovocných a zeleninových salátech, ale také s těstovinami. Můžete je také přidávat do dalších jídel a pečiva. Vynikají jako přísada na pizzu, do omelety, jako náplň do palačinek nebo příloha k tradičnímu rajčatovému rizotu. Můžete je také přidávat přímo na sendviče.

Nakrájená sušená rajčata můžete přidat do grilovaného sýra nebo toastu. Možnosti využití sušených rajčat jsou skutečně neomezené. Můžete je používat všude tam, kde chcete obohatit chuť pokrmu o silnou chuť rajčat.

Jak skladovat sušená rajčata bez oleje? 

Po otevření je nejlepší skladovat sušená rajčata v hermeticky uzavřeném sáčku na suchém a chladném místě.

Jak dlouho mohou být rajčata v oleji po otevření nádoby?

Pokud máte sušená rajčata v oleji, po vyjmutí je jednoduše sceďte. Ujistěte se, že rajčata v nádobě jsou plně pokryta olejem. Po otevření by měla být nádoba skladována v lednici maximálně 2 týdny. Pokud chcete rajčata uchovávat déle, můžete je zamrazit.