.

Zelený čaj – léčivé vlastnosti a příprava

Zelený čaj je nejznámější a nejdostupnější produkt z kategorie superpotravin. Co však vlastně víme o jeho vlastnostech?
 
 
V tomto článku najdete:
 • Jak vzniká zelený čaj?
 • Jak chutná zelený čaj?
 • Co obsahuje zelený čaj?
 • Vlastnosti zeleného čaje
 • Snížení hladiny LDL (špatného) cholesterolu
 • Snížení hladiny cukru v krvi
 • Pomoc v ústní hygieně
 • Stimulační účinky
 • Boj proti zánětům
 • Antivirové vlastnosti
 • Posílení kostí
 • Zelený čaj v těhotenství
 • Zelený čaj na noc
 • Zelený čaj a krevní tlak
 • Jak připravit zelený čaj?
 • Zelený čaj – kontraindikace 

Jak vzniká zelený čaj?

Čaj (jakýkoli) pochází z listů keře Camellia Sinensis. Tato rostlina se vyskytuje ve dvou odrůdách. Jedna roste v Číně a je používána pro zelené a bílé čaje. Druhá odrůda keřů roste v Indii a je používána pro výrobu oolong čajů a černého čaje. Delikátní chuť zeleného čaje je výsledkem absence pokročilé fermentace. Listy jsou nejprve vystaveny páře, poté sušeny, což znamená, že nemají typickou silnou vůni.

Jak chutná zelený čaj?

Zelený čaj má lehce zemitou, pro některé lidi dokonce bylinnou chuť, ale je velmi jemný. Proto je často kombinován s přísadami (například sušeným ovocem), které mají za úkol obohatit jeho chuť.

Co obsahuje zelený čaj?

Neslazený zelený čaj obsahuje méně než 3 kalorie na šálek. Obsahuje také málo kofeinu (méně než 29 miligramů na šálek) ve srovnání s černým čajem (asi 47 miligramů) a kávou (asi 95 miligramů). Toto množství se však může lišit v závislosti na době louhování a objemu čaje. Zelený čaj obsahuje jedno z největších množství antioxidantů ze všech čajů. Váhově obsahuje asi 30% polyfenolů, z nichž asi 80% tvoří EGCG (epigallokatechin gallát).

Vlastnosti zeleného čaje

Zelený čaj může pomáhat v boji proti některým typům rakoviny, především rakovině ledvin, slinivky břišní, žaludku a prsu.

Snížení hladiny LDL (špatného) cholesterolu

Kardiovaskulární nemoci jsou vysoko v žebříčcích nejčastějších příčin smrti. Zelený čaj může ovlivňovat hladinu cholesterolu, který hraje velkou roli v případech jako je mrtvice a infarkt. Pitím zeleného čaje lze snížit hladinu LDL (špatného) cholesterolu v krvi.

Snížení hladiny cukru v krvi

Stoupá četnost výskytu cukrovky typu 2, což může být způsobeno současným způsobem stravování a faktem, že často cvičíme méně, než bychom měli. Citlivost na inzulin lze snížit díky pití zeleného čaje. Zároveň hladina cukru v krvi, která je příčinou cukrovky, je také snižována.

Pomoc v ústní hygieně

Některá onemocnění a problémy mohou vzniknout kvůli špatné péči o zuby a dásně. Katechiny obsažené v zeleném čaji bojují proti škodlivým bakteriím v ústní dutině. Jsou skutečnými hvězdami zeleného čaje. Poskytují mnoho výhod a bylo také prokázáno, že chrání neurony v mozku. Díky nim dochází ke snížení kognitivního poškození a snižuje se riziko neurodegenerativních onemocnění.

Stimulační účinky

Kofein v zeleném čaji působí povzbuzujícím způsobem. Nejen že dodává energii, ale také zlepšuje mozkové funkce, včetně reakční doby, nálady a produktivity.

Boj proti zánětům

Bylo prokázáno, že flavonoidy obsažené v zeleném čaji bojují proti zánětům v těle. Epigallokatechin gallát obsažený v zeleném čaji má protizánětlivé účinky a chrání DNA buněk.

Má antivirové vlastnosti

Zelený čaj má také antivirové, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, které působí také protizánětlivě.

Posiluje kosti

Výzkumy ukazují, že pití zeleného čaje může stimulovat mineralizaci, což vede k tvorbě kostí. To je ochrana proti osteoporóze.

Zelený čaj v těhotenství

Polyfenoly, které jsou v zeleném čaji hojně obsaženy, mají protizánětlivé účinky, což je velmi prospěšné pro většinu lidí. To se však netýká těhotných žen. V tomto případě se jejich účinky podobají protizánětlivým lékům, které potlačují tvorbu prostaglandinů, hormonů zodpovědných za zánětlivou reakci v těle. Studie byly provedeny pouze na zvířatech, ale byly případy, kdy v důsledku protizánětlivého účinku polyfenolů docházelo k předčasnému uzavření tepenného kanálu u plodu. V důsledku toho se objevovaly vývojové vady srdce a plicní hypertenze. Příčina není zcela známa, proto se označují jako idiopatické. Z tohoto důvodu by těhotné ženy neměly zcela vzdát pití zeleného čaje, ale měly by být v tomto směru umírněné a nepřekračovat dávku jednoho čaje denně.

Zelený čaj na noc

Kofein v zeleném čaji má povzbuzující účinky, proto se nedoporučuje jeho pití večer. Během dne je nejlepší pít ho po jídle, aby se využila jeho schopnost absorbovat minerály. Zelený čaj na hubnutí Kofein v zeleném čaji může pomoci potlačit chuť k jídlu a zrychlit spalování kalorií v procesu zvaném termogeneze. Jeho cennou složkou jsou také katechiny. Jejich účinek spočívá ve zlepšení metabolismu aktivací trávicích enzymů. Katechiny také mají schopnost blokovat vstřebávání tuků a glukózy z potravy. Z tohoto důvodu zelený čaj podporuje hubnutí, ale sám o sobě nemá schopnost snižovat tělesnou hmotnost. Musí tomu předcházet zejména změna stravovacích návyků.

Zelený čaj a tlak

Zelený čaj má pozitivní vliv na regulaci krevního tlaku. Denní dávka do 5 gramů nezpůsobuje zvýšení tlaku, takže ji mohou pít i senioři. Obsahuje L-theanin. Je to aminokyselina, která má relaxační a uvolňující účinky. Je tedy skvělou protiváhou pro kofein.

Jak připravit zelený čaj?

Zelený čaj je nejlepší připravovat po dobu 1–1,5 minuty. Dlouhé luhování způsobí, že čaj bude hořký. Nejlepší je teplota vody 60–70˚C. Dobrým nápadem je také dvojité luhování zeleného čaje. Díky tomu bude nápoj obsahovat méně kofeinu. Nejprve čaj zalijte na 45 sekund vroucí vodou, vylejte ji a pak čaj už připravte tradičním způsobem.

Zelený čaj – kontraindikace

Osoby, které pijí hodně zeleného čaje, mohou pociťovat jeho vedlejší účinky. Jak ve všem, tak i zde je nejlepší zachovat míru. Nadměrné množství kofeinu může vést k třesu. Tento čaj má také diuretické účinky, takže může způsobovat dehydrataci. Dalším nežádoucím účinkem je žaludeční nevolnost a bolesti hlavy. Osoby s nedostatkem železa by měly pít zelený čaj nejméně hodinu po jídle, protože může nepříznivě ovlivnit jeho vstřebávání.