.

Průvodce druhy fíků

 
V tomto článku najdete:
  • Adriatické fíky
  • Fíky Black Mission
  • Hnědé fíky z Turecka
  • Fíky Calimyrna
  • Fíky Kadota 

Čerstvé fíky se nacházejí na místech, kde teplota nikdy není příliš nízká, ani v zimě. V Evropě je oblast Jaderského moře populární pro jejich pěstování a mimo Evropu - Blízký východ, Kalifornie a Indie. Fíky se také pěstují v teplejších oblastech Česka, i když spíše v květináčích než v zemi. Existuje několik odrůd těchto chutných plodů. Jejich rozdílnost je patrná i při nákupu sušených fíků.

Adriatické fíky

Fíky z oblasti Jaderského moře mají světle zelenou až světle žlutou barvu (někdy se jim říká dokonce bílé fíky). Uvnitř poněkud připomínají cukrovinky s jemnými bílými proužky. Barva středu se pohybuje od světle růžové po sytě červenou. Díky tomu přitahují pozornost zvířat. Jsou výjimečně sladké.

Adriatické fíky se sklízejí v červnu a znovu v srpnu. Jejich výrazně sladká chuť znamená, že jsou skvělé jako jednoduchý ovocný dezert. Pokud je chcete obohatit, podávejte je s trochou sladké smetany nebo sýra mascarpone. Jsou také výborné nakrájené nebo nasekané, podávané s zmrzlinou nebo v běžném, neslazeném jogurtu. Pokud můžete získat ovčí jogurt, tím lépe – skvěle k němu ladí.

Fíky Black mission

Fíky Black Mission jsou mimořádně sladké (někdy dokonce vypouštějí trochu sirupu, což byste měli považovat za velmi dobré znamení při jejich nákupu). Navzdory svému názvu nejsou skutečně černé - spíše hluboce modrofialové. Uvnitř jsou nádherně růžové. Jejich tmavý vnější povrch umožňuje snadněji rozpoznat ochable nebo vrásčité kousky, což usnadňuje výběr zralých fíků.

Jejich sladkost znamená, že jsou ideální jako dezert, který se podává přímo nebo s jogurtem nebo čerstvým sýrem (například mascarpone, čerstvou ricottou).

Hnědé fíky z Turecka 

Hnědé fíky z Turecka mají hnědo-fialovou slupku, mírnější chuť než ostatní fíky a jsou výrazně méně sladké než srovnatelné Black Mission. Uvnitř se zdají být bledší než ostatní fíky.

Hnědé fíky z Turecka jsou skvělé v salátech, kde jejich mírnější sladkost je vítaným kontrastem, nebo v dezertech, kde bude použit další sladidlo. Pokud máte pouze hnědé fíky a chcete z nich udělat dezert, pokapejte je medem. Můžete je také vždy použít k přípravě fíkového džemu.

Fíky Calimyrna 

Fíky Calimyrna jsou ve srovnání s ostatními fíky velké a mají zelenavou, mírně zlatou kůži. Mají efektní růžové vnitřní části, které jsou díky kontrastu s jejich vnějšími částmi více výrazné.

Díky svému atraktivnímu vnitřnímu vzhledu jsou fíky Calimyrna skvělou volbou pro krájení a podávání syrové. Mají charakteristickou ořechovou příchuť. Všechny fíky tuto nuanci mají, proto jsou tak dobré v kombinaci s ořechy, ale tato odrůda ji má mnohem výraznější.

Fíky Kadota 

Fíky Kadota mají světle zelenou kůži s jasným vnitřkem. Nejsou tak sladké jako ostatní fíky. Jsou vhodné pro výrobu džemů a konzerv. Obvykle se nejedí syrové kvůli jejich méně výrazné chuti.