.

Meruňky a jejich vlastnosti

Po náročném fyzickém výkonu je dobré jíst sušené meruňky, protože jejich sladkost dodává energii. Toto ovoce brání ztrátě vody z těla a je účinné v boji proti akné. Sušené meruňky patří mezi málo ovoce, které mohou konzumovat lidé trpící cukrovkou.

V tomto článku najdete: 

  • Co to jsou meruňky?
  • Jak probíhá sušení meruněk?
  • Výživové hodnoty sušených meruněk
  • Zdravotní přínosy sušených meruněk 
  • Použití sušených meruněk

Co to jsou meruňky? 

Meruňka obecná je druh stromu patřící do čeledi růžovitých. Její plody jsou malé, připomínají trochu broskve jak co do vzhledu, tak i chuti. Meruňka má své kořeny v Asii, ale dnes roste na mnoha dalších místech po celém světě, včetně Polska. Plody meruněk patří do skupiny peckovice. Jejich pecka má mandlovou chuť.

Morele świeże i morele suszone w białej misce na drewnianym stole

Jak probíhá sušení meruněk?

Sušení meruněk je tradiční metodou jejich konzervace, protože čerstvé ovoce je velmi málo trvanlivé. Během tohoto procesu se z nich odstraní voda, ve které se množí škodlivá mikroflóra. Toto opatření má také za cíl zastavit enzymatický proces, který vede ke ztrátě cenných pigmentů a hodnotných složek. Nutriční složky obsažené v meruňkách se díky sušení koncentrují. Sušením může ovoce ztratit až 80% svého obsahu vody.

Světová produkce meruňek je ovládána Tureckem, zejména regionem Malatya s přibližně 695 300 tunami meruněk vyrobených v roce 2009. Na dalším místě je Írán s 397 700 tunami. Většina turecké produkce je určena k sušení.

Výživové hodnoty sušených meruněk

Sušené meruňky jsou skvělým zdrojem několika důležitých nutričních složek, včetně vlákniny, draslíku a vitamínu A. Ačkoliv proces sušení snižuje obsah vitaminů v ovoce citlivých na teplo, jako je vitamín C, jiné nutriční složky se stávají koncentrovanějšími. Jeden šálek sušených meruněk poskytuje 94% denní potřeby vitamínu A a 19% železa. Sušené meruňky také obsahují draslík a antioxidanty, které jsou známy svým schopnostem snižovat hladinu cholesterolu a podporovat trávení. A co je nejdůležitější - sušené meruňky jsou bez tuku a nízkokalorické.

Výživové hodnoty na 100 gramů sušené meruňky:

Energetická hodnota 1009 kJ/241 kcal
Tuky 0,51 g
Nasycené mastné kyseliny 0,017 g
Jednoduše nenasycené mastné kyseliny 0,074 g
Vícekrát nenasycené mastné kyseliny 0,074 g
Omega-6 mastné kyseliny 0,074 g
Sacharidy 62,64 g
Bílkoviny  3,39 g
Stravitelná vláknina 7,3 g

Vitamíny sušené meruňky:

Vitamín A 3604 I.U
Vitamín E 4,33 mg
Vitamín K1 3,1 mg
Vitamín C 1 mg
Vitamín B1 0,015 mg
Vitamín B2 0,074 mg
Vitamín B3 2,589 mg
Vitamín B6 0,143 mg
Vitamín B9 10 mg
Vitamín B5 0,516 mg

Minerály sušených meruněk:

Vápník 55 mg
Železo 2,66 mg
Hořčík 32 mg
Fosfor 71 mg
Draslík 1162 mg
Sodík 10 mg
Zinek 0,39 mg
Měď 0,34 mg
Mangan 0,26 mg
Selen 2,2 mg

 

Zdravotní přínosy sušených meruněk 

Sušená meruňka si zachovává většinu výživných látek čerstvé meruňky. U sušeného ovoce je koncentrace většiny výživných látek 4 až 5krát větší než u čerstvého ovoce. Výjimkou je vitamín C, který je v sušených meruňkách mnohem méně než v čerstvých. Sušené meruňky jsou vynikajícím zdrojem draslíku, beta-karotenu, železa a vitamínu A.

Sušené meruňky mají zásadotvorný účinek, což pomáhá v procesu neutralizace kyselosti v těle. Meruňky obsahují mnoho vitamínů skupiny B, stejně jako vitamíny C a PP. Tento produkt se doporučuje ženám v menopauze – vysoký obsah vápníku a vitamínu B2 posiluje kosti ohrožené osteoporózou.

Po náročném fyzickém výkonu je dobré jíst sušené meruňky, protože jejich sladkost dodává energii. Toto ovoce brání ztrátě vody z těla a je účinné v boji proti akné. Sušené meruňky patří mezi málo ovoce, které mohou konzumovat lidé trpící cukrovkou.

Vitamín A v sušených meruňkách

Žlutá barva meruněk je dána přítomností beta-karotenu v jejich složení. Má antioxidační vlastnosti, díky čemuž chrání tělo před volnými radikály. Tím zpomaluje stárnutí těla a chrání jej před civilizačními chorobami. Beta-karoten je prekurzorem vitamínu A, což znamená, že má ochranné vlastnosti pro zrak a brání degeneraci makuly. Je důležité poznamenat, že sušené meruňky mají vyšší obsah beta-karotenu ve srovnání s čerstvým ovocem.

Sušené meruňky a draslík

Je dobré konzumovat sušené meruňky kvůli obsahu draslíku. V 100 g sušených meruněk je 1162 mg, což může představovat až čtvrtinu denní potřeby tohoto prvku. Doporučený denní příjem je asi 4700 mg draslíku. Z tohoto pohledu jsou sušené meruňky vynikajícím zdrojem přírodního draslíku. Draslík je velmi důležitým prvkem, který kontroluje správné fungování srdce a mozku, a mnoho indicií ukazuje, že také stabilizuje krevní tlak.

Sušené meruňky proti zácpě

Sušené meruňky, stejně jako jiné sušené ovoce, obsahují vysoký podíl vlákniny. Každá porce sušených meruněk obsahuje asi 4 g stravy, což je zhruba 16% doporučené denní dávky. V meruňkách je jak rozpustná, tak nerozpustná vláknina.

Sušené meruňky a železo

Toto ovoce je také vynikajícím zdrojem železa.

Použití sušených meruněk

Sušené meruňky můžete jíst surové, přímo z balení. Jejich chuť připomíná hlavně Vánoční svátky. Jsou skvělé pro přípravu dezertů díky jejich přirozené sladkosti. Můžete je také přidat do ovesné kaše. Kromě toho je můžete použít i k masovým jídlům, protože výrazně zvýrazňují jejich chuť.

Před koupí sušených meruněk byste měli zkontrolovat způsob jejich konzervace a vyhnout se těm, které obsahují oxid siřičitý. Lepší volbou jsou ovoce méně intenzivní barvy, které byly sušeny přirozeným způsobem – meruňky sušené bez siřičitanů.