.

Černý kmín: jak ho jíst?

 

Cenné zdravotní vlastnosti černého kmínu a zajímavá chuť způsobují, že je v kuchyni běžně používanou surovinou. Skvěle se hodí ve formě oleje, celých i mletých semen. Kromě toho je lehčí alternativou k pepři. Kořeněná chuť a vůně zvýrazní přednosti každého pokrmu.

Jak jíst semena černého kmínu?

Semena černého kmínu mají intenzivní aroma s náznaky kmínu, cibule a oregana. Taková kombinace chutí činí černý kmín skvělým doplňkem mnoha jídel. Černý kmín je zvláště doporučován do pokrmů indické, severoafrické a blízkovýchodní kuchyně. Semena se hodí mimo jiné do kari, pokrmů z čočky a cizrny nebo hranolků. Semena zvýrazní chuť různých marinád nebo nakládané zeleniny, a dokonce i ranní ovesné kaše nebo přírodního jogurtu. Černý kmín se nejlépe kombinuje s kořením, jako je koriandr, tymián, sladká paprika, nové koření a kmín.

Návrhy na podávání semen černého kmínu

Pokud chcete zařadit semena černého kmínu do své stravy, můžete to udělat několika různými způsoby. Stojí za to přidávat je do jídel, jíst je syrové nebo je před podáváním pražit na suché pánvi. Každý způsob je dobrý, abyste si mohli vychutnat černý kmín a těšit se z jeho zdravotních přínosů.

V pečivu

Pokud doma sami pečete chléb, housky nebo jiné slané pečivo, můžete do nich přidávat semena černého kmínu. Před přidáním do těsta je nezapomeňte upražit. Černým kmínem můžete také posypat pečivo před pečením, čímž mu dodáte jedinečnou chuť a výjimečnost.

Při vaření

Mletá semena černého kmínu jsou skvělá pro dochucování polévek, omáček nebo guláše. Dodávají pikantní chuť. Hodí se jak pro veganská, tak pro masová jídla.

Koktejly

Pokud chcete zvýšit nutriční hodnotu svého koktejlu, doporučujeme přidat semena černého kmínu. Zlepší nejen chuť, ale také zvýší obsah živin.

Kari

Semena černého kmínu jsou skvělým doplňkem do kari. Nejlépe se hodí do blízkovýchodní verze tohoto pokrmu a dalších jídel z kuchyně tohoto regionu.

Smažená zelenina

Černý kmín zvýrazňuje chuť smažené zeleniny. Můžete přidat jak celá, tak mletá semena černého kmínu. Zeleninu můžete posypat černým kmínem po smažení. V tomto případě je vhodné při smažení zeleniny přidat trochu sójové omáčky a vína.     Czarnuszka - co daje?

Využití černého kmínu

Saláty

Semena černého kmínu mají podobnou chuť jako cibule, díky čemuž je lze přidávat do salátů, např. z červených rajčat, jarního salátu nebo cezar salátu. Pamatujte, abyste připravili jemnější omáčku a nepřidávali příliš mnoho cibule, aby byla chuť vyvážená.

Kořenová zelenina

Černý kmín dodává pikantní chuť kořenové zelenině. Proto stojí za to přidávat semena zejména do pokrmů z brambor nebo máslové dýně.

Bengálská směs koření

Černý kmín se skvěle hodí jako součást směsi koření. V obchodech lze zakoupit tzv. bengálské koření (paanch-poran), které obsahuje: černý kmín, kmín, hořčici, pískavici a kopr.

Egyptská směs koření

Černý kmín je také součástí směsi koření Dukkah, která dále obsahuje pražené lískové ořechy, kmín, sezam a koriandr. Dukkah se skvěle hodí do egyptských pokrmů, např. hummusu. Jak ji připravit? Nejprve musíte nadrtit lískové ořechy a poté je smíchat s ostatními kořeními. Můžete také všechny ingredience Dukkah umlít na jemný prášek pomocí mlýnku na kávu.

Hummus s černým kmínem

Pokud chcete, aby váš hummus měl výraznější, lehce uzenou chuť, přidejte do uvařené a rozmixované cizrny olivový olej, nasekanou petrželku a předem upražená semena černého kmínu.

Chléb naan

Když pečete domácí chléb naan, před vložením do trouby ho doporučujeme potřít rozpuštěným máslem a posypat semeny černého kmínu.

Bengálský bramborový plátek

Také známý jako aloo chechki, indické klasické jídlo skládající se z brambor, cibule smažené společně se zelenou chili papričkou a semeny černého kmínu.

Guláš z červené čočky

Guláš z červené čočky je ideálním pokrmem pro vegetariány. Pokrm je inspirován jihoasijskou kuchyní. K přípravě tohoto pokrmu jsou nezbytné čočka, cibule, česnek a koření: černý kmín, koriandr, skořice a kardamom. Před podáváním lze posypat praženým černým kmínem.

Je nutné černý kmín mlít?

Surová semena černého kmínu nejsou dobře stravitelná, a tím pádem nejsou všechny složky ze semen dobře vstřebávány střevy. Aby se zvýšily přínosy z konzumace semen černého kmínu, doporučuje se umlít potřebné množství semen těsně před jídlem. Lze to udělat například pomocí elektrického mlýnku na kávu. V přírodní medicíně se doporučuje pro posílení imunity používat mletý černý kmín s medem.

Čaj z černého kmínu - jak ho připravit?

Čaj z černého kmínu má mnoho zdraví prospěšných vlastností díky obsahu chemických organických látek, jako jsou alkaloidy, antioxidanty, p-cymen, karvakrol. Díky tomu každodenní konzumace nálevu z černého kmínu pomáhá zbavit se nebo zmírnit takové potíže, jako jsou záněty kůže, nachlazení nebo chřipka. Pomáhá také při čištění těla od toxinů a zlepšuje funkci močového systému.

Ingredience:

  • 1 lžička semen černého kmínu
  • 200 ml vody

Postup přípravy:

  1. Semena černého kmínu nadrtíme, např. pomocí mlýnku na kávu.
  2. Nadrcená semena vložíme do hrnce. Zalijeme vodou. Přivedeme k varu. Vaříme pod pokličkou asi 10 minut. Po uplynutí této doby nálev vypneme.
  3. Přecedíme nálev přes jemné sítko.
  4. Abychom dosáhli požadovaných účinků, pijeme nálev denně – alespoň dvakrát denně.