.

15 čajů, které pročišťují tělo

Ráno si nedokážeme představit bez čaje nebo kávy. Různé očistné byliny mají při správném výběru pozitivní vliv na organismus. Některé z nich mají navíc uklidňující a stres snižující účinek. Jaké jsou očistné čaje? Jak fungují?
 
V tomto článku najdete: 
 • Co je dobré vědět o čisticím čaji?
 • Které čaje mají čistící účinky?
 • Se zázvorem a kurkumou
 • Mátový čaj
 • Zelený čaj
 • Tulsi čaj
 • Citronový čaj s kurkumou
 • Zázvorový čaj
 • Lopuchový čaj
 • Čaj z ostropestřece
 • Čaj z čistce
 • Kopřivový čaj
 • Čaj z pampelišky lékařské
 • Čaj z přesličky lesní
 • Čaj z petržele
 • Čaj Oolong
 • Čaj Rooibos
 • Jak pít očistný čaj?

Co je dobré vědět o čisticím čaji?

O tom, že bylinky mají obrovskou sílu, není třeba nikoho přesvědčovat. Důkazy o jejich účincích lze nalézt v mnoha vědeckých studiích o moderní fytoterapii. Některé rostliny podporují přirozenou detoxikaci organismu, kterou narušuje mimo jiné špatná strava, stres a dokonce i některé nemoci.
V závislosti na svém složení podporují očistné čaje nejen detoxikaci organismu, ale mají i mnoho dalších výhod:

 • stimulují metabolismus,
 • snižují hladinu cholesterolu,
 • mají diuretický účinek (pomáhají odstraňovat přebytečnou vodu z těla),
 • snižují chuť k jídlu,
 • podporují funkci jater
 • zabraňují zácpě,urychluje střevní peristaltiku.

Které čaje mají čistící účinky?

Pročišťující čaje se doporučují nejen lidem, kteří chtějí shodit několik kilogramů, ale zejména těm, kteří chtějí z těla odstranit toxiny. Pitím těchto čajů můžete podpořit trávicí systém a zbavit se různých potíží, jako je nadýmání nebo zácpa.

Se zázvorem a kurkumou

Kurkuma je již po staletí využívána v přírodní medicíně. Obsahuje antioxidanty a další výživné složky. Zázvor zmírňuje potíže trávicího systému jako jsou nadýmání nebo plyny. Zázvorový čaj bez přísad pomáhá zmírňovat nevolnost a snižuje také zánětlivé stavy. Čaj ze zázvoru a kurkumy reguluje trávení a krevní oběh, uklidňuje stres a stimuluje imunitní systém. Doporučuje se pít tento čaj večer, aby podpořil detoxikaci těla.

Mátový čaj

Mátový čaj má mnoho prozdravotních vlastností. Podporuje očištění těla od toxinů. Obsahuje vitamin C, který posiluje imunitní systém. Pomáhá čistit dýchací cesty od hlenů. Obsahuje magnesium a antioxidanty, které efektivně podporují tělo v boji s volnými radikály. Také snižuje chuť na sladkosti a vysoce zpracované potraviny.

Zelený čaj

Podporuje detoxikaci těla. Je obzvláště doporučena pro ty, kteří nemají rádi směsi čajů. Je bohatá na antioxidanty, flavonoidy a kofein. Zvyšuje detoxikační schopnosti těla posílením jater a ochranou před toxickými látkami. Zelený čaj zvyšuje termogenezi a energetickou hladinu, což napomáhá hubnutí.

Tulsi čaj 

Čaj z čerstvých nebo sušených listů tulsi má silné čisticí účinky. Použití této rostliny podporuje přirozenou detoxikaci těla. Vedlejším účinkem je ztráta hmotnosti, a proto se tento čaj doporučuje osobám na dietě.

Citronový čaj s kurkumou

Je skvělým zdrojem vitamínu C. Citron obsahuje d-limonen – rostlinnou chemickou sloučeninu, která se nachází také v jiných citrusech. Je ceněn pro své diuretické vlastnosti. Stimuluje imunitní systém a podporuje přirozenou detoxikaci těla. Citronový čaj s kurkumou je obzvláště doporučován ráno, protože skvěle hydratuje.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj obsahuje řadu antioxidantů, a proto se používá při detoxikaci těla. Pro zlepšení chuti můžete přidat kardamom, hřebíček nebo po vychladnutí trochu medu.

Lopuchový čaj

Kořen lopuchu je skvělým zdrojem antioxidantů, včetně fenolových kyselin a quercetinu. Chrání před volnými radikály. Má mírné projímavé účinky, díky čemuž podporuje odstraňování toxinů z těla přes kůži, játra a lymfatický systém. Pro efektivní odstranění toxinů z těla se doporučuje alespoň dvoutýdenní kúra čajem z lopuchu.

Čaj z ostropestřece

Čaj z ostropestřece obsahuje silymarin, a proto se používá hlavně jako pomoc při fungování a detoxikaci jater. Zabraňuje vstřebávání těžkých kovů do těla, které se dostávají s potravou.

Čaj z čistce

Čaj z čistce podporuje čištění těla od toxinů odstraňováním nežádoucích produktů metabolismu s močí. Je zvláště doporučen lidem na redukční dietě. Stimuluje obnovu střevní mikroflóry.

Kopřivový čaj

Kopřiva je známá pro své diuretické vlastnosti. Pomáhá odstraňovat toxiny z těla. Podporuje funkci jater, která jsou zodpovědná za detoxikaci těla. Doporučuje se také při zadržování vody v těle, což je běžný problém, zejména u žen.

Čaj z pampelišky lékařské

Obsahuje aktivní složky jako jsou apigenin, luteolin a kyselina galová. Používá se jako diuretikum. Pomáhá snižovat zadržování vody v těle. Může být také použit při žaludečních potížích. Podporuje čištění těla od toxinů a napomáhá rychlejšímu uzdravení.

Čaj z přesličky lesní

Čaj z přesličky lesní je málo známý, ale škoda, protože má mnoho vlastností čistících organismus. Stimuluje funkci jater a pomáhá v jejich čištění. Je účinný při čištění krve z nežádoucích metabolických složek. Má potní a diuretické účinky. Díky těmto vlastnostem pomáhá čaj z přesličky lesní efektivně odstraňovat toxické látky přes kůži, játra a ledviny.

Čaj z petržele

Obsahuje flavonoidy, luteolin a apigenin. Má diuretické účinky. Je užitečná v procesu čištění organismu od toxinů. Sníží výskyt potíží s trávicím systémem, jako jsou například nadýmání. Je účinná ve vylučování nadbytečné vody z těla.

Čaj Oolong

Listy oolong čaje jsou jen částečně oxidovány, což mu dodává jemnou chuť. Je bohatý na katechiny, které zvyšují metabolickou úroveň tukové tkáně v organismu, což vede ke ztrátě hmotnosti. Také obsahuje polyfenoly, druh antioxidantů, které pomáhají zpomalovat tvorbu tukové tkáně. Normalizuje krevní tlak u osob s hypertenzí.

Čaj Rooibos

Rooibos čaj obsahuje flavonoidy aspalatin, které snižují hladinu kortizolu (stresového hormonu), jehož zvýšená hodnota je často hlavní příčinou podjadání. Příjem tohoto typu antioxidantů se doporučuje také při chorobách jako je cukrovka typu 2, srdeční onemocnění nebo vysoký krevní tlak.

Jak pít čistící čaj?

 • Při pití čisticích čajů je nezbytné dodržet správný postup přípravy. Před nasypáním sušené směsi je vhodné přelít hrnek vroucí vodou. Důležité je také dodržování správné teploty vody pro louhování.
 • Neměla by se překročit doporučená denní dávka čisticího čaje. Při pití tohoto typu nápoje je důležité pamatovat na správnou hydrataci organismu – alespoň 2 litry vody denně.
 • Většina čisticích čajů se doporučuje pít ráno, aby se podpořila funkce trávicího systému. Některé z nich jsou doporučovány k pití večer, aby zmírnily účinky stresu a uklidnily tělo před spaním.
 • Do směsí čisticích čajů se používají byliny s protizánětlivými účinky, jako jsou zázvor, heřmánek a lékořice, a také s antioxidačními účinky, jako je zelený čaj a bez černý. Často jsou součástí čajových směsí rostliny s diuretickými účinky, například kopřiva, bříza a fialka trojbarevná. Byliny v čajích často podporují funkci jater, která jsou nezbytná pro vylučování toxických látek z těla.
 • Samotné pití bylin samozřejmě nevede ke ztrátě hmotnosti, je vhodné je kombinovat s cvičením a změnou stravovacích návyků. Při používání čisticích čajů je nezbytně nutné dodržovat maximální denní dávku doporučenou výrobcem. Nedodržení této dávky může být nebezpečné pro zdraví.