.

Bylinky a koření pro snížení cukru

 

Počet lidí s diabetem celosvětově se za posledních čtyřicet let zvýšil čtyřnásobně. Současné údaje nejsou jen alarmující, ale přímo děsivé - diabetes je skutečnou civilizační chorobou. Mezi bylinkami a kořením lze nalézt ty, které přispívají ke snižování krevního cukru. Je dobré je zařadit do své stravy.

V tomto článku najdete:

Přirozené snižování krevního cukru - co jíst? 

Bílá moruše

Bílá moruše se nedostala na čelo seznamu nejlepších bylinek a koření na snižování krevního cukru náhodou. V jejím složení se nachází alkaloid DNJ, jehož účinkem je zpoždění rozkladu škrobu přítomného v potravě na jednoduché cukry. Díky tomu po jídle nedochází k prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi. Jejími vlastnostmi by se měly zajímat i osoby, které se snaží zhubnout. Můžete si také vybrat ovoce: bílá moruše nebo černá moruše.

liście morwy białej

Aloe

Studie ukazují, že šťáva nebo doplňky vyrobené z listů aloe mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi nalačno a HbA1c u lidí s diabetem 2. typu. Některé studie na myších také ukazují, že Aloe Vera může stimulovat produkci inzulínu v buňkách slinivky.

Ženšen

Kořen červeného ženšenu je používán po staletí v tradiční čínské medicíně. Je to jedna z nejsilnějších bylin pro kontrolu hladiny cukru v krvi. Prokázalo se, že červený ženšen zajišťuje kontrolu glykémie a zlepšuje funkci buněk slinivky. Také snižuje hladiny HbA1C.

Psyllium

Psyllium pochází z semenné slupky plantáže velkolisté. Je přítomna v mnoha doplňcích stravy s vlákninou pro léčbu zácpy, průjmu a dalších střevních problémů, jako je dráždivý střevní syndrom. Plantáž velkolistá pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, stejně jako hladinu cukru, což vede k menší potřebě inzulínu. Psyllium zpomaluje a zpožďuje trávení potravy, snižuje vstřebávání cukru a tím minimalizuje hladinu cukru v krvi. Některé studie také ukázaly, že vysoký příjem stravové vlákniny zlepšil kontrolu glykémie, snížil hladinu inzulínu v krvi a snížil koncentraci lipidů v plazmě u pacientů s diabetem 2. typu.

Česnek

Obsahující více než 400 silných chemických složek, česnek je vysoce ceněn pro svou schopnost léčit mnoho zdravotních potíží a fyzických problémů. Složky v něm obsažené zvyšují uvolňování inzulínu z beta buněk slinivky a také zvyšují jaterní metabolismus. Česnek reguluje hladinu glukózy v krvi, podporuje průtok krve a zvyšuje hladinu inzulínu podporou jater.

Šalvěj

Šalvěj obsahuje mnoho antioxidantů a protizánětlivých látek. Podle studií publikovaných v British Journal of Nutrition je šalvěj známá svými účinky podobnými metforminu a je považována za protidiabetickou rostlinu. Studie také ukázaly, že nálevy ze šalvějového čaje mohou být stejně účinné jako metformin při cukrovce 2. typu, zvyšují účinek inzulínu a snižují produkci glukózy v játrech.

Rozmarýn

Rozmarýn vysoký obsah antioxidantů, jako je rozmarýnová kyselina, gallusová kyselina a eugenol. Účinek rozmarýnu je dvojí: stabilizuje hladinu cukru v krvi a podporuje hubnutí.

Skořice

Studie ukazují, že skořice pozitivní vliv na kontrolu glykémie a lipidový profil u pacientů s diabetem 2. typu. Obsahuje 18% polyfenolů. Skořice může pomoci buňkám těla lépe reagovat na inzulín, což dodatečně pomáhá kontrolovat hladinu glukózy v krvi.

Kurkuma

Nejdůležitější složkou kurkumy je kurkumin – látka, která kurkumě dodává její charakteristický oranžový odstín. Díky svým protizánětlivým a antioxidantním vlastnostem tento kořen pomáhá léčit oba typy diabetu a také předchází vzniku diabetu.

Pískavice

Pískavice je úžasná léčivá rostlina - používaná jak v ájurvédské medicíně, tak v tradiční čínské medicíně. Díky aminokyselině 4-hydroxyisoleucin, která je v této rostlině obsažena, semena pískavice zmírňují metabolické příznaky spojené s diabetem 1. a 2. typu: snižují hladinu glukózy v krvi nalačno, zpomalují vstřebávání sacharidů, snižují hladinu cholesterolu a zlepšují toleranci glukózy. Studie publikovaná v European Journal of Clinical Nutrition ukázala, že pacienti s diabetem 1. typu byli schopni zlepšit toleranci glukózy, snížit hladinu cukru v krvi nalačno a snížit produkci glukózy v moči o 54% užíváním semen pískavice.

nasiona kozieradki

 Gymnéma lesní(gurmar)

Gymnéma lesní- známý také jako gurmar - je nezbytnou bylinou pro snižování hladiny cukru v krvi a léčbu cukrovky. Je schopen léčit jak cukrovku typu 1, tak i typu 2, a dokonce se ví, že obnovuje buňky beta v pankreatu. Gymnemové kyseliny obsažené v této bylině zpomalují transport glukózy z střev do krevního oběhu.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec se především používá k léčbě problémů spojených s játry a žlučníkem, ale ve skutečnosti je to skvělý bylinný lék na různé potíže. Tato rostlina má antioxidační vlastnosti, které snižují zánětlivé stavy, a obsahuje látku nazývanou silymarin - flavonoidový komplex složený z více než 7 sloučenin. Tato sloučenina souvisí se snižováním oxidačního stresu v těle a tím i snižováním poškození a účinků cukrovky.

ostropest plamisty

Zázvor

Různé studie prokázaly, že extrakt ze zázvoru má významný protihyperglykemický účinek. Sníží celkový cholesterol v séru, triglyceridy a zvyšuje hladinu cholesterolu HDL.

Listy kari

Listy kari pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi a ovlivňují metabolismus sacharidů. Bylo také zjištěno, že úžasné antioxidantní vlastnosti listů kari mohou zvýšit produkci pankreatických buněk, čímž se zlepšuje funkce inzulínu.

Hřebíček

Podle studií a testů provedených na krysách, hřebíček chrání srdce a játra s diabetem. Hřebíček obsahuje asi 30% antioxidantního fenolu spolu s anthokyaninovými anthokyaniny a kvercetinem, což mu dává antiseptické a baktericidní vlastnosti.

Zelený čaj 

Hlavním antioxidantem v zeleném čaji je epigalokatechin galát (EGCG). Má mnoho zdravotních výhod, včetně prevence diabetu typu 2, zlepšení kontroly glukózy a zvýšení aktivity inzulínu.

Hořká tykev

Hořká tykev obsahuje látku podobnou inzulínu nazývanou polypeptid p nebo inzulin p, který přirozeně kontroluje diabetes. Podle studie z roku 2011, publikované v časopise Ethnopharmacology, čtyřtýdenní klinická studie ukázala, že 2000 mg hořké tykve při pravidelném užívání výrazně snížilo hladinu glukózy v krvi u pacientů trpících diabetem typu 2.

Kopřiva

Bylina kopřivy snižuje hladinu cukru v krvi díky flavonoidům. Obsahuje také soli chromu, které ovlivňují regulaci metabolismu sacharidů.

Tato bylina eliminuje sekreci pankreatických enzymů, což má také význam v terapii diabetu.