.

S čím pít zelený čaj?

Zelený čaj je jedním z nejpopulárnějších nápojů konzumovaných na světě. Má mnoho zdravotních výhod, ale je ceněn také pro svou chuť. Může být podáván s různými přísadami, což zabraňuje jeho rychlému omrzení.
 
V tomto článku najdete:
 • Výhody zeleného čaje
 • S čím nejlépe chutná zelený čaj?
 • Máta
 • Zázvor
 • Med
 • Tulsi
 • Vanilka
 • Nápady na zelený čaj (recepty)
 • Limonáda s citrónem
 • Mražený zelený čaj s mátou a medem
 • Zelený čaj s přídavkem ovoce Chai
 • Jahodovo-bazalkový čaj

Výhody zeleného čaje

Proč je zelený čaj považován za tak zdravý? Především je bohatý na EGCG, významný antioxidant. Je také plný živin, včetně vitamínu B. Jeho složení má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zrychlit metabolismus, zajišťují zářivou pokožku a posilují imunitu. Existují důkazy, že může pomoci při hubnutí, předcházet rakovině a zlepšovat fungování mozku. Z tohoto důvodu stojí za to sáhnout po něm co nejčastěji.

S čím nejlépe chutná zelený čaj?

Zelený čaj lze samozřejmě pít samotný, ale hodí se k němu i jiné přísady.

Máta

Máta skvěle doplňuje zelený čaj, protože zesiluje jeho chuť. Její přínosem je také podpora trávicích procesů, což je důležité při odchudzání. Obzvláště chutná je tato kombinace ve formě mraženého čaje.

Zázvor

Zelený čaj s přídavkem zázvoru posiluje imunitu, snižuje stres, pomáhá při ztrátě váhy a s problémy s dýcháním. Zázvor může také pomoci předcházet rakovině a je používán v léčbě astmatu, diabetu a k zmírnění menstruačních příznaků.

Med

Med dodá zelenému čaji sladkost. Je to také skvělé řešení v případě nemoci. Pokud cítíte, že vás něco bere, přidejte do čaje také trochu citronové šťávy.

Tulsi

Tulsi, známá také jako asijská bazalka, je rostlina s všestrannými zdravotními vlastnostmi. Pozitivně působí na nervový systém, stejně jako na krev a trávicí systém. Společně se zeleným čajem tyto dvě složky podporují metabolismus. Proto jsou vhodné pro osoby, které se snaží zhubnout.

Vanilka

Vanilka dodá čaji hodně sladkosti. Navíc ji také udělá více vybranou a elegantní. Její chuť je však dostatečně jemná, aby nezatížila samotný čaj.

 
 

Nápady na zelený čaj (recepty)

Zde je několik receptů na zelený čaj v různých chuťových kombinacích.

Limonáda s citronem

V klasické limonádě nahraďte chlazenou vodu s kostkami ledu zeleným čajem, abyste získali výjimečný nápoj. Osvěží vás v letních dnech. Tímto způsobem přilákáte k pití tohoto zdravého nápoje i děti.

Mražený zelený čaj s mátou a medem

Pro mnohé je samotný zelený čaj příliš málo sladký a tím pádem nechutný. Do nápoje stačí přidat med, mátu a pár plátků citronu. V takové kompozici se nápoj stává osvěžujícím. Pokud přidáte několik kostek ledu, celý nápoj bude ideálně chladící, akorát na horké odpoledne.

Zelený čaj s přídavkem ovoce

Pokud nemáte rádi samotný čaj s citronem, můžete ho připravit i jinak. Čerstvé nebo mražené ovoce, jako jsou borůvky nebo plátky broskve, rozmačkejte na dně šálku a zalijte zeleným čajem. Další možností je zelený čaj a hruška nebo jablko.

Chai

Můžete připravit vlastní chai, smícháním zeleného čaje s mlékem a aromatickými kořeními v indickém stylu. Může to být zázvor, skořice, kardamom, anýz, hřebíček, pepř nebo muškátový oříšek.

Jahodovo-bazalkový čaj

Zelený čaj, který nechutná jako zelený čaj? To je možné! Jeho příprava trvá 15 minut, ale nejlepší je po 4 hodinách chlazení. Základem je zelený čaj, do kterého se přidávají čerstvé jahody, cukr a bazalka (může to být tulsi). Cukr osladí nápoj, jahody přidají ovocnou chuť, zatímco bazalka dodává svěžest, ideální v létě.