.

Kokosová nebo mandlová mouka?

 
Mandlová mouka se často stává alternativou k běžné pšeničné mouce. Je to zejména dobré řešení pro lidi, kteří se vyhýbají konzumaci obilovin. Její příjemná, jemně sladká chuť skvěle ladí s mnoha druhy pečiva. Zároveň je tento druh mouky prostě zdravý. Další možností je kokosová mouka, která se vyznačuje podobnými vlastnostmi. Který typ vybrat?
 

V tomto článku najdete:

  • Mandlová mouka
  • Výhody mandlové mouky
  • Kokosová mouka
  • Využití mandlové i kokosové mouky

Mandlová mouka

Mandlová mouka se získává mletím blanšírovaných, loupaných mandlí a jejich prosetím přes jemné síto. Na trhu lze nalézt mouku odtučněnou i běžnou, což ovlivňuje její energetickou hodnotu. Existuje také hrubá mouka, která vzniká z mletých mandlí, jež nebyly blanšírovány. Zvláštní hodnotou mandlové mouky je její bohatství na vitamín E, přírodní antioxidant. Čím více této vitamíny konzumujeme, tím nižší je riziko vzniku srdečních onemocnění a Alzheimerovy choroby. Tento druh mouky je také skutečným pokladem hořčíku. Adekvátní hladina hořčíku pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi a snižovat krevní tlak. Pro osoby dbající o linii bude povzbudivá informace, že mandlová mouka je také dobrým zdrojem vlákniny. Je tedy vhodné zařadit ji do svého jídelníčku, nejen paleo.

Výhody mandlové mouky

Mezi hlavní výhody volby mandlové mouky patří především péče o metabolismus cukru v těle. Mandlová mouka obsahuje málo sacharidů a vysoký podíl živin. Má také nízký glykemický index. Tento produkt je bezlepkový, takže je bezpečný pro všechny.

Jak využít mandlovou mouku?

Mandlová mouka je skvělou volbou pro pečení. Její sladká chuť skvěle doplňuje koláče, sušenky a palačinky. Musíte se ale připravit na to, že kvůli absenci lepku nebudou pečivo tak nadýchané. Lepkem je totiž těsto více prokvašené a pružné. Tento druh mouky je také skvělý jako obalování pro ryby, maso a zeleninu.

Kokosová mouka

Mouka získaná z mletých kokosových plátků je mnohými lidmi vnímána podobně jako mandlová mouka. Nejsou to ale zcela totožné produkty a liší se od sebe.

Především kokosová mouka obsahuje více sacharidů a méně tuku. Je tedy méně kalorická, ale také chudší na živiny. Společné mají absence lepku. Kokosová mouka obsahuje hodně vlákniny. Je dobrým zdrojem železa, manganu, mědi a několika dalších minerálů.

Jak využít kokosovou mouku?

Z těchto dvou možností je právě mandlová mouka snazší na použití. U kokosové mouky je těžké zbavit se její suchosti, která způsobuje, že i pečivo někdy postrádá vlhkost. Je třeba přidávat více vody. Kokosová mouka je určena pro lidi, kteří mají velké kulinářské zkušenosti a vědí, jak ji použít a s jakými ingrediencemi kombinovat.

Klíčem k výběru správné mouky je rozhodnutí o tom, jakého živinového složení nejvíce ve vaší stravě chybí.