.

Poznejte 13 nejdražších koření na světě

 
Nejdražší koření na světě si udržuje svůj status již několik století. Stejně jako ve středověku je šafrán jedním z nejdražších koření. Ve středověku byla cena šafránu tak vysoká, že lidé byli upalováni na hranici za jeho padělání. Poznejte tajemství vysoké ceny šafránu a zjistěte, jaké koření stojí na pódiu vedle.
 
Obsah 
 • Karafiáty
 • Skořice cejlonská
 • Černý kardamom
 • Černé chilli
 • Zelený kardamom
 • Madagaskar aframon
 • Papeda
 • Černý kmín
 • Dlouhý pepř (Piper longum L.)
 • Malepi
 • Vanilka
 • Fenyklový pyl
 • Šafrán
 

V dávných dobách a zejména ve středověku mělo koření cenu zlata, v doslovném slova smyslu. Týkalo se to všech druhů koření – od obyčejné soli až po koření jako šafrán, hřebíček a muškátový oříšek. Koření pokrmů bylo doménou bohatých a bylo spojováno s exkluzivitou a luxusem. Pouze bohatí si mohli dovolit obohatit své pokrmy těmito znamenitými, exotickými doplňky. Nejpřekvapivější je, že koření, které je dnes velmi běžné, oblíbené a relativně levné, bylo kdysi cenné. To zahrnuje sůl a pepř.

Sůl byla ve středověkém Polsku "bílým zlatem". Za dob Kazimíra Velikého poskytovaly solné doly 1/3 příjmů státu. Podobně to bylo s pepřem, kterému se dlouho říkalo "koření králů". Brilantní kariéra pepře se však dramaticky zastavila, když Vasco da Gama objevil alternativní cestu do Indie a pepř se stal zcela běžným a relativně levným. V současné době je většina koření v rámci rozpočtu, ale stále existují takové, které jsou poměrně drahé. Jaké koření je nejdražší? Zde je žebříček 13 nejdražších koření na světě.

hřebíček na talíři

Karafiáty

Určitě jste nečekali, že se na tomto seznamu objeví karafiáty. Vždyť je to jedno z koření, které se nachází téměř v každé domácnosti. Jsou perfektní pro všechny druhy jablečných koláčů, nebo když si chcete připravit lahodné svařené víno či pivo. Z botanického hlediska jsou hřebíček sušená poupata stromu Syzygium aromaticum z čeledi Myrtaceae. Tato rostlina se vyskytuje především v tropickém podnebí. Původ hřebíčku není zcela jasný; věří se, že původně pocházejí z Moluk, dříve nazývaných Ostrovy koření v Indonésii.

Proč je cena hřebíčku vysoká? Vysoká cena hřebíčku je způsobena několika důvody. Především je to rostlina, kterou lze pěstovat pouze v určitém tropickém klimatu a je také velmi citlivá na povětrnostní podmínky. Samotná poupata se sbírají ručně, což zvyšuje jejich cenu a ročně se z hřebíčkového stromu získají pouze dva kilogramy hřebíčku.

Hřebíček je extrémně aromatické koření, které se s úspěchem používá ke kořenění masa a mnoha dalších pokrmů. Mají také léčivé vlastnosti díky silnému aromatickému oleji, který obsahují, zvanému eugenol. Hřebíček se často používá při infekcích, zejména při bolestech v krku a ústech, a také při kašli a rýmě.

Skořice cejlonská

Dalším kořením, které se na první pohled běžně používá při vaření, je skořice. Ale pozor - mluvíme zde o specifickém druhu skořice, tedy o skořici cejlonské. To je rozhodně něco jiného než v obchodech široce známá a oblíbená skořice Cassia. Rozdíl mezi skořicí cejlonskou a skořicí Cassia bude rozebrán v jiném článku na tomto blogu. Cejlonská skořice, jak název napovídá, je specifické koření produkované pouze na Srí Lance. To je mimo jiné jeden z důvodů vysoké ceny tohoto koření.

Cejlonská skořice má mnohem jemnější, sladší a méně pikantní chuť než oblíbená čínská kasie. Navíc má více zdravotních výhod, včetně antibakteriálních a protizánětlivých vlastností.

Černý kardamom

Černý kardamom, vědecky známý jako Amomum subulatum, je často nazýván královnou koření. Jeho jedinečnost je dána tím, že se jako většina koření vyskytuje pouze ve specifické oblasti. Rostlina, ze které se černý kardamom získává, roste na svazích Himalájí v Indii a Nepálu. Ve srovnání se zeleným kardamomem má černý kardamom kouřovější, intenzivnější chuť. Stejně jako všechna koření na tomto seznamu má i černý kardamom mnoho cenných zdravotních vlastností. Je to ideální koření pro všechny druhy zažívacích problémů a také pomáhá při kontrole hladiny cukru v krvi.

Černé chilli

Černé chilli, známé také jako Chili Pasilla nebo Pasilla de Oaxaca Chile, je koření, které se v české kuchyni používá poměrně zřídka, ale v Mexiku je nepostradatelnou složkou většiny pokrmů, zejména mole a enchilady. Používá se také k přípravě různých mexických omáček. Název "Pasilla" pochází především ze specifické oblasti – Oaxaca je stát v jižním Mexiku, kde tato odrůda chilli roste. Zajímavostí je, že navzdory svému názvu není Pasilla de Oaxaca pikantní jídlo. Pasilla de Oaxaca se vyznačuje velmi intenzivní, kouřovou chutí, která může připomínat kořenité tóny vepřového masa. Z tohoto důvodu je velmi žádoucí v různých typech vegetariánských jídel. Bohužel je to také koření, které lze sehnat pouze ve vybraných specializovaných prodejnách koření a kuchyní po celém světě.

Zelený kardamom

Další na tomto seznamu je kardamom, tentokrát zelený.

Zelený kardamom je koření nám mnohem bližší a častěji přidávané do pokrmů. Zelený kardamom pochází z rodiny zázvoru a má ohnivou, kořenitou chuť. Pěstuje se hlavně v Indii a na Madagaskaru.

Paradoxně jde o mnohem dostupnější koření, ale zároveň dražší než jeho černý kolega. Kardamom je koření často používané v asijské kuchyni, zejména v indické kuchyni. Je jednou z nejdůležitějších ingrediencí oblíbeného koření garam masala, nezbytné pro přípravu lahodného kari.

Madagaskar aframon

Aframon madagaskarský, také známý jako aframon rajský, pochází z čeledi zázvorovitých (Aframomum melegueta) a původně rostl divoce v tropické západní a střední Africe. V současné době se často používá v africké a blízkovýchodní kuchyni a dává pokrmům charakteristickou, pepřovou chuť. Kromě toho se aframon používá také při poruchách trávení a jako afrodiziakum. Je jednou ze složek kultovní marocké směsi koření ras el hanout.

Papeda

Papeda (Citrus hystrix DC.), běžněji známá jako kafirové listy, je koření získávané z rostliny z čeledi Rutaceae, která původně rostla v jihovýchodní Asii. Vysoká cena je dána mimo jiné nutností ručního sběru listů z trnitých keřů rostliny. Tmavě zelené listy kafiru se dychtivě používají zejména v asijské kuchyni. Chuťově obohacují kari, pokrmy z rýže a dokonce i hranolky a jsou bohaté i na vitamín C. V Česku se dají sehnat poměrně obtížně a jsou k dostání především ve specializovaných prodejnách s produkty z celého světa.

Černý kmín

Černý kmín (Nigella sativa), známý také jako egyptský černý kmín, a hovorově černý kmín, je dalším kořením na seznamu nejcennějších a zároveň nejdražších. Černý kmín má velmi intenzivní, lehce nahořklou a kořenitou chuť s kořenitými tóny, kterou lze přirovnat k něčemu mezi pepřem a mákem. Černý kmín je nejen charakteristické koření do pokrmů, ale především rostlina s mnoha zdravotními vlastnostmi. Obsahuje nejvíce vitamínu C, více než v klasické nauce o petržele, a také mimořádně cennou složku thymochinon. Černý kmín je také koření, o kterém se věří, že má mnoho zdravotních vlastností. Doporučuje se nejen pro podporu a posílení imunity, ale také jako prevence mnoha nemocí, jako je osteoporóza, cukrovka a rakovina.

Dlouhý pepř (Piper longum L.)

Pepř dlouhý (Piper longum L.), v Asii nazývaný také pipli, je koření z čeledi pepřovitých, stejně jako oblíbený černý pepř. Pochází z jihovýchodní Asie a často se používá v indonéské kuchyni, stejně jako v Africe, Indii a středomořské kuchyni. Na rozdíl od černého pepře je mnohem silnější a má intenzivní, kořenitou chuť. Je nepostradatelnou složkou jídel, jako je pikantní rasamová polévka, čočkové kari a různé druhy marinád. Dlouhý pepř není tak běžný jako černý pepř a jeho vysoká cena je způsobena omezenou dostupností. Dlouhý pepř se používá také v ajurvédské medicíně, kde je považován za omlazující prostředek a stimulující metabolismus.

Mahlepi

Hned za stupínkem vítězů se umístilo aromatické koření Mahleb neboli Malepi, které se vyrábí ze semen třešně Prunus mahaleb (Mahaleb nebo třešeň sv. Lucie). Mahlab je koření vyráběné z jader semen, která se štěpí a poté melou. K jeho vysoké ceně na trhu přispívá fakt, že získání koření je extrémně časově náročné. Mahlab má velmi intenzivní chuť, připomínající hořké mandle v kombinaci s vůní třešní. Často se používá v kuchyni Středního východu, zejména pro přidání intenzivního, kořenitého tónu sladkým pokrmům a koláčům.

Vanilka

Žebříček tří nejdražších koření světa uzavírá vanilka. Za zmínku stojí, že se nejedná o obyčejnou vanilku, ale o konkrétní druh – Bourbon Vanilku. Tento charakteristický a nejcennější druh vděčí za své jméno ostrovu Île de Bourbon (dřívější název Reunion), kde byl tento druh vanilky poprvé objeven. V současnosti se téměř 80 % světové vanilky vyrábí na Madagaskaru, což má také velký vliv na její cenu. Za prvé, Madagaskar je ostrov, který je velmi často zasažen cyklóny, které ničí úrodu. Za druhé, vanilka je rostlina, která plodí až po 2-3 letech pěstování. A nakonec - to nejdůležitější: květy vanilky kvetou jen jednou za rok a v ten jeden den se musí opylit. Pokud se tak nestane, nebudou plodit, a proto nevznikne ani vanilka. Vanilka je extrémně aromatické koření, které se používá především k dochucení sladkých jídel, jako jsou sušenky nebo crème brûlée.

Fenyklový pyl

Možná je přítomnost fenyklu na stupních vítězů pro mnohé překvapením. Důležité je ale dodat, že se nebavíme o fenyklu samotném, ale o pylu fenyklu, který situaci zcela mění. Fenykl, známý také jako fenykl nebo sladký fenykl ( Foeniculum vulgare Mill.), není náročný na pěstování. Náročnost tohoto koření však spočívá v samotném sběru pylu, který je velmi zdlouhavý, zatěžující a musí se provádět ručně. Navíc jsou výnosy relativně nízké, což samozřejmě ovlivňuje exkluzivitu samotného pylu fenyklu. Navíc se tento pyl pěstuje hlavně na specifickém místě v Itálii, v oblasti Toskánska. Odtud pochází to nejlepší koření s výraznou chutí a vůní s tóny citrusů, anýzu, pepře a šafránu.

Fenyklový pyl je také velmi všestranné koření, které lze použít jak na sladká, tak na velmi kořeněná jídla. Konzumace pylu může mít pozitivní vliv na imunitní systém i zdraví jater a samotný pyl má protizánětlivé, protirakovinné a antioxidační vlastnosti.

Šafrán

Šafrán je po staletí absolutním lídrem tohoto seznamu nejdražších koření na světě. Šafrán je hmotnostně nejdražší koření na světě a jeho hodnota se v průběhu staletí nezměnila. Šafrán nikdy nebyl levným kořením a i když si ho v dnešní době může dovolit více lidí, stále jde o poměrně drahý doplněk jídel. Šafrán se získává z částí krokusových květů a jako většina koření v tomto seznamu se musí sklízet ručně, což jednoznačně ovlivňuje cenu tohoto koření. Z jednoho krokusového květu lze sesbírat pouze tři červené blizny. K výrobě jednoho kilogramu šafránu je potřeba 150 000 květů, což znamená, že 1 kg šafránu se sklidí z přibližně 1 000 m² zemědělské půdy.

Šafrán je koření, které se často používá k barvení pokrmů, ale také ke kořenění ryb a mořských plodů. Často se také používá v rýžových pokrmech.