.

Jak připravit čaj z citronové trávy? Vlastnosti a dávkování.

Čaj z citronové trávy působí adstringentně, detoxikačně a čistící. Proč byste měli pít čaj z citronové trávy a jak ho připravit?
 
V tomto článku najdete:
 • Citronová tráva - co je to za rostlinu?
 • Jak působí citronová tráva?
 • Vlastnosti čaje z citronové trávy
 • Jak připravit čaj z citronové trávy?
 • Jak pít čaj z citronové trávy?

Citronová tráva - co je to za rostlinu?

Citronová tráva (Cymbopogon citratus), také známa jako citronová palma nebo tráva z Cochin, tráva Malabar, citronelová tráva, je druh tropické rostliny, která se vyskytuje především v Africe, Asii a Jižní Americe. Jedním z bioaktivních složek v listech této rostliny je cytral. Cytral je sloučenina složená z monoterpenických aldehydů: geranialu (a-cytral) a neralu (b-cytral). Je používán v parfémovém průmyslu ve složení vůní v deodorantech, mýdlech a kosmetice, ale také v medicíně.

Citronová tráva je oblíbeným přísadou v jídlech, zejména v asijské kuchyni. Na Filipínách a v Indonésii se její aromatické listy používají k přípravě například lechona (pečené selátko) a pečeného kuřete. V Thajsku se jí říká takhrai (ตะไคร้) a je základní ingrediencí v tom yam a tom kha kai.

Kromě toho se citronová tráva používá především k přípravě horkých a osvěžujících nápojů. Její sušené listy se vaří jako čaj a také se používají k aromatizaci. Když je přidáte do nápoje, vytvoří efekt citronové šťávy, ale mnohem sladší, bez kyselosti a hořkosti.

świeże liście trawy cytrynowej

Na co působí citronová tráva?

Citronová tráva je známa jako rostlina s mnoha zdravotními vlastnostmi, z nichž některé byly vědecky potvrzeny.

Tradičně má úzkostně potlačující, sedativní a uklidňující účinky. Dále se věří, že zmírňuje bolest a posiluje imunitní systém. Obyvatelé Indie využívali listy citronové trávy různými způsoby. Používali je například jako stimulant, diaforetikum, ale také protizánětlivý prostředek. Samotný esenciální olej v rostlině působí protibolestivě, antipyreticky, a má také antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Nejlepším způsobem, jak využít všechny přínosy citronové trávy, je konzumovat ji ve formě čaje. Pravidelné pití čaje z citronové trávy může mít pozitivní vliv na mnoho aspektů našeho těla. Řada studií potvrdila, že vývar z čaje připravený dokonce ze sušených listů této rostliny má adstringentní, detoxikační a čistící účinky.

Vlastnosti čaje z citronové trávy

 1. OBSAHUJE CENNÉ ANTIOXIDANTY. Podle publikovaných studií obsahují listy citronové trávy několik cenných antioxidantů, včetně fenolických sloučenin (katechol, klorogenová kyselina, kávová kyselina, hydrochinon) a flavonoidů (luteolin, orientin, izoorientin, kvercetin, kemferol a apigenin). Antioxidanty pomáhají odstranit z těla škodlivé volné radikály a tak snižují riziko vážných onemocnění.

 2. MÁ ANTIBAKTERIÁLNÍ VLASTNOSTI. Esenciální olej obsažený v této rostlině má silné antibakteriální vlastnosti. Účinně bojuje proti bakteriím, zejména těm, které způsobují zubní kaz. Sloučeniny obsažené v citronové trávě, tj. cytral a geranial, mají protizánětlivé účinky. Pomáhají zastavit v těle rozvoj markerů, které vyvolávají zánětlivé stavy.

 3. ZRYCHLUJE METABOLISMUS A SPALUJE TUK. Na čaj z citronové trávy by měli sáhnout zejména ti, kteří chtějí zhubnout. Studie potvrdily, že sloučeniny obsažené v čaji z citronové trávy zvyšují metabolismus, což urychluje trávení a napomáhá spalování většího množství kalorií.

 4. PODPORUJE TRÁVICÍ SYSTÉM. Čaj z citronové trávy je doporučován při různých trávicích problémech, včetně zažívacích potíží a křečích žaludku.

 5. POMÁHÁ PŘI MENSTRUAČNÍCH PORUCHÁCH (PMS). Některé vlastnosti čaje z citronové trávy jej činí účinným prostředkem proti menstruačním křečím, nadýmání a návalům horka.

 6. ZVÝŠENÍ IMUNITY. Díky svým antibakteriálním, protiplísňovým a antivirovým vlastnostem, stejně jako obsahu vitamínu C, je považován za nápoj, který posiluje imunitní systém. Z tohoto důvodu je pravidelné pití doporučováno zejména v podzimním a zimním období, kdy je zvýšené riziko nachlazení nebo chřipky. 

Jak připravit čaj z citronové trávy?

Čaj z citronové trávy můžeme připravit jak ze čerstvých, tak i ze sušených listů. Citronová tráva je dnes dostupná v obou variantách, ale nejčastěji ji můžeme zakoupit ve formě sušených listů určených právě pro přípravu čaje.

Recept na čaj z citronové trávy:

Příprava čaje ze sušených listů citronové trávy je velmi jednoduchá.

Složky:

 • sušené listy citronové trávy
 • čajová konvice 
 • horká voda

Postup:

 1. Do hrníčku, šálku vložte jednu až tři čajové lžičky listů citronové trávy.
 2. Zakryjte a nechte louhovat po dobu 5-7 minut.
 3. Po této době je čaj z citronové trávy připraven k pití.

Jak pít čaj z citronové trávy?

Čaj z citronové trávy můžete pít v jakoukoli dobu dne. Pokud jej vypijete večer, pomůže vám usnout. Během dne vám může pomoci s metabolismem a přeměnou energie. Čaj z citronové trávy je těžké předávkovat, nicméně doporučená denní dávka je dvě až tři čajové lžičky, což odpovídá přibližně 4 až 6 gramům.