.

9 čajů, které pomohou při menstruačních bolestech

Menstruační bolest je onemocnění, které postihuje přibližně 75 % žen na celém světě. U některých žen jsou tak silné, že narušují plnění každodenních povinností. Farmakologické léky proti bolesti jsou škodlivé pro játra. Jak lze nepříjemné pocity při menstruaci zmírnit? Které čaje jsou účinné?
 
V tomto článku najdete:
 • Menstruační bolest a její příčiny
 • Jak se vypořádat s menstruačními bolestmi?
 • Pohyb je zdravý
 • Oblékejte se pohodlně
 • Teplo je spojenec
 • Léčebná masáž
 • Blahodárná síla bylinek
 • Který čaj může pomoci při menstruačních bolestech?
 • Čaj z listů maliníku
 • Zázvorový čaj
 • Heřmánkový čaj
 • Mátový čaj
 • Skořicový čaj
 • Zelený čaj
 • Tymiánový čaj
 • Fenyklový čaj
 • Čaj z kůry francouzské borovice
 • Jak pít čaj pro maximální účinek?

Menstruační bolest a její příčiny

Menstruační bolest je jednou z nejčastějších potíží žen. Nejčastěji se bolest vyskytuje v křížové a podbřišní oblasti. Charakteristické jsou také nepříjemné pocity spojené s děložními kontrakcemi. Velmi často ženy kromě menstruační bolesti provázejí během menstruace další potíže, jako např.

 • slabost
 • nevolnost
 • bolesti hlavy,
 • bolesti zad,
 • zvracení.

Menstruační bolest může být primární nebo sekundární. První typ se vyskytuje u dívek mezi 15. a 20. rokem života. Nejčastěji je způsobena vadami reprodukčních orgánů a zánětem. Bolest obvykle ustupuje po prvním těhotenství. Sekundární menstruační bolesti se obvykle objevují po několika letech bez bolestivé menstruace. Nejčastěji jsou způsobeny jiným onemocněním, které je třeba diagnostikovat a léčit. Tehdy bývá přítomna také nepravidelná menstruace.

Sekundární menstruační bolesti mohou být způsobeny mj.

 • Vrozenými problémy,
 • hormonálními poruchami,
 • děložními myomy,
 • endomitózou.

V případě sekundární menstruační bolesti je analgetická léčba. Nejdůležitější je správná diagnóza a zavedená vhodná léčba.

Jak se vypořádat s menstruačními bolestmi?

Mnoho žen během menstruace nezpomaluje svůj život, což je chyba. Vyplatí se trochu zpomalit a upustit od některých povinností. Relaxace, mírné množství pohybu a teplý čaj jsou v tomto náročném období jedinou záchranou.

Pohyb je zdravý

Během menstruace se doporučuje mírná fyzická aktivita, zejména relaxační gymnastika nebo jóga minimalizují menstruační bolesti. Intenzitu cvičení musíte přizpůsobit tomu, jak se cítíte. Kardio cvičení a veškerému silovému tréninku je třeba se vyhnout.

Oblékejte se pohodlně

Při menstruaci vynechejte těsné oblečení. V tomto období volte volné, neformální oblečení z přírodních materiálů.

Teplo je spojenec

Během menstruace si dopřejte teplou, ale ne horkou koupel. Nesmí být příliš dlouhá, aby se zabránilo krvácení. Křeče zmírňují také teplé obklady z termoforu na břicho.

Léčebná masáž

V ájurvédě se používají léčebné masáže s použitím sezamového oleje. Takovou masáž břicha si můžete provádět sami. Po masáži si nezapomeňte dát teplou koupel.

Blahodárná síla bylinek

Na bolesti břicha není nic lepšího než bylinky. Jsou bezpečné a zmírňují nepříjemné menstruační bolesti. Pravidelné pití čaje snižuje otoky a působí protizánětlivě.
Pokud domácí prostředky nezabírají, zajděte si pro pomoc k odborníkovi, který po anamnéze a vyšetření předepíše vhodnou léčbu.

Který čaj může pomoci při menstruačních bolestech?

Mezi nejlepší čaje na menstruační bolesti patří zázvorový čaj a zelený čaj. Pomoci může také vyhýbání se některým sladkým a kofeinovým potravinám. Podívejte se na následující seznam čajů, které pomáhají zmírnit děložní křeče.

Čaj z listů maliníku

Má jemnou chuť podobnou černému čaji, bez znatelných malin. V tradiční medicíně se používá ke zmírnění děložních kontrakcí.

Zázvorový čaj

Vyrábí se z kořene zázvoru, který je domácím lékem na různé potíže včetně děložních křečí. Má analgetické a protizánětlivé účinky. Konzumace 700-2000 mg práškového kořene zázvoru během prvních 3-4 dnů menstruace snižuje menstruační bolesti [1]. Zázvor snižuje nevolnost, která se v tomto období často vyskytuje. U zázvorového čaje se doporučuje jeho konzumace 3x denně.

Heřmánkový čaj

Má jemnou mírně květinovou chuť. Mnoho žen trpí během periody nervozitou a nespavostí. Heřmánkový čaj pomáhá usnout a zajišťuje klidný spánek. Má protizánětlivé a protikřečové vlastnosti. Heřmánek potlačuje tvorbu peroxidu dusnatého, jehož molekuly hrají klíčovou roli v patofyziologii zánětu. [2] Studie publikovaná v časopise Iranian Journal of Obstetrics, Gynecology and Infertility zjistila, že u žen, které pily dva šálky heřmánkového čaje denně po dobu týdne před menstruací a během prvních pěti dnů cyklu po dobu tří měsíců, došlo ke snížení bolestivých křečí. [3]

Mátový čaj

Vyrábí se z máty peprné. Obsahuje mentol, který má mnoho zdraví prospěšných účinků. Mátový čaj se používá při střevních a žaludečních potížích. Mentol obsažený v čaji snižuje stahy hladkého svalstva v žaludku.

Skořicový čaj

Skořice má sladkou a mírně kořeněnou chuť. Má protizánětlivé, antivirové a protiplísňové účinky. Pomáhá snižovat záněty a nadýmání (časté potíže během menstruace). Stabilizuje hladinu cukru v krvi a zmírňuje záněty. Je užitečná při léčbě PCOS, který se vyznačuje mimo jiné řídkou menstruací. Vědecká analýza publikovaná v časopise Complementary Therapies in Medicine zjistila, že skořice dokáže zmírnit zánět způsobený menstruačními bolestmi. [4]

Zelený čaj

Vyrábí se z listů Camellia sinensis. Má mírně nazelenalou barvu a zemitou chuť. V tradiční čínské medicíně se již po staletí používá při různých onemocněních. Obsahuje antioxidanty. Vykazuje protizánětlivé účinky, které snižují nadýmání. Obsahuje l-theanin, který má zklidňující a uklidňující účinky. Studie provedená na 1183 ženách zjistila, že pravidelné pití zeleného čaje snižuje menstruační bolesti. [5] Jiná studie publikovaná v časopise BJM prokázala, že dívky, které pravidelně pily zelený čaj, měly menší křeče než ty, které čaj nepily[6].

Tymiánový čaj

Tymián je bylina, která má mnoho zdraví prospěšných účinků. Má zemitou chuť, která je ceněna v mnoha částech světa. Vykazuje protikřečové účinky. Snižuje nepříjemné pocity a bolesti při menstruaci.

Fenyklový čaj

Fenykl se doporučuje po jídle pro urychlení trávení. Zmírňuje také nadýmání a křeče. Vykazuje analgetické a protizánětlivé vlastnosti, které zmírňují bolesti způsobené menstruací. Fenyklový čaj snižuje nepříjemné pocity během menstruace. Studie na 60 dívkách ukázala, že užívání 30 mg fenyklového extraktu po dobu prvních tří dnů menstruace snižuje bolestivou menstruaci. [7]

Čaj z kůry francouzské borovice

Obsahuje mnoho cenných polyfenolů a dalších fytonutrientů. Malá studie [8] publikovaná v časopise Journal of Reproductive Medicine, které se zúčastnilo 116 žen, zjistila, že ženy, které pravidelně užívaly francouzskou kůru, pociťovaly výrazně méně nepříjemných pocitů než ženy užívající placebo.

Jak pít čaj pro maximální účinek?

Pro dosažení maximální účinnosti při zmírňování menstruačních potíží pomocí čaje je třeba nejprve načasovat samotný proces vaření. Obecně se pro úlevu od menstruačních bolestí doporučuje vypít 2-3 šálky bylinného nálevu denně.
Některé čaje zmírňují menstruační bolesti. Výše uvedený článek nenahrazuje lékařskou diagnózu, proto se v případě cyklických potíží během menstruace poraďte se svým lékařem.

 1. Daily JW, Zhang X, Kim DS, Park S. Efficacy of Ginger for Alleviating the Symptoms of Primary Dysmenorrhea: A Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Clinical Trials. Pain Med. 2015 Dec;16(12):2243-55. doi: 10.1111/pme.12853. Epub 2015 Jul 14. PMID: 26177393.
 2. Bhaskaran, N., Shukla, S., Srivastava, J. K., & Gupta, S. (2010). Chamomile: an anti-inflammatory agent inhibits inducible nitric oxide synthase expression by blocking RelA/p65 activity. International journal of molecular medicine26(6), 935–940. https://doi.org/10.3892/ijmm_00000545
 3. Chamomile tea for relief of primary dysmenorrhea, Iranian Journal of Obstetrics, Gynecology and Infertility 13(1):39-42, https://www.researchgate.net/publication/286965003_Chamomile_tea_for_relief_of_primary_dysmenorrhea
 4. Zhu, C., Yan, H., Zheng, Y., Santos, H. O., Macit, M. S., & Zhao, K. (2020). Impact of Cinnamon Supplementation on cardiometabolic Biomarkers of Inflammation and Oxidative Stress: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Complementary therapies in medicine, 53, 102517. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2020.102517
 5. Zhang, X., Zhang, R., Chen, D., Huang, R., Tian, Y., Zhang, P., Zhang, J., & Shanghai Birth Cohort (2019). Association of tea drinking and dysmenorrhoea among reproductive-age women in Shanghai, China (2013-2015): a cross-sectional study. BMJ open, 9(4), e026643. https://doi.org/10.1136/bmjopen-2018-026643
 6. Zhang, X., Zhang, R., Chen, D., Huang, R., Tian, Y., Zhang, P., Zhang, J., & Shanghai Birth Cohort (2019). Association of tea drinking and dysmenorrhoea among reproductive-age women in Shanghai, China (2013-2015): a cross-sectional study. BMJ open, 9(4), e026643. https://doi.org/10.1136/bmjopen-2018-026643
 7. Omidvar S, Esmailzadeh S, Baradaran M, Basirat Z. Effect of fennel on pain intensity in dysmenorrhoea: A placebo-controlled trial. Ayu. 2012 Apr;33(2):311-3. doi: 10.4103/0974-8520.105259. PMID: 23559811; PMCID: PMC3611645.
 8. Suzuki, N., Uebaba, K., Kohama, T., Moniwa, N., Kanayama, N., & Koike, K. (2008). French maritime pine bark extract significantly lowers the requirement for analgesic medication in dysmenorrhea: a multicenter, randomized, double-blind, placebo-controlled study. The Journal of reproductive medicine53(5), 338–346.