.

Bylinky proti migréně

Migrénové bolesti hlavy znesnadňují každodenní fungování. Co je to migréna? Jaké bylinky by se měly používat ke snížení bolesti?

Obsah

 • Co je to migréna a jak se projevuje?
 • Příznaky migrény
 • Jaké bylinky pomohou při migréně?
 • Pyrethrum (Tanacetum parthenium)
 • Meduňka lékařská (Melissa officinalis L.)
 • Maliník (Rubus idaeus L.)
 • Bez černý (Sambucus nigra L.)
 • Vrba bílá (Salix alba L.)
 • Cukrovka mnišská (Vitex agnus-castus)
 • Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla L.)
 • Lípa malolistá (Tilia cordata Mill.)
 • Kontryhel růžový (Petasites hybridus)
 • Byliny na příznaky související s migrénou
 • Máta peprná, máta (Mentha ×piperita L.)
 • Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
 • Ginkgo biloba (Ginkgo biloba)
 • Pyrethrum (Tanacetum parthenium)
 • Zázvor (Zingiber officinale Rosc.)
 • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Co je to migréna a jak se projevuje?

Migréna je chronické onemocnění nervového systému. Je charakterizována silnými, záchvatovitými bolestmi hlavy. Velmi často je doprovázena dalšími příznaky, včetně zvracení, fotofobie. Touto nemocí trpí asi 15 % světové populace a asi 8 % dospělých v Česku. Záchvaty migrény nejčastěji začínají před 40. rokem života.

Typy migrén:

 • migréna bez aury - charakterizovaná silnou bolestí hlavy;
 • tzv. migréna s aurou klasické - předcházejí poruchy smyslů a zraku;
 • menstruační migréna - silné opakující se bolesti hlavy během menstruačního období;
 • oční migréna - poruchy vidění, např. skotomy, skvrny, záblesky;
 • komplikovaná migréna – příznaky migrény s aurou trvající týden nebo i déle.

Příznaky migrény

Migrénové bolesti hlavy mohou mít velmi odlišné příznaky.

Existují 4 nejčastější symptomatická období:

 • prodromální období - nastává několik hodin až několik dní před migrénou. Nejčastější příznaky jsou: citlivost na různé podněty, pokles nálady, tmavé kruhy před očima, nevolnost;
 • migrénová aura – příznaky objevující se bezprostředně před výskytem bolesti hlavy. Nejběžnější jsou: přecitlivělost na světlo, poruchy v zorném poli, dočasná ztráta zraku;
 • záchvat migrény - nejčastější příznaky jsou: silná jednostranná bolest hlavy, zvracení, přecitlivělost na světlo a zvuk;
 • postdromální stadium – příznaky, které se objevují po odeznění bolesti hlavy. Nejběžnější z nich jsou: slabost a únava, nepohodlí, kde se bolest vyskytuje.

Jaké bylinky pomohou při migréně?

Bylinky jsou přirozeným způsobem boje proti migréně. Chcete-li dosáhnout lepších výsledků, pijte je pravidelně.

Pyrethrum (Tanacetum parthenium)

První písemné záznamy o chryzantémě pocházejí z Řecka v 5. století př. n. l. Tehdy se používala k léčbě různých onemocnění, včetně zánětu a horečky. Od 1. století našeho letopočtu se tato bylina používá při bolestech hlavy a symptomech souvisejících s migrénou. V současné době se pyrethrum používá k léčbě migrény, závratě a zánětu. Pyrethrum obsahuje seskviterpenové laktony, flavonoidy, polyacetyleny a kumariny. Podle výzkumu má pyrethrum malý přínos pro lidi trpící migrénou. Nedoporučuje se užívat pyrethrum maruna osobám alergickým na sedmikrásky a těhotným ženám.

Meduňka lékařská

(Melissa officinalis L.) je jednou z nejoblíbenějších rostlin používaných k úlevě od bolesti. Obsahuje třísloviny, flavonoidy a fenolické sloučeniny. Má schopnost relaxace svalů, uklidňuje, zlepšuje náladu a zmírňuje úzkost.

       

Maliník

(Rubus idaeus L.) se vyznačuje antioxidačními vlastnostmi. Zlepšuje cirkulaci v cévách v hlavě, díky čemuž odstraňuje hypoxii, která může být jednou z příčin migrén.

Bez černý (Sambucus nigra L.)

Obsahuje flavonoidy, fenolové kyseliny, steroly, antokyany a vitamíny A a C. Díky tomu má vlastnosti, které zmírňují migrénové bolesti hlavy.

Vrba bílá (Salix alba L.)

Léčivé vlastnosti vrby jsou známy již od dob Hippokrata, kdy se vrba používala k léčbě zánětů. V Číně a Evropě se vrba používá při migrénových bolestech hlavy. Obsahuje salicyláty a salicortiny, které mají analgetické a protizánětlivé účinky. Nálev z vrby bílé pomáhá při migrénách a neuralgiích.

Cukrovka mnišská (Vitex agnus-castus)

Je účinná při migréně, která je způsobena menstruací nebo změnami počasí. Studie ukázala, že pravidelné užívání cukrovky mnišské snižuje frekvenci migrén o více než 50 %.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla L.)

Léčivé vlastnosti heřmánku jsou známy po staletí. Obsahuje flavonoidy, fytosteroly a katechinové třísloviny. Díky tomu zmírňuje stres a migrénové bolesti. Mohou jej užívat těhotné a kojící ženy. Studie prokázala, že heřmánek zmírňuje migrénové bolesti s aurou i bez ní.

Lípa malolistá (Tilia cordata Mill.)

Léčivé vlastnosti lipového květu se využívají již po staletí. Rostlina se používá k léčbě nervového napětí a uklidnění nervů. Čaj z lipového květu se používá k léčbě bolestí hlavy a migrény. Pomáhá uvolnit svaly a zbavit se únavy.

Kontryhel růžový (Petasites hybridus)

Léčivé vlastnosti kontryhelu jsou známy již ve starověkém Řecku. Původně se tato bylina používala k léčbě kožních vředů. V současné době se používá mj. při léčbě bolesti hlavy. K léčbě migrény se nejčastěji používá extrakt z kořene. Studie provedená v roce 2012 zjistila, že kontryhel je účinný při léčbě migrénových bolestí hlavy, pokud se užívá v dávce 50 až 75 miligramů dvakrát denně.

      

Máta peprná, máta (Mentha × piperita L.)

Mátový čaj je účinný při symptomech souvisejících s migrénou. Studie provedená International Journal of Clinical Practice ukázala, že mentol obsažený v mátě peprné účinně zastavuje migrénové bolesti a zmírňuje nevolnost.        

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Léčivé účinky kozlíku lékařského (valeriána) jsou známy již od starověku. Má sedativní, spánek navozující a analgetický účinek. Obsahuje esenciální oleje a valepotriáty. Studie ukázala, že kozlík lékařský snižuje bolesti hlavy a zlepšuje každodenní fungování.

Ginkgo biloba (Ginkgo biloba)

V tradiční medicíně se používá po staletí, včetně na bolesti hlavy. Obsahuje flavonoidy a terpenoidy, které jsou silnými antioxidanty. Díky tomu pravidelné užívání čaje z ginkgo biloba snižuje výskyt migrén.

Pyrethrum (Tanacetum parthenium)

Zlepšuje cirkulaci v cévách v mozku. Díky tomu odstraňuje jednu z příčin migrény – hypoxii.

Zázvor (Zingiber officinale Rosc.)

V čínské lidové medicíně se používá již více než 2000 let. Zmínky o jeho léčivých vlastnostech lze nalézt ve starověkém indickém a arabském lékařství. V současnosti se zázvor používá mj. při migrénových bolestech hlavy a neurologických potížích. Studie publikovaná v roce 2014 prokázala, že zázvor je účinný při léčbě migrény a jeho užívání nemá žádné vedlejší účinky.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Obsahuje flavonoidy, fenolické sloučeniny a kafr, které mají antioxidační a antibakteriální vlastnosti. Působí blahodárně na hormonální systém. Zmírňuje bolesti hlavy spojené s menstruací nebo změnami počasí.

Bylinky jsou účinným a přirozeným způsobem, jak ulevit od bolesti při migréně, a aby byly plně účinné, je nutné je používat pravidelně.

 1. Pittler, M. H., & Ernst, E. (2004). Feverfew pro prevenci migrény. Databáze systematických přehledů Cochrane, (1), CD002286. https://doi.org/10.1002/14651858.CD002286.pub2 , přístup 31. května 2022
 2. Ambrosini, A., Di Lorenzo, C., Coppola, G., & Pierelli, F. (2013). Použití Vitex agnus-castus u migrujících žen s premenstruačním syndromem: otevřené klinické pozorování. Acta neurologica Belgica, 113(1), 25.–29. https://doi.org/10.1007/s13760-012-0111-4 , přístup 31. května 2022
 3. Zargaran, A., Borhani-Haghighi, A., Salehi-Marzijarani, M., Faridi, P., Daneshamouz, S., Azadi, A., Sadeghpour, H., Sakhteman, A., & Mohagheghzadeh, A. ( 2018). Hodnocení účinku topického oleogelu z heřmánku (Matricaria chamomilla L.) jako úlevy od bolesti u migrény bez aury: randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná zkřížená studie. Neurologické vědy: oficiální časopis Italské neurologické společnosti a Italské společnosti klinické neurofyziologie, 39(8), 1345–1353. https://doi.org/10.1007/s10072-018-3415-1 , přístup 31. května 2022
 4. Holland, S., Silberstein, S. D., Freitag, F., Dodick, D. W., Argoff, C., Ashman, E., & Quality Standards Subcommittee of the American Academy of Neurology and the American Headache Society (2012). Aktualizace doporučení založené na důkazech: NSAID a další doplňková léčba pro epizodickou prevenci migrény u dospělých: zpráva podvýboru pro standardy kvality Americké akademie neurologie a Americké společnosti pro bolesti hlavy. Neurologie, 78(17), 1346–1353. https://doi.org/10.1212/WNL.0b013e3182535d0c , přístup 31. května 2022 
 5. Ishikado, A., Sono, Y., Matsumoto, M., Robida-Stubbs, S., Okuno, A., Goto, M., King, G.L., Keith Blackwell, T., & Makino, T. (2013) . Extrakt z vrbové kůry zvyšuje antioxidační enzymy a snižuje oxidační stres aktivací Nrf2 ve vaskulárních endoteliálních buňkách a Caenorhabditis elegans. Biologie a medicína volných radikálů, 65, 1506–1515. https://doi.org/10.1016/j.freeradbiomed.2012.12.006 , přístup 31. května 2022
 6. Borhani Haghighi, A., Motazedian, S., Rezaii, R., Mohammadi, F., Salarian, L., Pourmokhtari, M., Khodaei, S., Vossoughi, M., & Miri, R. (2010). Kožní aplikace mentolového 10% roztoku jako abortivní léčba migrény bez aury: randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, zkřížená studie. Mezinárodní časopis klinické praxe, 64(4), 451–456. https://doi.org/10.1111/j.1742-1241.2009.02215.x , přístup 31. května 2022
 7. Azizi, H., Shojaii, A., Hashem-Dabaghian, F., Noras, M., Boroumand, A., Ebadolahzadeh Haghani, B., & Ghods, R. (2020). Účinky Valeriana officinalis (Valerian) na tenzní bolest hlavy: Randomizovaná, placebem kontrolovaná, dvojitě zaslepená klinická studie. Avicenna journal of phytomedicine, 10(3), 297–304.
 8. Maghbooli, M., Golipour, F., Moghimi Esfandabadi, A., & Yousefi, M. (2014). Srovnání mezi účinností zázvoru a sumatriptanu v ablativní léčbě běžné migrény. Fytoterapeutický výzkum: PTR, 28(3), 412–415. https://doi.org/10.1002/ptr.4996 , přístup 31. května 2022