.

Sušené naturální meruňky: Jak je poznat?

Sušené meruňky bez síry jsou skvělou volbou, pokud hledáte zdravou a chutnou svačinu. Poskytují tělu mnoho cenných živin—za předpokladu, že jsou připravovány a sušeny přirozeným způsobem. Jak rozeznat meruňky sušené na slunci od těch se přidáním síry?
 
 V tomto článku najdete:
  • Co to znamená, když je meruňka sířená?
  • Může síra v meruňkách uškodit?
  • Jak poznat meruňky sušené na slunci? 
 

Sušené meruňky bez síry jsou skvělou volbou, pokud hledáte zdravou a chutnou svačinu. Poskytují tělu mnoho cenných živin—za předpokladu, že jsou připravovány a sušeny přirozeným způsobem. Jak rozeznat meruňky sušené na slunci od těch se přidáním síry?

Sušené meruňky jsou svačinou, kterou byste měli začlenit do své zdravé stravy. Tyto ovoce jsou bohatým zdrojem vitamínu A, který podporuje imunitu a zrak. Také obsahují fosfor, hodně vápníku a vitamín B2, doporučované pro lidi náchylné k zlomeninám. Meruňky si zachovají všechny tyto vlastnosti, pokud jsou sušeny přirozeným způsobem, a k samotným ovocím není přidáván oxid siřičitý ani jiné konzervační látky.

Co to znamená, když je meruňka šířená? 

Sušené meruňky, které byly sířeny, jsou takové, kterým byl během procesu sušení přidán oxid siřičitý. Tento plyn obvykle vzniká při spalování síry, což je vedlejší produkt získaný ze spalování zemního plynu a ropy. Oxid siřičitý se často přidává do sušeného ovoce jako konzervační látka. Brání jejich zkáze a zhnědnutí. Z toho důvodu se často používá u ovoce s jasnými barvami (jako meruňky, ananasy, broskve nebo rozinky), aby byly atraktivnější.

Může síra v meruňkách uškodit?

Jak již bylo zmíněno, oxid siřičitý je sloučeninou, která se v potravinářství používá velmi často. Sušené meruňky obsahují tohoto sloučeniny relativně málo, pod hladinou považovanou za toxickou, ale je třeba být opatrný při konzumaci ovoce se sírou.

Bylo prokázáno, že tato sloučenina je obzvláště nebezpečná pro astmatiky, u kterých může způsobovat dýchací problémy (síranová astma). U osob, které jsou alergické na sírany, mohou nastat problémy s dýcháním, kopřivka, kožní vyrážka nebo otok obličeje.

Nejdůležitější je však skutečnost, že oxid siřičitý ničí vitamíny, které přijímáme s potravou. To se týká hlavně vitaminů A, B1 a B12. To znamená, že konzumací vitamínově bohatých, ale sířených meruněk ve skutečnosti nedodáváme tělu hodnotné látky. Tato látka také brání vstřebávání kyseliny listové, což je látkou cennou pro tělo, zejména během těhotenství.

Naštěstí, ačkoliv na obchodních policích převládají sířené meruňky, čím dál tím častěji se můžeme setkat s druhým, zdravějším typem meruněk, tedy těmi nesířenými, sušenými na slunci.

Jak poznat meruňky sušené na slunci?

Rozlišení meruněk sušených na slunci od těch s přídavkem oxidu siřičitého je relativně snadné. Níže několik praktických tipů.

Čteme etiketu. Prvním krokem je čtení etikety na obalu. Podle polských norem by informace o použití konzervantů a jiných složek během výroby měly být uvedeny právě na obalu. Máme co do činění s sířenou meruňkou, když na etiketě najdeme informace jako: obsahuje E-220, oxid siřičitý, sírany (sířidla), konzervováno sirou nebo konzervační látka E220.

Ověřujeme barvu ovoce. Nemáme vždy možnost přečíst si etiketu produktu, protože někdy jsou meruňky prodávány volně, na váhu. V takovém případě se řídíme vzhledem ovoce. Sířené meruňky obvykle vypadají atraktivněji. Především mají pěkný vzhled a žlutooranžovou barvu. Pro nás je to informace, že byl přidán oxid siřičitý, nebezpečný konzervační prostředek.

Cena ovoce. Vzhledem k tomu, že výroba meruněk sušených na slunci je pracnější a nákladnější než těch sířených, odráží se to také na ceně produktu. Meruňky sušené přirozeně jsou dražší než ty obsahující konzervační látky. Stojí to však za to zaplatit více, aby si člověk mohl vychutnat zdravou, chutnou a výživnou svačinu.