.

Jaký čaj snižuje hladinu cukru v krvi?

Cukrovka je chronické metabolické onemocnění, které neléčené vede k nárůstu hladiny cukru v krvi kvůli neschopnosti slinivky břišní produkovat dostatečné množství inzulinu nebo neschopnosti jeho efektivního využití. Cukr je palivem těla, z kterého čerpá energii. Získává se z potravy. Úlohou inzulinu je skladování a uvolňování glukózy v okamžiku, kdy je to pro tělo nejvíce potřebné.
 
V tomto článku najdete:
 • Co způsobuje vznik cukrovky?
 • Může pití čaje pomoci snížit hladinu cukru v krvi?
 • Přehled čajů, které snižují hladinu cukru v krvi
 • Zelený čaj
 • Černý čaj
 • Rooibos čaj
 • Ibiškový čaj
 • Skořicový čaj
 • Heřmánkový čaj
 • Zázvorový čaj

Co způsobuje vznik cukrovky?

Cukrovka je jednou z chorob považovaných za civilizační. Její významný dopad na životní styl spočívá v mnoha omezeních týkajících se stravy a fyzické aktivity. Postihuje lidi po celém světě. Pouze v Indii je 69,2 milionů takových osob a do roku 2030 se očekává, že populace lidí trpících diabetes mellitus typu 2 dosáhne 98 milionů. Také v Česku stoupá počet osob trpících nebo ohrožených touto chorobou, zejména ve verzi 2.

V této nemoci je, jak v málo jiných, důležitá přísná kontrola nad konzumovanými potravinami. To přináší velmi dobré výsledky. Bylo zjištěno, že bylinný čaj účinně pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Čaj je nejčastěji konzumovaným nápojem na světě, velmi oblíbeným, a může přinést zdravotní výhody, včetně zvýšení citlivosti na inzulín.

Neosladěný čaj má velmi dobrou chuť a zároveň nemá negativní vliv na hladinu cukru v krvi. Může být způsobem, jak zajistit tělu hydrataci a dodat mu cenné antioxidanty. Proto by se z něj nemělo jen tak upouštět, naopak by jej měli lidé konzumovat.

Může pití čaje pomoci snížit hladinu cukru v krvi?

Čaj má mnoho zdravotních výhod:

 • Zvyšuje citlivost na inzulín;
 • Reguluje krevní tlak;
 • Brání tvorbě krevních sraženin;
 • Snížuje riziko onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • Snížuje riziko vzniku diabetes mellitus typu 2;
 • Snížuje riziko vzniku rakoviny.

Už tyto několik výhod stačí k tomu, abychom mohli říci, že je prostě velmi důležitým prvkem v stravě nejen pro lidi trpící chronickými onemocněními.

Důležité je však vybírat "pravé" čaje, bez umělých přísad a aromat. V této podobě má tento produkt skutečně velké množství bioaktivních látek pocházejících z rostlin. Podle mnoha studií lze říci, že čaj mohou využít i pacienti s diabetem. V této nemoci je klíčovou přísná kontrola hladiny cukru, což čaj dokáže podpořit.

Neosladěný čaj nepřidává tělu další kalorie. Zároveň je to nápoj, který poskytuje vysokou úroveň hydratace. Díky tomu lze snáze udržovat hladinu cukru v krvi na správné úrovni. Obsah polyfenolů ovlivňuje aktivitu inzulínu, což má vliv na to, jak dobře tento hormon reguluje stav organismu. Kromě toho jsou čaje také bohaté na flavonoidy a theanin, které pomáhají regulovat krevní tlak a snižovat stres, což má nepřímý vliv i na diabet.

Přehled čajů, které snižují hladinu cukru v krvi

Jsou všechny čaje pro diabetiky stejně vhodné? Liší se mezi sebou. Zde je několik druhů čajů a bylinných nápojů, které byste měli zvláště zahrnout do své stravy.

Zelený čaj

Zelený čaj je obecně velmi doporučován pro své mnoho zdravotních výhod. Cukrovka zde není výjimkou. Pravidelné pití zeleného čaje dokonce dokáže snižovat poškození buněk, snižovat zánět a kontrolovat výkyvy hladiny cukru v krvi. Zelený čaj obsahuje nadprůměrné množství bioaktivního látky epigallokatechin gallátu (EGCG). Jeho účinky vedou ke zvýšení zachycování glukózy do svalových buněk, čímž se snižuje hladina cukru v krvi. Podle studií pití zeleného čaje u pacientů s diabetem snižuje hladinu cukru v krvi na lačno a hladinu HbA1C. Jsou to ukazatele dlouhodobé kontroly hladiny glukózy. Měli byste pít 2-3 šálky tohoto čaje denně, abyste plně využili jeho zdravotních výhod.

Černý čaj

V černém čaji lze nalézt látky jako teflaviny a tearubiginy. Jejich účinek je antioxidační, protizánětlivý a snižuje hladinu cukru v krvi. Pravidelným pitím černého čaje dochází k uvolňování inzulínu. Je důležité pít čistý čaj bez přidaných látek. Doporučuje se pít ho v množství 3 šálků denně. To přináší nejlepší výsledky.

Rooibosový čaj

Tato rostlina pěstovaná v Jižní Africe a z ní vyrobený čaj je zkoumán z hlediska účinnosti při hubnutí. Snížení tělesné hmotnosti je základním faktorem prevence nebo zpomalení vývoje diabetu u lidí s předcukrovým stavem. Současně u lidí, kteří již trpí diabetes mellitus typu 2, snížení tělesného tuku pomáhá lépe kontrolovat hladinu cukru v krvi a zpomalit průběh této choroby. V rooibosovém čaji se nachází rostlinná látka - aspalatin. Ovlivňuje snižování hladiny glukózy v krvi. V laboratorních podmínkách bylo potvrzeno, že tato látka může pomoci při odstraňování komplikací spojených s metabolickými chorobami. Studie na myších zase ukázaly, že díky aspalatinu došlo ke zlepšení glukózové intolerance a tato látka je užitečná při kontrole hladiny cukru v krvi u diabetu typu 2. Během studie na lidech bylo zjištěno, že tento nápoj je užitečný při snižování hladiny LDL cholesterolu a triglyceridů. Je však třeba poznamenat, že účastníci této studie denně vypili nepřiměřené množství šesti šálků čaje.

Ibiškový čaj

Ibiškový čaj technicky není čajem, ale nálevem, protože se vaří z květů rostliny Hibiscus sabdariffa. Má silnou barvu a poměrně intenzivní chuť. Kromě těchto vlastností ibišku obsahuje také polyfenoly, jako jsou organické kyseliny a antokyany. Pravidelné pití ibišku pomáhá regulovat krevní tlak, snižuje zánět, insulinovou rezistenci a kontroluje hladinu glukózy v krvi.

Skořicový čaj

Běžný čaj s přídavkem skořice se stává cenným zdravotním koktejlem. Tato kořenice má prokázané protidiabetické vlastnosti. Pravidelným pitím čaje s ní lze dosáhnout vyrovnání kolísání hladiny cukru v krvi. Účinek skořice spočívá především v rozložení přívodu cukru do krevního oběhu. Buňky lépe zachycují glukózu a zlepšuje se jejich citlivost na inzulín.

Heřmánkový čaj

Nálev z římského heřmánku má mnoho zdravotních výhod, včetně regulace hladiny cukru v krvi. Tato bylina má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Tím se optimalizuje kontrola hladiny cukru v krvi a snižuje se riziko oxidačního stresu. Kromě toho tento nápoj zlepšuje metabolismus, což je také velmi důležité u osob trpících cukrovkou.

Zázvorový čaj

Jak ukazují studie, přidání zázvoru do čaje není jen skvělým způsobem boje proti sezónním infekcím. Je také jedním z nejlepších doplňků pro problémy s hladinou cukru v krvi. Zázvor může ovlivňovat kontrolu glykémie v těle tím, že inhibuje enzymy zapojené do metabolismu sacharidů a zvyšuje citlivost na inzulín. Ukázalo se, že glukóza je lépe absorbována do tukové tkáně a svalů. Jak tedy jasně vidíme, pití různých druhů čajů a nápojů může skutečně pomoci lidem trpícím cukrovkou typu 2 nebo ohroženým touto chorobou. U lidí s cukrovkou je však nejdůležitější, aby v nápoji nebyl přidaný cukr. Nejlepší je volit zelený, bylinkový nebo černý čaj. Je také třeba kontrolovat, kdy se naposledy pije, aby nedošlo ke spánkovým problémům z důvodu nadměrného příjmu kofeinu.