.

Ovoce sušené mrazem: 7 výhod pro vás

Ovoce sušené mrazem je lahodné a slazené pouze přírodním cukrem které má v sobě, díky tomu je nejen chutné, ale také výživné. Živiny  vitamíny, vláknina a minerály v nich najdeme téměr ve 100% obsahu jako u čerstvého. Mají také nízký obsah kalorií. 

Techniky sušení mrazem jsou v dnešní době o něco pokročilejší. Z tohoto důvodu mnoho potravinářských značek používá tuto metodu ke konzervaci jídel bez ztráty živin. Lyofilizace se liší od dehydratace, která zahrnuje odstranění pouze třetiny vlhkosti, což může vést k růstu bakterií a plísním. Metoda lyofilizace odstraňuje 98 % vlhkosti z ovoce a zeleniny.

Potraviny, které jsou lyofilizovány, mohou být obnoveny do jejich původní podoby, jakmile jsou spojeny opět s vodou. Protože lyofilizace zcela ochuzuje potraviny o vlhkost, není potřeba přidávat konzervační látky, aby se bakterie nedostaly do kontaktu. Při použití správného balení a způsobů skladování mohou mrazem sušené potraviny vydržet po dlouhou dobu.

Otázkou je, jestli jsou tyto lyofilizované plody zdravé? Zde jsou některá fakta, která byste měli vědět.

Co je to lyofilizované ovoce a jak se vyrábí?

Proces lyofilizace probíhá pomocí sublimace. Zahrnuje zmrazení ovoce a následné vytvoření podtlaku. V důsledku toho se krystalky ledu přemění přímo z pevné formy na páru, což efektivně odstraní vodu z ovoce, mnohem účinněji než tradiční sušení.

Díky lyofilizaci je obsah vody v ovoci redukován, zatímco nutriční hodnota je kondenzována a zachována bez poškození jeho struktury. Tato metoda konzervace je ideální zejména pro měkké ovoce s relativně nízkým obsahem cukru.

Jaké jsou nutriční hodnoty lyofilizovaného ovoce, mraženého a sušeného ovoce?

Čerstvé ovoce je vždy považováno za ideální volbu pro konzumaci, ale pro mnohé je sušené a mrazem sušené ovoce oblíbenou alternativou kvůli jejich pohodlí.

Jak vysvětlila Lindsey Kane, RD pro Sun Basket, ovoce určené k mražení a lyofilizaci je po sklizni rychle zmraženo a lyofilizováno, což zachovává všechny jeho živiny. V důsledku toho mohou být některé sušené a mrazem sušené plody dokonce výživnější než čerstvé.

Je široce uznáváno, že lyofilizace je jednou z nejlepších metod pro uchování živin ve srovnání s jinými technikami, jako je konzervování a chlazení. Důvodem je minimální tepelné zpracování při blanšírování potravin před zmrazením ve srovnání s delší dobou tepelné úpravy, která se používá při konzervaci.

Navíc lyofilizace je mnohem efektivnějším způsobem odstraňování vody z potravin než tradiční sušení. A protože lyofilizované ovoce obsahuje mnohem méně vody než čerstvé ovoce, lze ho konzumovat větší množství, což znamená více živin pro tělo.

7 vynikajících výhod mrazem sušeného ovoce

Pro lidi, kteří jsou příliš zaneprázdněni na to, aby připravovali výživné svačiny, které se snadno balí, je to pravé lyofilizované ovoce. O jejich pohodlí není pochyb.

Zde je několik myšlenek o šílenství po lyofilizovaném ovoci a několik důvodů, proč je lyofilizované ovoce skvělou volbou pro ty, kteří hledají výživné, chutné a pohodlné občerstvení!

Svěží chuť a vzhled

Navzdory všem krokům, kterými lyofilizované ovoce prošlo, je stále stejně chutné jako jejich čerstvé protějšky. Vlhkost čerstvého ovoce je odstraněna bleskovým zmrazením, takže je ponechá v nejčistší formě. Beze změn jejich vzhledu, tvaru a struktury nám zbylo křupavé ovoce, které je o něco sladší, abychom si ho mohli vychutnat!

Vůně a chuť plodů se také nemění, protože nejsou sušeny tepelným zpracováním. Proces lyofilizace zachovává většinu nutričního obsahu původního ovoce. Lyofilizace jednoduše odstraní vodu, ne chuť.

Trvalá čerstvost a delší trvanlivost

Lyofilizované přísady mohou být teoreticky skladovány roky. Metoda lyofilizace odstraňuje vodu z připravených plodů. Aby byla zaručena trvalá čerstvost tohoto ovoce, plechovky a sáčky mají odsátý kyslík. Mohou být přidány také absorbenty kyslíku. To pomůže, aby ovoce chutnalo čerstvé. Takže, abych to zkrátil, hlavní výhodou těchto mrazem sušených plodů je, že vydrží déle. Mohou vám také ušetřit místo ve vaší spíži a mrazáku, pokud zvolíte lyofilizované ovoce pro smoothie a koktejly.

Výhody při cestování

Vzhledem k tomu, že mrazem sušené ovoce je lehké, je velmi praktické pro skladnost při cestování. Můžete ho jíst přímo ze sáčků, vytvářet smoothies na cestách nebo si ho dokonce přisypávat do ovesných vloček.

Bohaté na živiny

Lyofilizované ovoce obsahuje živiny, které nabízejí několik zdravotních výhod, takže je dobrým doplňkem dobře vyvážené stravy.

Podle výzkumů si mrazem sušené ovoce uchovává až 90 % původního nutričního obsahu. Jedno malé balení může být stále velkou nutriční bombou. Můžete mít svou doporučenou denní dávku vitamínu C, vitamínu A, různých živin a minerálů s pohodlím, že nemusíte uchovávat obrovský kus čerstvého ovoce.

Nízký obsah kalorií

Lyofilizované ovoce je vynikající volbou pro ty, kdo hledají zdravou svačinu. Ačkoli různé druhy tohoto ovoce mají různý počet kalorií, mnohé z nich obsahují méně než 40 kalorií na 10gramovou porci. Pro ty, kteří hledají sladkou pochoutku, ale zároveň chtějí zhubnout, je tato nízkokalorická volba ideální.

Důležitým aspektem lyofilizovaného ovoce je to, že neobsahuje žádná sladidla ani konzervační látky. Je to čistá, přirozená svačina, kterou si můžete vzít s sebou kamkoli a sníst kdykoli máte chuť.

Ale nejde jen o kalorie. Toto ovoce je také bohaté na vlákninu, což je základní živina pro zdraví. Vláknina má mnoho prospěšných vlastností pro lidské tělo. Pomáhá regulovat trávicí systém, udržovat nízkou hladinu cholesterolu a snížit riziko srdečních chorob. Vědecké studie také naznačují, že konzumace dostatečného množství vlákniny může snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Navíc vláknina pomáhá zamezit pocitu hladu mezi jídly, což vám může zabránit v sáhnutí po nezdravých svačinách.

Pokud jde o konkrétní typy ovoce, sáček lyofilizovaných malin, jahod nebo banánů může obsahovat až dva gramy vlákniny. Pro ty, kteří se snaží dodržovat zdravou stravu, je toto ovoce skvělým doplňkem jejich jídelníčku.

Snadná příprava

Ovoce sušené mrazem se snadno připravuje. Jeho proces vyžaduje pouze rychlou rehydrataci ovoce, což je ideální pro skladování. Většina lyofilizovaných potravin se zreformuje zpět přidáním vody.

Lyofilizované ovoce vám pomůže vytvořit řadu dezertů a jídel, na kterých si vy a vaše rodina pochutnáte. Stejně jako když máte uskladněné lyofilizované jahody nebo lyofilizované maliny, můžete je použít k výrobě ovocných snídaňových cereálií, ovocných salátů, ovsa přes noc a mnoha dalších.

Má zpracované ovoce skutečně více cukru než čerstvé?

Mnoho lidí si myslí, že mrazem sušené ovoce nebo neslazené sušené ovoce, podobně jako mnoho jiných zpracovaných potravin, obsahuje nezdravý cukr. Mají více cukru než čerstvé ovoce? Odpověď je jednoznačná: Ne.

Nejde tak o množství cukru v ovoci, ale spíše o porci, kterou konzumujete. Během procesu lyofilizace plody ztrácejí objem díky odstranění vlhkosti. Toto sušení se dělá za účelem umožnit lepší a snazší konzumaci, přičemž se zachovává většina původních živin, včetně cukru. Uvažujte o tomto příkladu: Je rozdíl mezi konzumací 20 hroznů a 20 rozinek. Dvacet hroznů je hrstka a po jejich snědení se cítíte sytí. Pokud ale sníte 20 rozinek, zkonzumujete je mnohem rychleji a nebude vás to tolik zasytit.

Důležité je si uvědomit, že mrazem sušené ovoce nemá vyšší obsah cukru než čerstvé ovoce. Hlavní rozdíl je v tom, jak rychle a kolik z něj sníte. Proto je zásadní dbát na správné porce. Doporučuje se kombinovat lyofilizované ovoce s bílkovinami a zdravými tuky, jako jsou mandle, aby jídlo bylo vyváženější.