.

Kopřivový čaj a jeho vlastnosti

Kopřiva je jednou z nejoblíbenějších rostlin dostupných na celém světě. Již po staletí je známo, že má prospěšné vlastnosti pro zdraví. Proč bychom měli pít čaj z kopřivy?

V tomto článku najdete:

  • Z čeho je udělán čaj z kopřivy?
  • Výživové hodnoty čaje z kopřivy
  • Jak připravit čaj z kopřivy?
  • Jak užívat čaj z kopřivy?
  • Kontraindikace čaje z kopřivy
  • Vedlejší účinky čaje z kopřivy.

Z čeho je vyroben čaj z kopřivy? 

Běžná kopřiva je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje téměř po celém světě (s výjimkou Antarktidy). Existuje alespoň 68 jejích druhů. Je oceňována pro své prospěšné vlastnosti pro zdraví. Pro výrobu čaje se sbírají pouze mladé listy rostliny před kvetením. Kopřiva určená k výrobě čaje se pěstuje daleko od silnic a měst.

Výživové hodnoty čaje z kopřivy

Čaj z kopřivy je bohatý na vitamín A, K a několik z vitamínů skupiny B, dále na mikroelementy jako vápník, železo, hořčík, fosfor a draslík. Obsahuje také řadu antioxidantů (bojují proti volným radikálům a podporují imunitní systém). Je také vynikajícím zdrojem polyfenolů a aminokyselin

Jak připravit čaj z kopřivy?

Čaj z kopřivy lze připravit z čerstvých i sušených listů.

Čaj z čerstvých listů kopřivy - recept

Čaj z čerstvých listů kopřivy by se měl připravovat pouze na začátku jara, než rostlina začne kvést.

Důkladně omyjte čerstvé listy kopřivy před přípravou. Do sklenice vložte jednu čajovou lžičku nasekaných listů. Slijte vroucí vodou a nechte louhovat. Nálev z čerstvých listů je připraven za zhruba 1 minutu.

Čaj ze sušených listů kopřivy - recept  

Vložte 2 čajové lžičky sušených listů do sítku hrníčku určeného k louhování. Slijte vroucí vodou. Ponechte 10-15 minut louhovat.

Jak užívat čaj z kopřivy?

Doporučuje se pít čaj z kopřivy nalačno. Maximálně dvakrát denně. Nedoporučuje se ho sladit. Aby se zlepšila chuť, můžete přidat bylinky: máta, heřmánek, meduňku nebo domácí ovocný džus. Neměli byste překročit 4 šálky čaje denně, protože to může například způsobit vyplavení minerálních solí z těla. Čaj z kopřivy můžete pít občasně, například několik dní. Lze ho také užívat preventivně po dobu několika týdnů, pít dvakrát denně.

Čaj z kopřivy - kontraindikace?

Čaj z kopřivy by neměly pít osoby, které užívají léky:

proti cukrovce,

ovlivňující hladinu estrogenů,

diuretika,

ACE inhibitory,

beta-blokátory,

blokátory vápníkových kanálů.

Čaj z kopřivy by také neměly konzumovat ženy s onemocněním reprodukčních cest, např. s nádory, myomy.

Vedlejší účinky čaje z kopřivy 

Čaj z kopřivy je bezpečný při konzumaci. U alergiků se může objevit kožní vyrážka po vypití čaje. Tento stav se často objevuje zejména u lidí alergických na květ kopřivy.