.

Proč mají brusinky poztivní vliv na močové cesty?

Brusinky podle studií také rychle pomáhá. Její příznivý vliv můžete pozorovat již během dvou hodin od okamžiku jejího požití.

V tomto článku najdete:

  • Složení brusinek
  • Studie o účinnosti brusinek

Infekce močových cest může postihnout jakoukoli část močového systému: ledviny, močový měchýř a močovou trubici. Kvůli infekci močových cest každý rok trpí tisíce lidí, zejména ženy (osmkrát častěji než muži). Příznaky zahrnují časté, bolestivé močení, bolest v oblasti pánevní a stopy krve v moči. Infekce obvykle netrvá dlouho a většina pacientů si stanoví diagnózu sama.

Složení brusinky 

Doplňky brusinky a sama brusinka byly dříve doporučovány k prevenci a/nebo léčbě infekce močového systému, protože brusinka je bohatá na potenciálně prospěšné fenolové sloučeniny. Mnoho rostlinných fenolů, jako jsou flavonoidy a třísloviny, bylo zkoumáno z hlediska terapeutických nebo léčebných vlastností, včetně jejich antioxidačního a protizánětlivého účinku.

U žen s opakovanými infekcemi močových cest (IMC) je doporučena dlouhodobá profylaktická terapie proti mikroorganismům, obvykle v podobě antibiotické terapie. Tato metoda je účinná, ale může způsobovat nežádoucí reakce a může zvyšovat rezistenci k antimikrobiálním látkám. Proto je zřejmá potřeba alternativních léčebných postupů. Brusinka je jednou z nejlepších neantibiotických alternativ.

Brusinka obsahuje více než 80% vody a 10% sacharidů. Mezi další složky patří anthokyany, flavonoidy, katechiny, triterpenoidy, organické kyseliny a malé množství kyseliny askorbové. Hlavními organickými kyselinami jsou kyseliny citronová, jablečná a chinová, s malým množstvím kyselin benzoových a glukuronových.

Studie o účinnosti brusinky 

Mnoho studií potvrdilo účinnost produktů na bázi brusinky. V případě některých zkoumaných snížilo riziko infekce močových cest až o 60%. Pravidelné konzumování tohoto ovoce podle studií také poskytuje ochranu před bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům.

Jak to funguje?

Aby mohly napadnout močový systém, bakterie musí přilnout na membránu močového měchýře a napadnout ji. Brusinka obsahuje proantocyanidiny typu A (PAC), které narušují schopnost bakterií přilnout na stěnu močového měchýře, čímž snižují pravděpodobnost infekce. Jsou obzvláště účinné proti některým bakteriím Escherichia coli. Zabraňují jejich usídlení v buňkách močového měchýře. Bakterie, které nemohou přilnout, jsou přirozeným způsobem odstraněny z těla. Tato prevence je důležitá také u osob s problémy s úplným vyprázdněním močového měchýře, například u mužů s benigním zvětšením prostaty, osob po mrtvicích nebo emboliích, či u osob s katetrem.

Brusinka podle studií také rychle pomáhá. Její příznivý vliv můžete pozorovat již během dvou hodin od okamžiku jejího požití.

Kyselé plody brusinky také obsahují mnoho citrátů. Tyto látky brání vzniku oxalátových vápenatých usazenin v ledvinách. Díky tomu je konzumace brusinky velmi prospěšná pro osoby náchylné k tvorbě ledvinových kamenů.

Mnoho léků podporujících zdraví močového systému, které jsou dostupné v lékárnách bez receptu, je vyrobeno na bázi brusinky. Místo nich je také profylakticky dobré konzumovat přímo ovoce. Tyto v sušené formě - sušená brusinka - můžete dlouho skladovat, chutnají jako svačina a mohou být přidávány do mnoha pokrmů, stejně tak například jako základ nálevu. Brusinky v čokoládě jsou ideální pro milovníky čokolády a sladkostí.