.

Káva nebo zelený čaj – srovnání

 
V tomto článku najdete: 
 
  • Káva a zelený čaj – stručná charakteristika
  • Obsah kofeinu
  • Obsah antioxidantů
  • Zdravotní přínosy
  • Ztráta váhy
  • Protivirové a antibakteriální účinky
  • Způsob a doba přípravy
  • Riziko pití příliš velkého množství kávy a zeleného čaje

Káva a zelený čaj – stručná charakteristika

Káva se vyrábí ze speciálně sušených zrn. Mohou být prodávána celá, vhodná pro espresso, nebo již mletá. Zelený čaj je produkt vznikající z mladých, nesfermentovaných listů. Po sklizni listy vadnou několik dní, přičemž ztrácejí spoustu vody. Poté jsou například pářeny. Následně jsou stočeny, aby se nerozdrobily, a nakonec se suší. Káva i zelený čaj se vyskytují v mnoha odměnách, které se mezi sebou značně liší, proto je třeba vybírat podle osobních preferencí.

Obsah kofeinu

Káva obsahuje více než třikrát více kofeinu než zelený čaj. 240 ml kávy obsahuje 96 mg kofeinu, zatímco stejné množství zeleného čaje pouze 29 mg této látky. Obsah kofeinu v čaji však závisí na mnoha dalších faktorech, jako je druh, doba sklizně listů, teplota vody, doba louhování či metoda přípravy. V některých případech může být obsah kofeinu několikanásobně vyšší. Podle studií je denní konzumace 400 mg kofeinu považována za bezpečnou pro dospělé, ale doporučený limit klesá na 100 mg denně pro dospívající a 2,5 mg/kg denně pro děti.

Obsah antioxidantů

Zelený čaj je známý jako zdroj antioxidantů, především katechinů, které tvoří až 80% polifenolů. V čerstvých listech čaje je až 36% polifenolů vzhledem k jejich sušené hmotnosti. Nejsilnějším antioxidantem mezi katechiny je epigalokatechin galát (EGCG). V kávě bylo nalezeno téměř 1000 různých antioxidantů. Obsah těchto látek může být vyšší než v červeném víně a dokonce i ve čaji.

Zdravotní přínosy

Kofein, přítomný v obou nápojích, i když v různých množstvích, je stimulant, který může zlepšit pozornost, bdělost a reakční dobu. Nevýhodou je, že nadměrná konzumace kofeinu může způsobovat třes a problémy se spánkem.

Ztráta váhy

Zelený čaj i káva jsou spojovány se ztrátou váhy. Epigalokatechin galát (EGCG) v zeleném čaji a kofein v kávě jsou klíčovými složkami pro hubnutí.

Protivirové a antibakteriální účinky

Zelený čaj má protivirové a antibakteriální vlastnosti, přičemž EGCG může být využit v boji proti COVID-19. Káva snižuje riziko diabetu typu 2, choroby Alzheimera a choroby Parkinsona.

Způsob a doba přípravy

Káva má mnoho různých metod přípravy. Zelený čaj by se měl připravovat ve vodě o teplotě přibližně 70 stupňů Celsia.

Riziko pití příliš velkého množství kávy a zeleného čaje

Nadměrná konzumace kávy a zeleného čaje může mít negativní účinky, zejména pro osoby s úzkostnými stavy nebo problémy se spánkem. Kofein v kávě může vést k závislosti.