.

Sypaný jasmínový čaj a jeho vlastnosti

Jasmínový čaj se vyrábí kombinací pravých listů čaje a květů jasmínu. Květy jasmínu se obvykle sbírají z jedné odrůdy jasmínu známé jako Jasminum officinale.
  
V tomto článku najdete:
  • Z čeho je vyroben jasmínový čaj?
  • Chuť a aroma jasmínového čaje
  • Účinky jasmínového čaje - zrychluje metabolismus, působí antioxidačně, má pozitivní vliv na srdce, relaxuje, doporučován pro diabetiky, má pozitivní vliv na pleť
  • Kolik kofeinu obsahuje jasmínový čaj?
  • Jak připravit jasmínový čaj?
  • Jak a kolik denně pít?
  • Jasmínový čaj v těhotenství
  • Kontraindikace jasmínového čaje  

Z čeho je vyroben jasmínový čaj?

Aromatizace čaje jasmínem je starodávná praxe vyžadující trpělivost, dovednost a mimořádné umění. Pracný proces sběru tisíců malých poupátek vyžaduje koncentraci a zručnost, stejně jako přesné vycítění času.

Jasmínový čaj byl poprvé vyroben před více než sto lety v Číně. Proces výroby začal během vlády dynastie Jižní Song v Číně, ale dále se rozvinul v pravidelnou praxi za dynastie Ming. Na počátku 20. století se tato směs stala tak slavnou, že se brzy stala nejprodávanějším produktem. S rostoucí poptávkou vzrostly také náklady na výrobu. Proto začali pěstitelé čaje sázet jasmínové květy do květináčů a přenášet je do místností na zimu.

Na konci 19. století začal Tchaj-wan pěstovat vlastní květy. Nicméně nejlepším producentem jasmínového čaje zůstává Čína. Jasmín roste ve vysokých horách v provinciích Fujian, Zhejiang, Hunan, Jiangxi, Guangdong, Jiangsu a Guangxi.

Chuť a aroma jasmínového čaje

Chuť jasmínového čaje se může lišit v závislosti na tom, jaký čaj byl použit jako základ, kde byl jasmín pěstován a jak byl zpracován. Obvykle má jasmínový zelený čaj jemný a subtilní chuťový profil s tóny sladkých květů, čerstvým zakončením a parfémovanou vůní. Vysoce kvalitní odrůdy jasmínového čaje, včetně Yin Hao, patří mezi oblíbené čaje čínských vůdců.

Účinky jasmínového čaje

Zrychluje metabolismus

Jasmínový čaj, využívající listy zeleného čaje, zrychluje metabolismus. Podle japonských studií mají lidé, kteří pravidelně konzumují zelený čaj, vyšší klidovou metabolickou rychlost než ti, kteří ho nekonzumují. Pokud chcete spalovat více tuků a kalorií, i při sledování televize, pijte pravidelně jasmínový čaj.

Působí antioxidačně

Díky obsahu antioxidantů a polyfenolů může jasmínový čaj podporovat léčbu mnoha typů rakoviny. Podle dalších studií mohou polyfenoly z čaje také zpomalovat proliferaci buněk, čímž snižují rychlý růst mutovaných buněk.

Jasmínový čaj, stejně jako jiné prospěšné přírodní čaje, má vynikající antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Lidé, kteří tento dar přírody konzumují, mají silnější imunitní systém. Vysoký obsah minerálů a vitamínů v jasmínovém čaji posiluje imunitu a chrání organismus před mnoha druhy virů a infekcí.

Pozitivní vliv na srdce

Pokud chcete udržet zdravé srdce, nezapomeňte zařadit jasmínový čaj do své každodenní stravy. Důvodem je, že silné antioxidanty obsažené v jasmínovém čaji mohou zaručit zdravé srdce. Lidé, kteří pijí několik šálků jasmínového čaje denně, mohou snížit riziko mnoha život ohrožujících onemocnění.

Relaxuje

Další silnou výhodou jasmínového čaje je, že snižuje úroveň stresu. Díky svému uklidňujícímu aromatu a silným nutričním složkám může jasmínový čaj okamžitě zlepšit náladu a úroveň energie. Jasmínový čaj působí přímo na smysly a má uklidňující účinek ještě před vypitím prvního doušku. Studie ukazují, že čichové smysly mají silný vztah k relaxaci. Když vdechujete sladkou vůni čerstvě uvařeného jasmínového čaje, vyvolává to reakci parasympatického nervového systému, uvolňující chemické látky, které pomáhají tělu uvolnit se a relaxovat.

Doporučeno pro diabetiky

Pravidelná konzumace zeleného jasmínového čaje může pomoci tělu kontrolovat nebo předcházet cukrovce. To je způsobeno tím, že jasmínový čaj reguluje hladinu inzulinu. Podle výsledků studií listy zeleného čaje obsahují silné antioxidanty, které snižují hladinu glukózy v krvi u zvířat.

Pozitivně působí na pleť

Květy jasmínu, esenciální olej z jasmínu a jasmínový čaj jsou skvělé pro péči o pleť. Díky svým antioxidantům pravidelné užívání jasmínového čaje odplavuje toxiny a zlepšuje krevní oběh.

Kolik kofeinu obsahuje jasmínový čaj?

Jasmínový čaj má čajový základ pocházející z rostliny Camellia Sinensis, proto obsahuje kofein, i když jeho množství se může lišit. Zelený čaj obsahuje méně kofeinu než černý, přibližně 25 miligramů kofeinu na šálek.

Jak připravit jasmínový čaj?

Většina sáčků jasmínového čaje a volných listových odrůd obsahuje instrukce k přípravě, jelikož tento proces se může lišit v závislosti na čaji.

U volných listových odrůd obvykle použijete asi 2 gramy na každých 250 mililitrů vody. Jasmínový čaj se nejlépe připravuje v čisté nebo filtrované vodě, aby se správně rozvinuly aroma. Teplota vody by měla být od 72 do 82 stupňů Celsia. Protože jasmínový čaj je vyroben z pravých čajových listů, příliš horká voda může způsobit hořkou chuť. Jasmínový čaj by se měl louhovat od 30 sekund do 3 minut, v závislosti na způsobu výroby čaje. Během louhování je vhodné udržovat pokličku na konvici nebo nádobě na čaj, aby se udrželo teplo uvnitř.

Jasmínový čaj má jemný, subtilní chuťový profil, který může být přehlušen přidáním cukru nebo medu.

Jak a kolik denně pít?

Doporučuje se pít asi 2-3 šálky jasmínového čaje denně pro dosažení nejlepších zdravotních výhod, jako je podpora metabolismu a podpora zdravého hubnutí. Jelikož jasmínový čaj obsahuje trochu kofeinu, osoby citlivé na kofein mohou preferovat jeho konzumaci během dne. Je dobré si uvědomit, že jasmín má mírné uklidňující účinky, takže šálek čaje několik hodin před spaním může pomoci s dosažením vnitřní rovnováhy. Osoby citlivé na kyselost v žaludku by měly pít jasmínový čaj po jídle, nikoli nalačno.

Jasmínový čaj v těhotenství

Jasmínový čaj se nedoporučuje těhotným ženám. Kvůli silné vůni a chemickému složení mohou jasmínový čaj a esenciální oleje z jasmínu souviset s předčasnými kontrakcemi a dalšími negativními účinky pro těhotné ženy. Nejlepší je vyhnout se jasmínovému čaji během těhotenství nebo se před jeho konzumací poradit s lékařem.

Kontraindikace jasmínového čaje

Jasmínový čaj má silnou chuť a vysoký obsah kyselin, které mohou podráždit sliznici žaludku. Aby se předešlo tomuto vedlejšímu účinku, vyhněte se pití jasmínového čaje nalačno a omezte jeho konzumaci, pokud cítíte bolest. Vždy se ujistěte, že kupujete organický čaj nebo čaj vysoké kvality, aby se předešlo podráždění žaludku, které může být způsobeno škodlivými chemikáliemi a pesticidy. Pokud nesnášíte kofein, vyhněte se směsím jasmínového čaje s pravými čajovými listy nebo si vyberte odměnu čaje v sáčcích, která neobsahuje kofein.