.

Ovoce sušené mrazem: 7 výhod pro vás

Ovoce sušené mrazem je lahodné a slazené pouze přírodním cukrem které má v sobě, díky tomu je nejen chutné, ale také výživné. Živiny  vitamíny, vláknina a minerály v nich najdeme téměr ve 100% obsahu jako u čerstvého. Mají také nízký obsah kalorií. 

 

Techniky sušení mrazem jsou v dnešní době o něco pokročilejší. Z tohoto důvodu mnoho potravinářských značek používá tuto metodu ke konzervaci jídel bez ztráty živin. Lyofilizace se liší od dehydratace, která zahrnuje odstranění pouze třetiny vlhkosti, což může vést k růstu bakterií a plísním. Metoda lyofilizace odstraňuje 98 % vlhkosti z ovoce a zeleniny.

Potraviny, které jsou lyofilizovány, mohou být obnoveny do jejich původní podoby, jakmile jsou spojeny opět s vodou. Protože lyofilizace zcela ochuzuje potraviny o vlhkost, není potřeba přidávat konzervační látky, aby se bakterie nedostaly do kontaktu. Při použití správného balení a způsobů skladování mohou mrazem sušené potraviny vydržet po dlouhou dobu.

Otázkou je, jestli jsou tyto lyofilizované plody zdravé? Zde jsou některá fakta, která byste měli vědět.

Co je to lyofilizované ovoce a jak se vyrábí?

Proces lyofilizace se provádí sublimací. Provádí se tak, že se ovoce nejprve zmrazí a poté se podtlakuje. To pak způsobí, že se krystalky ledu zvednou a rychle je změní z pevného ledu na páru. Tento proces odstraní vodu mnohem efektivněji než staromódní sušení.

Obsah vody v ovoci a nutriční hodnota jsou kondenzovány a zachovány bez ovlivnění struktury ovoce. Díky tomu je tato technika uchovávání potravin vhodná především pro měkké ovoce, které má relativně nízký obsah cukru.

Jaké jsou nutriční hodnoty lyofilizovaného ovoce a mraženého a sušeného ovoce?

Ideální je jíst čerstvé ovoce nebo ovoce, které není zpracované. Lidé však volí sušené a mrazem sušené ovoce pro pohodlí.

Lindsey Kane, RD pro Sun Basket, vysvětlila, že zmrazené a lyofilizované ovoce bylo ihned po sklizni bleskově zmraženo a lyofilizováno, aby se uchovaly všechny živiny, které v sobě mají. To je důvod, proč jsou sušené a mrazem sušené plody výživnější než čerstvé.

Obecně platí, že lyofilizování je vynikající způsob, jak zachovat živiny ve srovnání s jinými technikami, jako je konzervování a chlazení. Je to způsobeno především krátkou dobou tepelného zpracování, které se používá k blanšírování potravin před zmrazením, ve srovnání s dlouhou dobou tepelné úpravy při konzervaci.

Lyofilizace je účinnější způsob odstranění vody než tradiční způsob sušení. Stejně jako zmrazení pomáhá zachovat živiny. Protože lyofilizované ovoce obsahuje méně vody než čerstvé ovoce, můžete ho sníst více než čerstvého ovoce, což znamená více živin.

 

7 vynikajících výhod mrazem sušeného ovoce

Pro lidi, kteří jsou příliš zaneprázdněni na to, aby připravovali výživné svačiny, které se snadno balí, je to pravé lyofilizované ovoce. O jejich pohodlí není pochyb.

Zde je několik myšlenek o šílenství po lyofilizovaném ovoci a několik důvodů, proč je lyofilizované ovoce skvělou volbou pro ty, kteří hledají výživné, chutné a pohodlné občerstvení!

Svěží chuť a vzhled

Navzdory všem krokům, kterými lyofilizované ovoce prošlo, je stále stejně chutné jako jejich čerstvé protějšky. Vlhkost čerstvého ovoce je odstraněna bleskovým zmrazením, takže je ponechá v nejčistší formě. Beze změn jejich vzhledu, tvaru a struktury nám zbylo křupavé ovoce, které je o něco sladší, abychom si ho mohli vychutnat!

Vůně a chuť plodů se také nemění, protože nejsou sušeny tepelným zpracováním. Proces lyofilizace zachovává většinu nutričního obsahu původního ovoce. Lyofilizace jednoduše odstraní vodu, ne chuť.

Trvalá čerstvost a delší trvanlivost

Lyofilizované přísady mohou být teoreticky skladovány roky. Metoda lyofilizace odstraňuje vodu z připravených plodů. Aby byla zaručena trvalá čerstvost tohoto ovoce, plechovky a sáčky mají odsátý kyslík. Mohou být přidány také absorbenty kyslíku. To pomůže, aby ovoce chutnalo čerstvé. Takže, abych to zkrátil, hlavní výhodou těchto mrazem sušených plodů je, že vydrží déle. Mohou vám také ušetřit místo ve vaší spíži a mrazáku, pokud zvolíte lyofilizované ovoce pro smoothie a koktejly.

Výhody při cestování

Vzhledem k tomu, že mrazem sušené ovoce je lehké, je velmi praktické pro skladnost při cestování. Můžete ho jíst přímo ze sáčků, vytvářet smoothies na cestách nebo si ho dokonce přisypávat do ovesných vloček.

Bohaté na živiny

Lyofilizované ovoce obsahuje živiny, které nabízejí několik zdravotních výhod, takže je dobrým doplňkem dobře vyvážené stravy.

Podle výzkumů si mrazem sušené ovoce uchovává až 90 % původního nutričního obsahu. Jedno malé balení může být stále velkou nutriční bombou. Můžete mít svou doporučenou denní dávku vitamínu C, vitamínu A, různých živin a minerálů s pohodlím, že nemusíte uchovávat obrovský kus čerstvého ovoce.

Nízký obsah kalorií

Různé druhy mrazem sušeného ovoce mají různý počet kalorií. Některé lyofilizované ovoce obsahuje méně než 40 kalorií na 10gramovou porci. Pokud chcete ukojit chuť na sladké a zároveň zhubnout, jsou pro vás nízkokalorická jídla, jako je lyofilizované ovoce. Lyofilizované ovoce neobsahuje žádná další sladidla a konzervační látky, takže je to lahodná svačina bez viny, kterou si můžete vychutnat kdekoli a kdykoli budete chtít.

Lyofilizované ovoce má nejen nízký obsah kalorií, ale je také plné vlákniny. Vláknina je životně důležitá živina. Se správným množstvím vlákniny, která reguluje váš trávicí systém a udržuje nízkou hladinu cholesterolu, budete mít jistě dobře vyváženou stravu. Pomáhá také snižovat riziko srdečních chorob. Přidání správného množství vlákniny do stravy také snižuje pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva. Zabraňuje vám jíst nezdravé svačiny mezi jídly.

Například sáček lyofilizovaných malin, jahod nebo banánů může obsahovat až dva gramy vlákniny, což z něj činí vynikající volbu pro lidi, kteří si hlídají zdraví.

Snadná příprava

Ovoce sušené mrazem se snadno připravuje. Jeho proces vyžaduje pouze rychlou rehydrataci ovoce, což je ideální pro skladování. Většina lyofilizovaných potravin se zreformuje zpět přidáním vody.

Lyofilizované ovoce vám pomůže vytvořit řadu dezertů a jídel, na kterých si vy a vaše rodina pochutnáte. Stejně jako když máte uskladněné lyofilizované jahody nebo lyofilizované maliny, můžete je použít k výrobě ovocných snídaňových cereálií, ovocných salátů, ovsa přes noc a mnoha dalších.

Má zpracované ovoce skutečně více cukru než čerstvé?

Má se za to, že mrazem sušené ovoce nebo neslazené sušené ovoce, stejně jako jakékoli jiné zpracované potraviny, obsahuje nezdravý cukr. Mají více cukru než čerstvé ovoce? Zde je odpověď.

Ne.

Nejde o množství cukru; jde o vaše porce. Během procesu lyofilizace se plody zmenšují, zatímco se odstraňuje vlhkost. To se provádí za účelem jejich snadné konzumace bez ztráty původního nutričního obsahu, včetně cukru. Je to jako snažit se sníst 20 hroznů oproti pokusu sníst 20 rozinek. Dvacet hroznů je hrstka, ne? Pokud sníte 20 hroznů, budete se cítit relativně sytí; což omezuje vaši spotřebu. Když ale sníte 20 rozinek, zkonzumujete to za kratší dobu bez pocitu sytosti.

Mrazem sušené ovoce nemá vyšší obsah cukru než čerstvé ovoce. Jen se snáze konzumují ve větším množství. A protože je lépe stravitelný, je třeba dávat pozor na své porce. Lyofilizované ovoce můžete konzumovat společně s některými bílkovinami a zdravými tuky, jako jsou mandle, abyste získali kulatější jídlo.